14-latek prosił Policję o pomoc w sprawie młodszej koleżanki

14-latek prosił Policję o...

Późną nocą do oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach...
ZUS ostrzega przed oszustami w sprawie 14.emerytury

ZUS ostrzega przed...

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed oszustami, którzy...
RUSZYŁO GŁOSOWANIE W BUDŻECIE OBYWATELSKIM MAZOWSZA! WYBIERZ PROJEKT Z REGIONU SIEDLECKIEGO

RUSZYŁO GŁOSOWANIE W...

Można już głosować na najciekawsze projekty zgłoszone do Budżetu...
Rozpoczyna się modernizacja Skweru Niepodległości

Rozpoczyna się modernizacja...

Wkrótce rozpocznie się modernizacja skweru przed Urzędem Miejskim w...
Ponad 550 mln zł z UE dla subregionu siedleckiego

Ponad 550 mln zł z UE dla...

Mazowsze jest na ostatnim etapie wydatkowania środków z Unii Europejskiej....
28
Wtorek
Wrzesień 2021
Loading...
Poprzedni Wrzesień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Libuszy, Wacławy, Wacława
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

392 tys. zł od samorządu Mazowsza dla lokalnych organizacji regionu siedleckiego

2021-08-28 18:39:25

Aż 80 kół gospodyń wiejskich oraz innych lokalnych organizacji z regionu siedleckiego i powiatu mińskiego otrzymało dofinansowanie od samorządu Mazowsza. Środki będą przeznaczone na artykuły gospodarstwa domowego, sprzęt multimedialny czy stroje ludowe. Umowy z beneficjentami podpisała dziś w Siedlcach oraz Kosowie Lackim członkini zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.

Jak podkreśla Janina Ewa Orzełowska, koła gospodyń są stałym i bardzo ważnym elementem wspólnot lokalnych na Mazowszu. – Aktywność wiejskich liderek niejednokrotnie napędza całą lokalną społeczność. Środki, które dzisiaj przekazujemy, pozwolą im wyposażyć się w sprzęt i narzędzia niezbędne do realizacji kolejnych ciekawych przedsięwzięć – dodaje członkini zarządu województwa.

Łączne wsparcie dla kół, OSP i innych organizacji z regionu siedleckiego i powiatu mińskiego wynosi ponad 392 tys. zł. Na tę kwotę złożyły się dotacje w wysokości do 5 tys. zł dla każdego podmiotu.

Pomysły na zakupy są bardzo różne: w nowy sprzęt gastronomiczny wyposażą się członkinie KGW Liderki Żaków (gm. Siennica), KGW w Hołowienkach (gm. Sabnie) dzięki nowemu sprzętowi przeprowadzi warsztaty kulinarne, a Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Złotki (gm. Sadowne) kupi meble przydatne podczas organizacji wydarzeń. Z dofinansowania skorzystają także ochotnicze straże pożarne: OSP w Nowych Szpakach (gm. Stara Kornica) i OSP w Żebraczce (gm. Wodynie) doposażą świetlice wiejskie, a OSP w Krzemieniu-Wsi (gm. Jabłonna Lacka) kupi namiot ogrodowy. A to tylko niewielka część wyłonionych zgłoszeń.

 

– Chcemy włączyć do działania jak największą grupę mieszkańców, nie tylko należących do naszego koła – mówi Agnieszka Borysiak z KGW w Wojewódkach Górnych (gm. Bielany), które zakupi laptop i projektor. – Nowy sprzęt pozwoli nam na organizację spotkań integracyjnych i edukacyjnych, na przykład na temat zdrowego trybu życia. Być może kolejnego lata uda nam się także zorganizować kino pod chmurką.

 

W całym województwie dofinansowanie przyznano 604 organizacjom pozarządowym, na łączną kwotę niemal 3 mln zł. Głównym celem konkursu jest wsparcie aktywności kobiet na wsi i rozwój lokalnych społeczności. Według danych Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, na Mazowszu mamy już niemal 1,3 tys. takich organizacji. Choć działalność kół kojarzy się przede wszystkim z aktywnością kobiet, w ich pracę coraz częściej angażują się także mężczyźni.

 

Informacja Prasowa

Foto:arch. UMWMMożna już głosować na najciekawsze projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza, program wychowawczo-profilaktyczny dla dzieci i młodzieży czy poprawa...

2021-09-23 19:45:33

W tym roku na remonty i konserwacje mazowieckich zabytków samorząd Mazowsza przeznaczył ponad 12 mln zł. W sumie wsparcie przyznano aż 154 zabytkowym obiektom, z czego 28 w regionie siedleckim i...

2021-09-23 20:22:24

Mazowsze jest na ostatnim etapie wydatkowania środków z Unii Europejskiej. Do tej pory udało się zaangażować już 93 procent środków. W subregionie siedleckim podpisanych zostało w sumie 301...

2021-09-21 19:31:44

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!