5,5 mln zł dla kół gospodyń wiejskich z Mazowsza!

5,5 mln zł dla kół gospodyń...

Zakup strojów ludowych i sprzętu gastronomicznego, aktywizacja kobiet czy...
Chciał sprzedać telefon, stracił pieniądze

Chciał sprzedać telefon,...

Wystawił telefon na sprzedaż na jednym z portali sprzedażowych. Chwilę...
Coraz więcej kobiet w samorządach!

Coraz więcej kobiet w...

Na terenie województwa mazowieckiego znajdują się gminy i powiaty o jednym...
Siedlecki rekord WOŚP pobity

Siedlecki rekord WOŚP pobity

Siedlce grają z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy  co roku, od...
Mazowsze stawia na młodych artystów

Mazowsze stawia na młodych...

Trzech twórców ma szansę otrzymać stypendium artystyczne ufundowane przez...
24
Piątek
Marzec 2023
Loading...
Poprzedni Marzec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Gabrieli, Marka, Seweryna
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

MUZEUM REGIONALNE W SIEDLCACH ZAPRASZA NA WYSTAWĘ „Z GŁOWĄ W OBŁOKACH. 250 LAT RATUSZA „POD JACKIEM”

2023-01-31 20:06:34

W piątek, 3 lutego 2023 r., w Muzeum Regionalnym w Siedlcach odbędzie się wernisaż nowej wystawy czasowej poświęconej siedleckiemu ratuszowi. W tym roku mija 250 lat od kiedy został oddany do użytku z inicjatywy ówczesnych właścicieli rodziny Czartoryskich.

Jest to wystawa jubileuszowa poświęcona jednemu z najbardziej rozpoznawalnych zabytków XVIII-wiecznej architektury Siedlec. Ratusz „pod Jackiem” wybudowany z inicjatywy książęcej rodziny Czartoryskich został oddany do użytku w 1773 r. Ekspozycja ukazuje wizerunek ratusza zmieniający się na przestrzeni 250 lat. Obecna siedziba muzeum przez ten czas zachwycała, niszczała, wielokrotnie ulegała pożarom, była odbudowywana i remontowana.

Na wystawie pokażemy wiele przedstawień ratusza wykonanych w różnych technikach malarskich od najstarszych z początku XIX wieku po fotografie wykonane współcześnie przez amatorów, jak i zawodowych fotografów. Kalendarium opracowano na podstawie archiwalnych dokumentów z XVIII i XIX wieku. Uzupełniła je dokumentacja techniczna, informacje prasowe, fragmenty pamiętników oraz publikacje naukowe. Od ponad 30 lat satyryczne przedstawienia „Jacka” autorstwa Mirosława Andrzejewskiego (Zbirka) świetnie ukazują jego symbolikę i więź z mieszkańcami Siedlec.

 

Zobaczyć będzie można oryginalne pamiątki z zabytkowego ratusza: ozdobny kafel wieńczący piec, tarczę zegara, projekty architektoniczne wnętrz oraz przedstawienia figury „Jacka” w różnych formach użytkowych m.in. nagrody „Złoty Jacek”, medale, plakiety a także lokalne numizmaty o nominałach 4 i 40 jacków. Ratusz jest najpopularniejszym motywem umieszczanym na pocztówkach od początku XX wieku do dnia dzisiejszego. Będzie można zaobserwować jak zmieniała się ich forma na przestrzeni lat, ale ratusz z posągiem „Jacka” pozostawał niezmiennie wiodącym tematem.

Wyjątkową atrakcją będzie animacja 3D osiemnastowiecznego ratusza z otoczeniem. Unikatowa makieta przenosi zwiedzających do miasteczka z początku XIX w. Jej niezwykłość polega na odtworzeniu układu urbanistycznego Siedlec, pierwszych budynków murowanych: ratusza, pałacu, kościoła pw. św. Stanisława, plebanii, bramy – dzwonnicy, domów zajezdnych a także typowej dawnej drewnianej zabudowy.

Źródło: Muzeum regionalne w SiedlcachZakup strojów ludowych i sprzętu gastronomicznego, aktywizacja kobiet czy organizacja wydarzeń integrujących społeczność lokalną – na te i inne inicjatywy mazowieckie koła gospodyń wiejskich i...

2023-03-17 20:55:54

Siedlce grają z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy  co roku, od samego początku jej istnienia i po raz kolejny stanęły na wysokości zadania – pobiliśmy nasz rekord i...

2023-03-13 20:51:23

Na terenie województwa mazowieckiego znajdują się gminy i powiaty o jednym z najwyższych wskaźników feminizacji! To znaczy, że w samorządach rządzą kobiety! Na tle gmin wiejskich na szczególną...

2023-03-13 20:29:32

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!