Zabójstwo w Łukowie. W poniedziałek ogólnopolski protest komorników

Zabójstwo w Łukowie. W...

Krajowa Rada Komornicza po zabójstwie komorniczki z Łukowa zapowiada na...
Mazowiecka gala aktywizacji obszarów wiejskich

Mazowiecka gala aktywizacji...

Znamy laureatów konkursów zorganizowanych w ramach aktywizacji obszarów...
"Szkło" - Spektakl Alternatywnego Teatru Tańca LUZ

"Szkło" - Spektakl...

Jutro, tj. w czwartek 10 listopada, MOK w Siedlcach zaprasza na spektakl...
601 inwestycji w regionie siedleckim ze wsparciem samorządu Mazowsza!

601 inwestycji w regionie...

Aż 601 różnych inwestycji udało się w tym roku zrealizować na terenie...
Ponad 300 dzieci zagrało w Siedlcach

Ponad 300 dzieci zagrało w...

W Siedlcach, 06 listopada br., rozegrano Altrad Cup kolejny Ogólnopolski...
27
Niedziela
Listopad 2022
Loading...
Poprzedni Listopad Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Franciszka, Kseni, Maksymiliana
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Autobusy dla mazowieckich szkół – właśnie ruszył nabór

2022-09-19 08:43:15

Mazowieckie gminy mogą już ubiegać się o dotacje na zakup nowych autobusów do dowozu dzieci i młodzieży do szkół. Nabór trwa do 7 października br. Na realizację programu władze Mazowsza przeznaczą 10 mln zł. 

Od września naukę w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych zaczęło około 700 tys. uczniów. Nie każdy z nich ma szkołę tuż pod swoim domem czy blokiem. „Autobusy dla mazowieckich szkół” to nowy program wsparcia samorządu województwa mazowieckiego. Jego celem jest właśnie pomoc gminom z Mazowsza w realizacji ustawowego obowiązku dowozu dzieci i młodzieży, w tym również z niepełnosprawnością, do szkół. Program będzie realizowany w latach 2022-2023.

Bardzo się cieszę się, że zgłoszony przeze mnie pomysł dofinansowania zakupu autobusów szkolnych będzie realizowany. To kolejne wsparcie ze strony samorządu Mazowsza, które pomoże gminom wymienić stare pojazdy i kupić nowe. Dzieciom z wielu mazowieckich miejscowości ułatwi to korzystanie z zajęć szkolnych oraz poprawi komfort i bezpieczeństwo podróży – podkreśla przewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego, a zarazem pomysłodawca programu Ludwik Rakowski

Jak wynika z przeprowadzonej przez urząd marszałkowski ankiety, na 181 samorządów, które wzięły w niej udział, 164 dowożą dzieci i młodzież do szkół. 59 gmin posiada własne busy, spośród nich aż 43 korzysta równocześnie z usług przewoźników zewnętrznych. 105 jednostek korzysta tylko z przewoźników zewnętrznych. Główne problemy, które w ankiecie sygnalizowały samorządy to m.in.: wyeksploatowane własne pojazdy, wysokie i wciąż rosnące koszty dowozu, brak komunikacji zastępczej oraz skomplikowane procedury przetargowe obowiązujące przy wyłanianiu przewoźników. Gminy wskazywały także na rosnącą liczbę dzieci, które trzeba dowieść do szkół, sezonowość dojazdów, problemy z wywiązywaniem się z umów przez firmy zewnętrzne, a także dostosowanie pojazdów do przewozu osób z niepełnosprawnością. 

Spośród wszystkich przesłanych ankiet 91 samorządów wyraziło chęć zakupu nowego pojazdu – busa lub autobusu, przy wsparciu samorządu województwa mazowieckiego na poziomie 50-70 proc. kosztów netto.

Elżbieta Lanc członkini zarządu województwa mazowieckiego podkreśla, żeze względu na zapotrzebowanie gmin, samorząd Mazowszaprzeznaczy 10 mln zł na dofinansowanie do zakupu autobusów lub busów do przewozu dzieci i młodzieży do szkół. – Mamy świadomość, że tego typu działania to olbrzymie wyzwanie dla gmin i ich budżetów. Dlatego tym razem proponujemy program dwuletni. Chcemy, aby samorządy miały czas na przygotowanie i przeprowadzenie niezbędnych procedur. Nabór trwa do 7 października, a maksymalna kwota o jaką można się ubiegać to 300 tys. zł.

Kto może ubiegać się o wsparcie?

O dofinansowanie do zakupu nowych autobusów mogą starać się gminy z terenu województwa mazowieckiego. Jedna gmina może złożyć jeden wniosek, z wyjątkiem miasta st. Warszawy, dla którego dopuszcza się złożenie maksymalnie trzech wniosków.

Na co wsparcie?

Pomoc dotyczy zakupu nowych autobusów szkolnych przeznaczonych do przewozu więcej niż 18 osób i posiadających właściwą dla tego typu pojazdów homologację.

O jakie wsparcie można się ubiegać?

Maksymalne dofinansowanie zakupu autobusu może wynieść do 70 proc. kosztów netto, jednak nie więcej niż 300 000 zł.

Szczegółowe informacje na temat programu oraz wszystkie potrzebne dokumenty dostępne są na stronie www.mazovia.pl.

 

Informacja PrasowaZnamy laureatów konkursów zorganizowanych w ramach aktywizacji obszarów wiejskich. Wiemy już m.in. który ser na Mazowszu okazał się najsmaczniejszy, która liderka wiejska jest najaktywniejsza i...

2022-11-20 17:52:49

Jutro, tj. w czwartek 10 listopada, MOK w Siedlcach zaprasza na spektakl "Szkło" w wykonaniu Alternatywnego Teatru Tańca LUZ. Scenariusz spektaklu oparty jest na wspomnieniach z życia dzieci...

2022-11-09 19:28:10

Aż 601 różnych inwestycji udało się w tym roku zrealizować na terenie subregionu siedleckiego, dzięki wsparciu z budżetu województwa mazowieckiego. Najwięcej pieniędzy sejmik przeznaczył na...

2022-11-09 19:14:39

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!