MUZEUM REGIONALNE W SIEDLCACH ZAPRASZA NA WYSTAWĘ „Z GŁOWĄ W OBŁOKACH. 250 LAT RATUSZA „POD JACKIEM”

MUZEUM REGIONALNE W...

W piątek, 3 lutego 2023 r., w Muzeum Regionalnym w Siedlcach odbędzie się...
  Weź udział w konkursie i wypromuj swój produkt

Weź udział w konkursie i...

Regionalne wypieki, wyroby mięsne, miody czy nalewki domowej roboty – te i...
Rekordowa liczba projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza

Rekordowa liczba projektów...

Do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza wpłynęło aż 475...
Terytorialsi szkolą Służbę Więzienną

Terytorialsi szkolą Służbę...

W piątek 20 stycznia w Popowie odbyło się kolejne szkolenie dla...
Odrestaurowany posąg Jacka wrócił na wieżę siedleckiego muzeum

Odrestaurowany posąg Jacka...

Trudne warunki pogodowe nie udaremniły kilkakrotnie przekładanego terminu...
2
Czwartek
Luty 2023
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
12345
imieniny:
Kornela, Marii, Mirosławy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

601 inwestycji w regionie siedleckim ze wsparciem samorządu Mazowsza!

2022-11-09 19:14:39

Aż 601 różnych inwestycji udało się w tym roku zrealizować na terenie subregionu siedleckiego, dzięki wsparciu z budżetu województwa mazowieckiego. Najwięcej pieniędzy sejmik przeznaczył na projekty zdrowotne, w tym największą inwestycję – modernizację budynku głównego szpitala w Rudce. Aż 168 projektów zrealizowanych zostanie w ramach programu „Mazowsze dla kół gospodyń wiejskich”, 149 inwestycji w sołectwach, a 84 w ochotniczych strażach pożarnych.

Jak podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwaautorskie programy wsparcia prowadzone od lat przez samorząd województwa to duża pomoc w realizacji ważnych dla mieszkańców projektów. – Gminy i powiaty z całego Mazowsza mogły ubiegać się o dofinansowanie w ramach czternastu takich programów. Mogę już jednak powiedzieć, że będzie ich więcej i w kolejnych latach uruchomione zostaną następne formy pomocy. Głównym założeniem naszych programów jest dofinansowanie ważnych dla lokalnych społeczności inwestycji, takich jak budowa obiektów sportowych, dróg gminnych i powiatowych, termomodernizacje obiektów użyteczności publicznej, ale też wsparcie projektów proekologicznych, realizowanych w trosce o środowisko naturalne.

Największa inwestycja w regionie – modernizacja szpitala w Rudce

Specjalizujący się w leczeniu chorób układu oddechowego szpital w Rudce przejdzie gruntowną modernizację. – Tylko w tym roku zarezerwowaliśmy na ten cel ponad 42 mln zł – podkreśla Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego. – Budynek główny szpitala musi zostać dostosowany do obowiązujących wymogów. Dlatego zmieniony zostanie cały jego układ funkcjonalny. Dobudowany będzie zadaszony podjazd dla karetek, a także winda zewnętrzna.Systematycznie inwestujemy w remonty i wyposażenie naszych szpitali tak, aby zapewnić pacjentom z Mazowsza jak najlepsze warunki do leczenia i rekonwalescencji – dodaje.

W zmodernizowanej placówce będą mogli być rehabilitowani pacjenci po przebytej chorobie COVID-19, a także pacjenci z oddziałów: pulmonologicznego, neurologicznego z pododdziałem udarowym i ortopedyczno-urazowego z pododdziałem neuroortopedycznym w rehabilitacji medycznej. Szpital w Rudce działa w ramach Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.

67 mln zł na zdrowie

Inwestycje w placówki zdrowia pochłonęły w tym roku w sumie ponad 67 mln zł z budżetu samorządu Mazowsza. Dofinansowane zostały inwestycje w wojewódzkich szpitalach w Siedlcach, Rudce i Garwolinie. Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach otrzymał wsparcie m.in. na: adaptację budynku administracyjno-technicznego kotłowni szpitalnej, informatyzację aptek szpitalnych, poprawę efektywności energetyczne budynków czy utworzenie Regionalnego Ośrodka Szkoleniowego w systemie da Vinci.

Dla zrównoważonego rozwoju

Na pomoc finansową samorządu województwa mazowieckiego mogą liczyć gminy i powiaty z terenu całego Mazowsza. W ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju” do samorządów lokalnych z subregionu siedleckiego zarząd województwa przekazał ponad 17 mln zł. Dofinansowanie otrzymało w sumie 12 projektów, w tym m.in.: przebudowa dróg gminnych w Węgrowie, termomodernizacja i remont budynków użyteczności publicznej na terenie gminy Mokobody, budowa świetlicy wiejskiej w Nowych Iganiach czy przebudowa budynku komunalnego w Kosowie Lackim. Albina Łubian, burmistrz miasta i gminy Pilawy podkreśla, że miasto kilkukrotnie otrzymało wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego. – Największe zadania to: budowa i przebudowa szkoły podstawowej w Gocławiu, rozbudowa przedszkola i utworzenie żłobka w Pilawie, a także rozbudowa budynku urzędu miasta. Korzystamy również z dofinansowania w ramach innych programów, np. „Mazowsze dla sportu” czy „Mazowsze dla straży pożarnych”.

Sołectwa, koła gospodyń wiejskich i straże pożarne z dofinasowaniem

W subregionie siedleckim najwięcej projektów zostało dofinansowanych w ramach programu „Mazowsze dla kół gospodyń wiejskich”. Zakup strojów ludowych, wyposażenia kuchni, namiotów imprezowych czy dofinasowanie do organizacji imprez np. festynów lub warsztatów, to niewielkie projekty służące integracji i rozwojowi społeczności lokalnych. Z takiego wsparcia skorzystało 168 kół, m.in.: KGW w Jarnicach na organizację festynu ludowego, a KGW w Miastkowie Kościelnym na warsztaty kulinarne „Miastkowe Smaki”. Stroje ludowe zakupiły – KGW „Goździczanki” w Goździku i KGW Podzamcze w Maciejowicach, a sprzęt i wyposażenie KGW Rejwach w Starym Krzesku i KGW „Hruszewianki”.

Sołectwa też potrafią

Aż 149 inwestycji w sołectwach otrzymało dofinansowanie z budżetu województwa mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla sołectw”. Budowa placów zabaw w sołectwach Ruciany, Kożuchów, Bielany Żylaki czy Stoczek, oczyszczanie zbiornika wodnego w miejscowości Dmochy Rętki, zakup wyposażenia do świetlicy OSP w sołectwie Izdebnik, budowa chodnika w Nowej Wsi, a także remont świetlicy wiejskiej w miejscowości Wilczonek, to tylko wybrane z tych projektów.

Strażacy z wozami i sprzętem

W ramach programu „Mazowsze dla straży pożarnych” dofinansowanie w subregionie siedleckim otrzymały 84 projekty. Wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego to ponad 2,8 mln zł. Te pieniądze zostały przeznaczone m.in. na remonty i modernizacje 43 budynków strażnic strażackich oraz zakup jedenastu wozów bojowych i specjalistycznego sprzętu dla ochotniczych straży pożarnych. Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Niemojkach Robert Szewczuk zaznacza, że bez pomocy samorządu województwa nie byliby w stanie zakupić takiej ilości sprzętu. – W ciągu ostatnich dwóch lat otrzymaliśmy wsparcie na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego oraz lekkiego samochodu ratownictwa technicznego z funkcją gaśniczą, jak również sprzętu ochronnego i przeciwpożarowego. Uzyskaliśmy także dofinansowanie na remont garażu w strażnicy OSP w Niemojkach.

W trosce o klimat i czyste powietrze

Samorząd Mazowsza dofinansowuje również proekologiczne projekty. W sumie w ramach dwóch programów „Mazowsze dla klimatu” i „Mazowsze dla czystego powietrza” na terenie subregionu siedleckiego dofinasowanych zostało 46 projektów. Wśród nich m.in. nasadzenia drzew i krzewów na terenie gminy Repki, zakup oczyszczaczy powietrza dla wszystkich przedszkoli miejskich i żłobka na terenie Sokołowa Podlaskiego czy też akcja edukacyjno-informacyjna na terenie gminy Sobolew.

Obiekty sportowe i zabytki dofinansowane

Na wsparcie samorządu województwa mogą liczyć również właściciele obiektów zabytkowych. W ramach programu „Mazowsze dla zabytków” ponad 1,9 mln zł dofinansowania trafiło na renowację obiektów zabytkowych z subregionu siedleckiego. Wśród nich znalazły się m.in.: remont dachu zabytkowego dworu w Głoskowie, renowacja wnętrza budynku kościoła w Parysowie czy prace remontowe wewnątrz budynku kościoła parafialnego w Wodyniach.

Samorząd Mazowsza przekazał również ponad 5,4 mln zł wsparcia na budowę i remonty 32 obiektówsportowych na terenie subregionu. Dofinansowane projekty to m.in.: budowa zadaszenia trybun boiska piłkarskiego w Jabłonnie Lackiej, modernizacja hali sportowej przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Węgrowie, budowa boisk do piłki nożnej w Trąbkach w gminie Pilawa, a także modernizacja i doposażenie hali sportowej w Stoczku.

 

 

Informacja prasowa

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974Regionalne wypieki, wyroby mięsne, miody czy nalewki domowej roboty – te i inne produkty mogą zgłaszać producenci żywności, gospodarstwa agroturystyczne i ekologiczne czy koła gospodyń...

2023-01-29 18:41:59

W piątek, 3 lutego 2023 r., w Muzeum Regionalnym w Siedlcach odbędzie się wernisaż nowej wystawy czasowej poświęconej siedleckiemu ratuszowi. W tym roku mija 250 lat od kiedy został oddany do...

2023-01-31 20:06:34

Do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza wpłynęło aż 475 projektów, z czego 113 w puli ogólnowojewódzkiej. Najwięcej, bo aż 67 pomysłów zgłosili mieszkańcy subregionu siedleckiego....

2023-01-25 11:23:31

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!