Kolejna szansa dla Kół Gospodyń Wiejskich!

Kolejna szansa dla Kół...

Wystartowała szósta edycja autorskiego konkursu KSOW „Koła Gospodyń...
Eurovelo na Mazowszu

Eurovelo na Mazowszu

W województwie mazowieckim powstanie aż 1 100 km tras dróg rowerowych....
"Tłusta zabawa dla seniorów"

"Tłusta zabawa dla seniorów"

8 lutego o godzinie 12:00 Nowe Kino w Siedlcach zaprasza serdecznie Seniorów...
„Pustynie” wernisaż wystawy fotograficznej Jarosława Stelingowskiego.

„Pustynie” wernisaż wystawy...

9 lutego (piątek) o godzinie 17:00 w  Galerii Miejskiej Biblioteki...
Portret Wielkiej Damy - Profesor Janina Gardzińska (1944-2022)

Portret Wielkiej Damy -...

Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach zaprasza na promocję książki pt....
26
Poniedziałek
Luty 2024
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
123
imieniny:
Bogumiła, Eweliny, Mirosława
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Wolontariusze z Mazowsza nagrodzeni!

2023-12-06 19:10:59

W tegorocznej edycji „Mazowieckich Barw Wolontariatu” spośród 63 zgłoszonych kandydatów wyłoniono 7 laureatów i wyróżniono 7 osób. Podczas gali, która odbyła się w warszawskim Basenie Artystycznym, marszałek Adam Struzik wręczył nagrody zwycięzcom konkursu. 

Jury wyłoniło zwycięzców w czterech kategoriach: wolontariat młodzieży, dorosłych, seniorów oraz po raz drugi w historii konkursu w kategorii specjalnej – pomoc Ukrainie. Kategorie podzielone były na wolontariat indywidualny i grupowy. Wręczono także „Nagrodę mieszkańców Mazowsza”.

Wybierając laureatów Kapituła konkursu rozpatrywała ich kandydatury między innymi pod kątem długofalowego zaangażowania, innowacyjności, skuteczności i częstotliwości podejmowanych inicjatyw, a także trafności udzielonej pomocy. Zwycięzcom wręczono nagrody finansowe w wysokości 2 tys. złotych. Natomiast osoby wyróżnione otrzymały bilety i vouchery ufundowane przez mazowieckie instytucje kultury.

Wolontariat młodzieży

W kategorii indywidualnej laureatką została Natalia Boguszewska z LO w Zespole Szkół im. Prezydenta I. Mościckiego. Uczennica w ostatnich 3 latach wzięła udział w ponad 30 różnych przedsięwzięciach wolontaryjnych, inspirując kolegów i koleżanki do włączenia się w niesienie pomocy. W kategorii grupowej zwyciężyło Szkolne Koło Wolontariatu Społecznego LO STO w Raciążu, którego młodzież angażowała się zarówno w działania na rzecz środowiska lokalnego, jak i powiatu, województwa aż po akcje ogólnopolskie. Wyróżniono także Młodzieżowe Koło Wolontariatu w Zespole Szkół im. Prezydenta I. Mościckiego w Zielonce oraz Szkolny Klub Wolontariusza działający w SP nr 3 im. St. Wyspiańskiego w Płońsku.

Wolontariat dorosłych aktywnych społecznie

Nagrodę indywidualną zdobył Bartosz Gnojewski, który pomagać zaczął kilka lat temu, a wartość jego akcji charytatywnych dla osób chorych to dziś ponad 400 tys. złotych. W kategorii indywidualnej wyróżniono także Marzenę Wilgę, sołtyskę wsi Dynak angażującą się w liczne inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej. W kategorii grupowej laureatem zostało Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu, którego pielęgniarki wolontariusze oraz lekarz w ostatnim roku objęli domową opieką medyczną i niemedyczną 100 chorych w terminalnej fazie choroby onkologicznej. Wyróżnienie przyznano Lokalnemu Stowarzyszeniu na Rzecz Bezdomnych Zwierząt Psijazna Dłoń, od ponad 4 lat pomagającemu psom i kotom na terenie miasta Raciąż.

Wolontariat seniorów

 

Laureatką indywidualną została Marzena Dobraczyńska, działająca w Stowarzyszeniu Enjoy Leoncin. Największym osiągnięciem społeczniczki jest integracja seniorów i szereg działań w obszarze zdrowia, kultury i edukacji. W kategorii wolontariatu grupowego nagroda trafiła do Wolontariatu Międzypokoleniowego i Dziennego Domu "Senior +" z Woli Karczewskiej, którzy aktywują grupy seniorów w wielu akcjach promujących aktywność fizyczną, wspólne tworzenie oraz uczących tolerancji i akceptacji dysfunkcji. Wyróżnienie w obszarze pomagania grupowego zdobyła Akademia Aktywności zajmująca się szukaniem i aktywowaniem osób chcących pomagać innym na terenie Radomia i okolic.

Pomoc Ukrainie

 

Pomoc Ukrainie to kategoria specjalna, w ramach której nagrody przyznano po raz drugi. W tym roku laureatem indywidualnym została Fundacja AVE, angażująca się w organizację pomocy głównie ukraińskim dzieciom, młodzieży na terenie Ukrainy, jak i tym którzy przed wojną schronili się w Polsce. Do tej pory Fundacja wsparła ponad 4000 Ukraińców, a w pomoc włączyło się blisko 200 wolontariuszy. Wyróżnienia trafiły do dwóch organizacji – Chorągwi Mazowieckiej ZHP Hufca Radom-Miasto i Fundacji "Fundusz Lokalny Ziemi Płockiej - Młodzi Razem”. Kapituła konkursu doceniła czynny udział harcerzy w niesieniu pomocy ofiarom wojny na Ukrainie. Woluntariusze radomskiego hufca ZHP koordynowali a później samodzielnie prowadzili funkcjonowanie Punktu Pomocy Ukrainie, zajmując się między innymi organizacją transportów czy zbiórka darów. Druga z organizacji została wyróżniona w związku ze starannym i przemyślanym planowaniem form pomocy i niesłabnącym zapałem jej członków w pomaganiu Ukraińcom. Co ma szczególne znaczenie wobec stopniowego spadku entuzjazmu części polskiego społeczeństwa w chęci niesienia pomocy Ukraińcom.  


Wolontariusze z Mazowsza nagrodzeni! - Witryna Mazovia.pl

 

 

Informacja prasowa

Rzecznika Prasowego

Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Wystartowała szósta edycja autorskiego konkursu KSOW „Koła Gospodyń Wiejskich – wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzie”.

2024-02-24 18:38:09

W województwie mazowieckim powstanie aż 1 100 km tras dróg rowerowych. Pierwsze dwie umowy dotyczące koncepcji budowy ok. 550 km tras rowerowych zostały właśnie podpisane. Mowa o trasach...

2024-02-13 20:13:25

8 lutego o godzinie 12:00 Nowe Kino w Siedlcach zaprasza serdecznie Seniorów na Tłusty Czwartek.

2024-02-06 18:47:08

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!