Siedleccy terytorialsi...
Planowanie i realizacja przejęcia obiektu, zajęcia taktyczne, łączność w...2020-10-14
2020-08-25
Przegląd Sportrowy: Marcin Burkhard...»2020-08-25
Nowy zawodnik w Pogoni Siedlce»2020-08-24
Piłkarze Pogoni z negatywnymi...»2020-08-21
Kajetan Przestrzelski mistrzem Polski...»Przedłużamy wakacje! Spędź weekend na Mazowszu
2024-08-30 08:03:15
Wakacje dobiegają końca, ale jest sposób, aby je przedłużyć. Wystarczy jesienne weekendy poświęcić na zwiedzanie Mazowsza. Warto odwiedzić m.in. malowniczo położony zamek w Liwie, obejrzeć zabytkowy dwór w Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie czy zajrzeć do Muzeum Regionalnego w Siedlcach, by odkryć niejedną tajemnicę tego regionu. Do powakacyjnych wypraw po Mazowszu zachęcają członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, radny województwa Krzysztof Chaberski, dyrektorzy muzeów oraz prezes MROT.
Krótki weekendowy wyjazd to dobra okazja do aktywnego odpoczynku i poznania tak różnorodnego regionu jakim jest Mazowsze. Do odpoczynku na Ziemi Siedleckiej zachęca członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska. – Wyjątkowa przyroda, ciekawe zabytki i przepyszna kuchnia – region siedlecki ma wiele do zaoferowania. Weekend spędzony w Siedlcach, Liwie czy Korczewie to gwarancja wspaniałego odpoczynku i niezapomnianych wrażeń. Zapraszam na Ziemię Siedlecką!
Położony na styku Mazowsza i Podlasia region kryje wiele tajemnic, o czym przekonuje Krzysztof Chaberski, radny województwa mazowieckiego. – Nie trzeba daleko wyjeżdżać, aby odpocząć na łonie natury czy skosztować dań regionalnych. Ziemia Siedlecka to idealne miejsce na aktywny wypoczynek – wyprawę rowerową czy spływ kajakiem. Jest wiele gospodarstw agroturystycznych, a historię regionu można poznać odwiedzając nasze muzea.
W Siedlcach „Pod Jackiem”
Znajdujące się w siedleckim ratuszu „Pod Jackiem” Muzeum Regionalne to skarbnica wiedzy na temat historii, kultury i tradycji, nie tylko miasta, ale i całego regionu siedleckiego. – Zachęcam zarówno do zwiedzania wystaw stałych, jak i uczestnictwa w organizowanych w naszym muzeum warsztatach, konkursach czy konferencjach – mówi Sławomir Kordaczuk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach. – Mamy bardzo bogatą ofertę na jesień i zimę w naszym muzeum w Siedlcach i jego oddziale w Dąbrowie. Zapraszamy!
Zainteresowani historią Siedlec i okolic powinni zobaczyć prezentowane w muzeum wystawy stałe – „Ukryte w ziemi. Z najdawniejszych dziejów pogranicza Podlasia i Mazowsza, nowa odsłona wystawy najstarszych zabytków archeologicznych z terenu Podlasia i Mazowsza”, „Podsiedlecka wieś, I poł. XX w. wyposażenie izby średniozamożnego, włościańskiego domu” czy „Siedleckie dzieje 1441-1939 nowa aranżacja wystawy stałej poświęconej historii Siedlec”. Wiele o historii powiedzą też ekspozycje czasowe poświęcone m.in. czasom PRL w Siedlcach czy XVI-wiecznemu piwowarstwu w Siedlcach i regionie. Przed budynkiem można podziwiać wystawę plenerową „Śladami Leona Barszczewskiego”.
Z kolei dawne życie ziemian z przełomu XIX i XX w. prezentuje Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie, które jest oddziałem Muzeum Regionalnego w Siedlcach Pięknie położony i otoczony parkiem dworek to idealne miejsce na słoneczne, jesienne wyprawy. Na wrzesień muzeum zaplanowało m.in. warsztaty przyrodnicze w parku „Zapomniane owoce” (22 września, godz. 12.00), koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach (29 września, godz. 14.00) oraz prelekcję Adama Ostanka „Z honorem Ojczyźnie służyć. Życie codzienne ziemianina w Wojsku Polskim II Rzeczypospolitej” (20 września, godz. 17.00). Z kolei od 11 października będzie można zobaczyć poplenerową wystawę fotograficzną „Śródwiośnie w Dąbrowie”.
Na zamku w Liwie
Malowniczo położony zamek w Liwie na zakończenie lata przygotował wyjątkowe atrakcje dla dzieci i młodzieży. – W urokliwej scenerii Doliny Liwca można wziąć udział w różnorodnych grach plenerowych, takich jak szachy, bierki czy młynek. Dodatkową atrakcją są interaktywne gry online, dostępne dzięki kodom QR umieszczonym m.in. przy rzeźbach Bony Sforzy, Janusza Starego oraz Anny z Radziwiłłów – zachęca Eliza Czapska, dyrektor Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie.
W kasie zamku można również nabyć unikalną grę „Kto żyw na Liw”, która pozwoli na lepsze poznanie historii zamku i jego okolic. – Kolejną atrakcją jest makieta Mazowsza z czasów Janusza I Starszego autorstwa Adama Świtlaka, która pozwala zobaczyć, jak wyglądał region w średniowieczu i poznać jego kluczowe miejsca – wyjaśnia dyrektor Eliza Czapska. Atrakcje te zostały zrealizowane ze środków Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.
Będąc na zamku warto obejrzeć wystawy, zarówno stałe, jak i czasowe. W dworku znajduje się bogata ekspozycja broni, w piwnicach gotyckich można podziwiać wystawę „Tadeusz Kościuszko (1746-1817). Naczelnik Wolności. W 230. rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej”, a na wieży zamku prezentowana jest ekspozycja „Liw. Architektura drewniana”. Każda z tych wystaw oferuje unikalny wgląd w historię i kulturę regionu, czyniąc wizytę na zamku niezapomnianą przygodą.
Moc inspiracji – przewodniki turystyczne po Mazowszu
W podróż po Mazowszu warto zabrać nowe przewodniki turystyczne wydane przez samorząd województwa mazowieckiego „25 mikrowypraw po Mazowszu”, „Mazowsze nad wodą” i „Z rodziną przez Mazowsze”. Każdy z nich zachęca do poznawania Mazowsza w inny sposób. Przewodniki są dostępne w punktach informacji turystycznych wymienionych na stronie Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, a także w siedzibie Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki UMWM. Aby otrzymać komplet przewodników, należy wysłać e-mail na adres: marketing@mazovia.pl i umówić się na ich odbiór lub wysyłkę. Można je znaleźć również w wersji online, w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej, na stronie https://mazowsze.travel/.
Odpocznij na Mazowszu, podróżuj z flagą
Samorząd Mazowsza rozpoczął w tym roku nową kampanię turystyczną „Odpocznij na Mazowszu”. Ma ona zachęcać do poznawania kultury, sztuki i przyrody regionu, a także wybierania Mazowsza na swój cel podróży. – W 2022 roku wciągnęliśmy Państwa w zabawę mazo przygoda, mazo czas, mazo historie, mazo miejsca – wszystko to, co można połączyć z przedrostkiem „mazo”, czyli przedrostkiem, który tworzy naszą piękną nazwę „Mazowsze”. W tym roku idziemy o krok dalej i zachęcamy do odpoczynku na Mazowszu – mówi Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki urzędu marszałkowskiego, prezes zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. – A kiedy już wyruszymy na wymarzony weekend, warto zabrać ze sobą flagę Mazowsza. Dlaczego? Zapraszam do wspólnej zabawy, fotografowania i udziału w konkursie „Podróże z flagą Mazowsza”. To już ostatni moment. Zgłoszenia można przesyłać jeszcze do 15 września.
W konkursie organizowanym przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną oraz Agencję Rozwoju Mazowsza będą nagradzane najlepsze zdjęcia z flagą Mazowsza wykonane w różnych zakątkach naszego kraju i świata. Szczegóły na stronie internetowej MROT.
Informacja prasowa
Rzecznika Prasowego
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie
-
2024-09-11
-
2024-09-11
-
2024-09-11
2024-09-11 13:50:14
NAJNOWSZE OKAZJE
NAJNOWSZE TUBONY
NAJNOWSZE GAZETKI
swoich znajomych!
z innymi!