Kolejna szansa dla Kół Gospodyń Wiejskich!

Kolejna szansa dla Kół...

Wystartowała szósta edycja autorskiego konkursu KSOW „Koła Gospodyń...
Eurovelo na Mazowszu

Eurovelo na Mazowszu

W województwie mazowieckim powstanie aż 1 100 km tras dróg rowerowych....
"Tłusta zabawa dla seniorów"

"Tłusta zabawa dla seniorów"

8 lutego o godzinie 12:00 Nowe Kino w Siedlcach zaprasza serdecznie Seniorów...
„Pustynie” wernisaż wystawy fotograficznej Jarosława Stelingowskiego.

„Pustynie” wernisaż wystawy...

9 lutego (piątek) o godzinie 17:00 w  Galerii Miejskiej Biblioteki...
Portret Wielkiej Damy - Profesor Janina Gardzińska (1944-2022)

Portret Wielkiej Damy -...

Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach zaprasza na promocję książki pt....
26
Poniedziałek
Luty 2024
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
123
imieniny:
Bogumiła, Eweliny, Mirosława
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Innowatorzy Mazowsza wybrani!

2023-11-27 18:38:10

Za nami XV edycja konkursu „Innowator Mazowsza”. W tym roku kapituła doceniła cztery firmy i sześciu naukowców. W piątek laureatom i wyróżnionym nagrody wręczył marszałek Adam Struzik.

Konkurs „Innowator Mazowsza” jest organizowany przez samorząd województwa. Jego cel tonie tylko wspieranie przedsiębiorców, lecz także budowanie pomostu między środowiskiem biznesowym, naukowym a samorządowym. W tym roku przypada XV, jubileuszowa edycja konkursu. Od 2008 r. kapituła przyznała 88 nagród głównych i 73 wyróżnienia, a kwota nagród przekroczyła 1,3 mln zł!

Zainteresowanie konkursem nie słabnie. W tym roku wpłynęły 82 zgłoszenia – 48 w kategorii „Innowacyjna firma” i 34 w kategorii „Innowacyjny naukowiec”. Jak podkreślił podczas finałowej gali marszałek Adam Struzik, to pokazuje, że mazowieccy innowatorzy doskonale odnajdują się w zmieniającym się otoczeniu. – Świat zmienia się szybko, a to wymusza pracę nad coraz nowszymi i lepszymi rozwiązaniami. Od 15 lat szukamy takich innowacyjnych pomysłów i je nagradzamy. Dzięki  nim nasz region się rozwija i staje się pionierem w wielu dziedzinach. Tworzymy też solidną platformę do współpracy różnych środowisk, rozmów i wymiany doświadczeń. 

Innowacyjne firmy nagrodzone

W kategorii „Innowacyjna firma” mogły wziąć udział mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa zarejestrowane i prowadzące działalność w województwie mazowieckim, a ich innowacyjna usługa, produkt lub technologia zostały wprowadzone na rynek po 1 stycznia 2020 r.

W kategorii „Innowacyjna firma” kapituła przyznała:

  • I miejsce i 30 tys. zł firmie DiagendoRNA Sp. z o.o. za test do diagnostyki endometriozy. Test EndoRNA qrt-PCR jest bardzo skuteczny i umożliwia mało inwazyjną i bardziej dostępną cenowo diagnostykę endometriozy;
  • II miejsce i 20 tys. zł firmie EcoBean Sp. z o.o. za zeroemisyjną i zeroodpadową biorafinerię, która będzie w pełni przetwarzać odpady kawowe na surowce o wysokiej wartości handlowej w obiegu zamkniętym. Innowacją jest przetwarzanie odpadów kawowych w taki sposób, aby w całości mogły one powrócić na rynek jako inne produkty, np. olej kawowy, przeciwutleniacze, dodatki paszowe, lignina;
  • III miejsca i 15 tys. zł firmie GGPredict Sp. z o.o. za zbudowanie e-sportowego systemu treningowego przeznaczonego do szkolenia osób, które grają w counter-strike’a i chciałyby udoskonalić swoje umiejętności. Algorytmy bazujące na mechanizmach sztucznej inteligencji stale analizują dane dotyczące rozgrywki, personalizując i rekomendując najbardziej odpowiedni styl treningowy dla danego gracza.

W tej kategorii przyznano wyróżnienie firmie Vitasynth Sp. z o.o. za produkt Pharmaquinone – syntetyczną witaminę K2 o wysokiej czystości.

 

Nad czym pracują naukowcy z Mazowsza?

Z kolei kategoria „Innowacyjny naukowiec” była przeznaczona dla naukowców z zakończonym przewodem doktorskim lub uzyskanym po 1 stycznia 2019 r. stopniem doktora, a ich prace zostały przygotowane lub obronione na jednej z mazowieckich uczelni.

W kategorii „Innowacyjna naukowiec” zostali nagrodzeni:

  • I miejsce i 20 tys. zł – dr inż. Anna Detman-Ignatowska z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN za pracę„Analiza wybranych współzależności pomiędzy mikroorganizmami na etapie kwasogenezy i octanogenezy w beztlenowym rozkładzie materii organicznej”.Opracowana została metoda dwustopniowej mikrobiologicznej produkcji wodoru i metanu z melasy buraczanej, ubocznego produktu powstającego w produkcji cukru. Metoda została już wdrożona w jednej z cukrowni na Mazowszu;
  • II miejsce i 15 tys. zł – dr inż. Maksymilian Kochański z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej za pracę „Systematyczna analiza obliczeniowa dużych zbiorów danych w układach zarządzania”. Opracowano autorskie narzędzie analizy obliczeniowej dużych zbiorów danych (Big Data Analytics), które pozwalają na lepszą realizację zadań inżynierskich w systemach zarządzania energią w budynkach w ramach inteligentnych sieci energetycznych. System pozwala na aktywne zaangażowanie konsumentów;
  • III miejsce i 13 tys. zł – dr inż. Bartłomiej Przybyszewski z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej za pracę „Wpływ chemicznej oraz fizycznej modyfikacji powłok poliuretanowych na ich właściwości hydro- i lodofobowe”.W pracy doktorskiej komercyjnie dostępne powłoki poliuretanowe zostały zmodyfikowane i wytworzone przy użyciu metod, które są tanie i łatwo skalowalne.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali:

  • dr inż. Klaudia Żerańska z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej za pracę „Nowoczesne materiały nanowęglowe jako ekrany fal elektromagnetycznych”;
  • dr inż. Norbert Kapiński z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza PAN za pracę „Proces gojenia ścięgna Achillesa oceniany przez fuzję danych z wykorzystaniem głębokich sieci neuronowych”;
  • dr inż. Marcin Adamczyk z Politechniki Warszawskiej za pracę „Metoda kompensacji wpływu temperatury na odwzorowanie geometrii 3D z wykorzystaniem techniki oświetlenia strukturalnego”.

 

Kto nagradza innowatorów?

Organizatorem konkursu jest samorząd województwa mazowieckiego, który podejmuje wiele inicjatyw służących rozwojowi innowacji. To m.in. kierowany do start-upów konkurs „Startuj z Mazowsza”, program Mazovian Startup czy udzielanie przedsiębiorcom korzystnych pożyczek w ramach Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego.

Tegoroczną edycję konkursu realizowała Fundacja StartupHub Poland. Partnerami byli: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet SWPS, Miasto Stołeczne Warszawa, Koleje Mazowieckie – KM, Youth Business Poland, Siemens, Pfizer, iksync Digital.

 

 

Informacja prasowa

Rzecznika Prasowego

Urzędu Marszałkowskiego Województwa MazowieckiegoWystartowała szósta edycja autorskiego konkursu KSOW „Koła Gospodyń Wiejskich – wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzie”.

2024-02-24 18:38:09

W województwie mazowieckim powstanie aż 1 100 km tras dróg rowerowych. Pierwsze dwie umowy dotyczące koncepcji budowy ok. 550 km tras rowerowych zostały właśnie podpisane. Mowa o trasach...

2024-02-13 20:13:25

8 lutego o godzinie 12:00 Nowe Kino w Siedlcach zaprasza serdecznie Seniorów na Tłusty Czwartek.

2024-02-06 18:47:08

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!