Samorząd Mazowsza nagrodzi startupy

Samorząd Mazowsza nagrodzi...

Ruszyła kolejna edycja konkursu „Startuj z Mazowsza”. Pula nagród to 90...
Mazowsze nagrodzi młodych artystów

Mazowsze nagrodzi młodych...

Ruszył nabór wniosków o przyznanie Nagrody Twórczej. O stypendium...
Adam Struzik marszałkiem województwa

Adam Struzik marszałkiem...

Adam Struzik – marszałek, Wiesław Raboszuk i Rafał Rajkowski –...
 Rzadziej chorujemy i umieramy dzięki poprawie jakości powietrza

Rzadziej chorujemy i...

Na Mazowszu zmniejszyła się liczba zgonów i hospitalizacji z powodu złej...
Dzień Strażaka – święto lokalnych bohaterów

Dzień Strażaka – święto...

Na Mazowszu jest prawie 60 tysięcy druhen i druhów zrzeszonych w 1947...
16
Niedziela
Czerwiec 2024
Loading...
Poprzedni Czerwiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Aliny, Anety, Benona
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

TERYTORIALSI, POLICJANCI I STRAŻACY W AKCJI POSZUKIWAWCZO-RATOWNICZEJ

2024-05-24 09:46:20

Nawałnica, zniszczony obóz harcerski, 2 osoby zaginęły, a 38 było rannych – taki scenariusz realizowano podczas ćwiczenia poszukiwawczo-ratowniczego w powiecie siedleckim. Udział w nim wzięli terytorialsi 53 batalionu lekkiej piechoty 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, Policja, Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicze Straże Pożarne z terenu gminy Skórzec.

Na obozie harcerskim w Suszku przebywało 130 dzieci i 8 wychowawców. W efekcie nawałnicy, która przeszła nad nim około godziny 22:00, teren obozu został całkowicie zniszczony i odcięty od świata. Przed walącymi się drzewami dzieci chroniły się pod leżącymi już konarami, a nawet i w pobliskim jeziorze. Dopiero około godziny 1:00 w nocy uczestnicy obozu zostali zabrani na polanę i do rana czekali na strażaków i ratowników. Podczas nawałnicy zaginęły dwie nastolatki, a 38 osób zostało rannych – to tylko scenariusz ćwiczenia poszukiwawczo – ratowniczego, który odbył się w sobotę 11 maja br. z udziałem siedleckich terytorialsów 5 Mazowieckiej Brygady OT, Policji, Państwowej Straży Pożarnej i OSP z gminy Skórzec. Terenem działań był powiat siedlecki: Żebrak, Dąbrówka Stany i Kłódzie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia wszystkie zaangażowane służby stworzyły stanowiska dowodzenia, zabezpieczyły łączność i przystąpiły do akcji poszukiwawczej metodą szybkich trójek.  Przy lokalizowaniu osób zaginionych wykorzystano aplikację ATAK (Android Tactical Assault KIT) na której pracują żołnierze podczas szkoleń rotacyjnych. Umożliwia ona m.in. ustalanie lokalizacji z wykorzystaniem systemu GPS oraz zapewnienie dostępu do map obszaru, na którym prowadzone są działania, jak również ich nadzorowanie. Strażacy wspierali akcję z powietrza – monitorując teren za pomocą dronów, a policjanci przeszukiwali teren z psami tropiącymi. W międzyczasie służby ratownicze udzielały poszkodowanym niezbędnej pomocy medycznej.

W tego typu ćwiczeniach terytorialsi wszystkich batalionów 5 MBOT uczestniczą cyklicznie. Praktyczne przećwiczenie wszystkich procedur związanych z działaniami poszukiwawczo-ratowniczymi podnosi zdolność żołnierzy, służb mundurowych i ratowniczych do efektywnej współpracy na rzecz lokalnych społeczności.  To również okazja do wymiany doświadczeń, poznania sprzętu i technologii, jakimi dysponują poszczególne służby odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe.

Żródło i foto: 5 MBOTRuszył nabór wniosków o przyznanie Nagrody Twórczej. O stypendium artystyczne ufundowane przez samorząd województwa mazowieckiego mogą ubiegać się młodzi pisarze, fotograficy, aktorzy, filmowcy,...

2024-06-11 20:14:05

Ruszyła kolejna edycja konkursu „Startuj z Mazowsza”. Pula nagród to 90 tys. zł! Zgłoszenia można przesyłać do 15 lipca br.

2024-06-11 19:58:08

Na Mazowszu zmniejszyła się liczba zgonów i hospitalizacji z powodu złej jakości powietrza – tak wynika z raportu Europejskiego Centrum Czystego Powietrza. Łącznie o ponad 12 tys. przypadków. To...

2024-06-11 20:03:04

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!