5,5 mln zł dla kół gospodyń wiejskich z Mazowsza!

5,5 mln zł dla kół gospodyń...

Zakup strojów ludowych i sprzętu gastronomicznego, aktywizacja kobiet czy...
Chciał sprzedać telefon, stracił pieniądze

Chciał sprzedać telefon,...

Wystawił telefon na sprzedaż na jednym z portali sprzedażowych. Chwilę...
Coraz więcej kobiet w samorządach!

Coraz więcej kobiet w...

Na terenie województwa mazowieckiego znajdują się gminy i powiaty o jednym...
Siedlecki rekord WOŚP pobity

Siedlecki rekord WOŚP pobity

Siedlce grają z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy  co roku, od...
Mazowsze stawia na młodych artystów

Mazowsze stawia na młodych...

Trzech twórców ma szansę otrzymać stypendium artystyczne ufundowane przez...
24
Piątek
Marzec 2023
Loading...
Poprzedni Marzec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Gabrieli, Marka, Seweryna
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

To już rok. Ukraina walczy o niepodległość

2023-02-27 18:59:19

W piątek minął rok od rosyjskiej inwazji na niepodległą Ukrainę. Od pierwszych dni wojny Polacy wspierają zarówno uchodźców, jak i tych, którzy zostali w kraju, walczą w obronie swojej ojczyzny, pomagają rannym i poszkodowanym. Również samorząd Mazowsza od początku walk wspiera Ukraińców.

To nie tylko środki na zakup pomocy humanitarnej, ale także szereg działań pomocowych. Jak zauważa marszałek Adam Struzik, w obliczu tak niegodziwego aktu terroru, gdy jeden sąsiad mający zapędy imperialistyczne napada na drugi kraj, samorząd województwa nie mógł pozostać obojętny. – Wspieramy naród ukraiński od pierwszych dni wojny. Przeznaczając na pomoc humanitarną środki z budżetu województwa, przekazując ambulanse często po brzegi wypakowane różnego rodzaju sprzętem i środkami medycznymi, organizujemy pomoc medyczną i wsparcie psychologiczne. Pomagamy także w znalezieniu pracy i nauce języka polskiego. Na tym nie koniec. Zdajemy sobie sprawę, że ta wojna nie skończy się dziś czy jutro, że pomoc będzie nadal potrzebna. Już w styczniu podjęliśmy decyzję o przekazaniu kolejnych środków z budżetu Mazowsza na zakup pomocy humanitarnej, tym razem 3 mln zł. Będziemy pomagać tak długo, jak będzie to konieczne.

Wraz z początkiem wojny i napływającą do naszego kraju falą uchodźców władze regionu uruchomiły specjalny pociąg humanitarny na granicę z Ukrainą, dzięki czemu matki i dzieci uciekające przed wojną mogły bezpiecznie podróżować do różnych miast na terenie województwa. Do dyspozycji podróżujących byli ratownicy, pedagożki i pielęgniarki. Pociągi humanitarne przewiozły w sumie 3428 osób.

Na Ukrainę zostało przekazanych 17 ambulansów. W pełni sprawne i wyposażone karetki pochodziły ze stacji pogotowia w Warszawie, Płocku, Siedlcach i Ostrołęce. Pojazd przekazał także Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu.

Do naszych wschodnich sąsiadów trafiły także 22 agregaty prądotwórcze o różnej mocy wraz z olejem, przenośne zestawy ratownictwa medycznego, elementy wyposażenia apteczek medycznych, kołdry i poduszki. Pomoc trafiła do Lwowskiego Wojskowego Centrum Medycznego (m.in. AMBU oddechowe, gogle taktyczne, rękawice taktyczne, odzież termoaktywna), Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej (motopompy, mundury strażackie, hełmy, rękawice, AMBU oddechowe, prądownice wodne, węże tłoczone, odzież termoaktywna i polary), Uniwersytetu Bezpieczeństwa Życia we Lwowie (agregat), Rady Wsi Miżhirja, Zakarpackiego Regionu (Centrum Humanitarne w Miżhirji – karimaty, papier nawilżany, chusteczki nawilżane, łóżka polowe i łóżeczka turystyczne, baterie AAA i AA, śpiwory, odzież termoaktywna, środki higieniczne), Caritas Diecezji Samborsko-Drohobyckiej (artykuły elektryczne), Lwowskiego Regionalnego Szpitala Weteranów Wojennych oraz Stłumionych, Lwowskiego Regionalnego Centrum Onkologiczno-Medyczno-Diagnostycznego (2 aparaty RTG), Rady Miasta Przemyślany (Szpital w Przemyślanach – AMBU oddechowe) oraz ponad 1100 koców, kołder i poduszek dla uchodźców w Polsce.

Od pierwszych dni, gdy do naszego kraju i na Mazowsze zaczęli napływać uchodźcy zza wschodniej granicy, w każdym marszałkowskim szpitalu został wskazany specjalny kontakt dla obywateli Ukrainy obsługiwany przez osoby ukraińskojęzyczne. Na stronach szpitali umieszczono informacje w języku polskim i ukraińskim. W przychodni Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii przy ul. Koszykowej 79b dzieci i młodzież z Ukrainy otrzymywały bezpłatną pomoc psychologiczną i psychiatryczną. Został też uruchomiony punkt opieki dziennej dla dzieci. W siedzibie Centrum w Zagórzu odbywała się darmowa rehabilitacja dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Wojewódzki Urząd Pracy uruchomił specjalną linię telefoniczną dla obywateli Ukrainy. W urzędzie przy ul. Młynarskiej w Warszawie powstał punkt informacyjno-konsultacyjny. Z kolei Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli przygotowało specjalne materiały i serię webinariów, których zadaniem było wsparcie nauczycieli pracujących z dziećmi z Ukrainy.

Sejmik województwa przeznaczył także 3 mln zł na zapewnienie wyżywienia uchodźcom. Przygotowaniem posiłków zajmowały się mazowieckie podmioty ekonomii społecznej – m.in. spółdzielnie socjalne, zakłady aktywności zawodowej, centra integracji społecznej, fundacje prowadzące bary czy restauracje. Kolejnych 100 tys. zł władze regionu przeznaczyły na szkolenia z zakresu tzw. medycyny taktycznej, czyli opieki medycznej w warunkach działań militarnych. Projekt, który realizował warszawski „Meditrans”, był skierowany zarówno do ratowników polskich, jak i pochodzenia ukraińskiego, ludności cywilnej, w tym również mieszkańców Mazowsza.

 

 

Informacja prasowa Recznika Prasowego

Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie

 Zakup strojów ludowych i sprzętu gastronomicznego, aktywizacja kobiet czy organizacja wydarzeń integrujących społeczność lokalną – na te i inne inicjatywy mazowieckie koła gospodyń wiejskich i...

2023-03-17 20:55:54

Siedlce grają z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy  co roku, od samego początku jej istnienia i po raz kolejny stanęły na wysokości zadania – pobiliśmy nasz rekord i...

2023-03-13 20:51:23

Na terenie województwa mazowieckiego znajdują się gminy i powiaty o jednym z najwyższych wskaźników feminizacji! To znaczy, że w samorządach rządzą kobiety! Na tle gmin wiejskich na szczególną...

2023-03-13 20:29:32

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!