Samorząd Mazowsza nagrodził opiekunów stypendystów

Samorząd Mazowsza nagrodził...

By docenić pracę najlepszych nauczycieli, samorząd województwa organizuje...
Autobusy dla mazowieckich szkół – właśnie ruszył nabór

Autobusy dla mazowieckich...

Mazowieckie gminy mogą już ubiegać się o dotacje na zakup nowych autobusów...
Konieczne większe rekompensaty od NFZ dla mazowieckich szpitali

Konieczne większe...

Radni województwa mazowieckiego zwracają uwagę na brak środków i apelują do...
4 Święto 18 Dywizji (fotogaleria)

4 Święto 18 Dywizji...

W sobotę, 3 września br. w Siedlcach, na placu przy ulicy Jana Pawła II...
Znasz kogoś, kto bezinteresownie zmienia świat? Zgłoś wolontariusza do konkursu!

Znasz kogoś, kto...

Według badań ok. 11 proc. Polaków angażuje się regularnie w wolontariat....
26
Poniedziałek
Wrzesień 2022
Loading...
Poprzedni Wrzesień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Cypriana, Justyny, Ä?ucji
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Będą nowe inwestycje w subregionie siedleckim

2021-12-01 15:05:31

Rozbudowa i modernizacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Hołubli, budowa studni głębinowej na stacji wodociągowej w Próchenkach, budowa i modernizacja świetlic wiejskich na terenie gminy Łosice czy zakup sprzętu dla strażaków z gminy Siedlce to wybrane inwestycje, które już niebawem będą zrealizowane w powiatach łosickim i siedleckim. Lokalne samorządy otrzymają na ten cel prawie 12 mln zł z budżetu Mazowsza. W środę umowy w tej sprawie podpiszą członkinie zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc oraz beneficjenci.

Jak zauważa Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego, wsparcie samorządu Mazowsza

jest niezwykle istotne zarówno z punktu widzenia lokalnych samorządów, jak i mieszkańców. – Inspiracją do utworzenia tego programu były sygnały, jakie otrzymywaliśmy, i tak naprawdę nadal otrzymujemy, z gmin, miast czy powiatów. To odpowiedź na ich potrzeby i oczekiwania. Nowe drogi, zmodernizowane szkoły i przedszkola czy świetlice wiejskie to projekty, których realizacja gwarantuje nie tylko większe bezpieczeństwo, ale też wpływa na jakość i komfort życia na Mazowszu.

Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Gminy Olszanka poprzez budowę studni głębinowej na stacji wodociągowej w Próchenkach

Planowany zakres inwestycji obejmuje prace hydrologiczne, pomiary, odwiert, włożenie pomp, podłączenie, wpięcie do sieci wodociągowej, opracowanie całej dokumentacji projektowej, zakup agregatu prądotwórczego. Woda ujmowana ze studni głębinowych pompami głębinowymi jest przesyłana do sieci wodociągowej, bez procesu uzdatniania wody. Zamontowana studia głębinowa będzie trzecią na terenie stacji wodociągowej w Próchenkach. Samorząd województwa mazowieckiego przeznaczy na ten cel 150 tys. zł.

Rozbudowa budynku usługowego ze zmianą sposobu użytkowania na świetlicę wiejską w m. Czajków To dobra informacja dla mieszkańców, którzy na tę inwestycję czekają od 2015 r. W jej realizacji pomoże samorząd Mazowsza. W ramach projektu budynek, w którym obecnie mieści się m.in. OSP zostanie rozbudowany o jedno pomieszczenie, a jego wnętrze – zmodernizowane. Powstaną m.in. sala świetlicowa, zaplecze kuchenne, zmywalnia oraz pomieszczenia sanitarno-higieniczne, porządkowe i gospodarcze. Obiekt zostanie ocieplony, stolarka okienna i drzwiowa wymienione. Pojawi się też instalacja fotowoltaiczna. Zmieniona zostanie również konstrukcja dachu. Planowane jest zagospodarowanie teren wokół świetlicy poprzez jego ogrodzenie, budowę utwardzonych alejek, miejsc parkingowych i zieleni urządzonej wraz z małą architekturą. Budynek będzie służył nie tylko mieszkańcom Czajkowa, ale również okolicznych miejscowości, w których nie ma tego typu infrastruktur czyli mieszkańcom Szostka, Rudy Szostkowskiej, Tok, Kaczor, Rudy Wolińskiej oraz Młynek. W świetlicy organizowane będą spotkania i rożnego typu wydarzenia kulturalne czy rodzinne. Na realizację projektu samorząd Mazowsza przeznaczy ponad 411 tys. zł.

Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego zwraca uwagę na zainteresowanie, jakim cieszy się program. – Samorządowcy znają oczekiwania mieszkańców, wiedzą jak pisać projekty i jak ubiegać się o dofinansowanie. Mamy świadomość, że w wielu przypadkach nasze wsparcie jest jedyną możliwością by zrealizować inwestycję, na którą w budżecie gminy czy miasta brakuje środków. Tylko w tym roku wsparliśmy kwotą ponad 460 mln zł aż 249 projektów.

Utworzenie gabinetu rehabilitacji i fizjoterapii na terenie gminy Mokobody

Gmina Mokobody jest gminą typowo rolniczą. Wielu mieszkających tu rolników, ze względu na charakter pracy cierpi na schorzenia układu ruchu oraz inne schorzenia związane z ich aktywnością i ciężką pracą. Dodatkowo bardzo niepokojącym zjawiskiem jest pogorszenie sprawności osób, które przeszły chorobę COVID-19 i  obecnie zmagają się z jej powikłaniami. W powrocie do sprawności i pokonaniu skutków choroby pacjenci potrzebują pomocy fizjoterapeutów i profesjonalnej rehabilitacji. Dlatego już niebawem na terenie gminy Mokobody powstanie gabinet rehabilitacyjny. Zostanie on utworzony na piętrze budynku komunalnego, w którym mieści się Przychodnia Medyczna KELMED. Znajdujące się tam lokale przejdą generalny remont i zostaną przystosowane do świadczenie usług rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych. Dodatkowo zamontowana zostanie winda. Z budżetu województwa mazowieckiego na ten cel przeznaczono 282 tys. zł.

Przebudowa 997 mb drogi gminnej w miejscowości Zaliwie-Piegawki

Kolejne wsparcie finansowe z budżetu Mazowsza gmina Mokobody przeznaczy na przebudowę blisko 1-kilometrowego odcina drogi gminnej w miejscowości Zaliwie-Piegawki. Droga składa się z dwóch odcinków - o nawierzchni żwirowej oraz o nawierzchni destruktowej. Niestety występujące tu liczne wyboje, koleiny i  przełomy kwalifikują obydwa odcinki do remontu. Projekt zakłada wykonanie drogi o nawierzchni bitumicznej oraz poboczy utwardzonych tłuczniem. W ramach prac przewidziane są: roboty przygotowawcze i  rozbiórkowe, odwodnienie korpusu drogowego, wykonanie podbudowy, nawierzchni, oznakowanie dróg i  urządzenie bezpieczeństwa ruchu, roboty wykończeniowe i porządkowe. Stożkowa konstrukcja drogi spowoduje lepszą nośność i wytrzymałość drogi, a także pozwoli na długi okres użytkowania. Zjazdy zostaną wykonane z mieszanki mineralno-asfaltowej, na podbudowie kruszywa łamanego stabilizowanego mechanicznie. Dodatkowo na drodze zostaną ustawione znaki drogowe zgodnie z opracowaną stałą organizacją ruchu drogowego. Przebudowa drogi ułatwi mieszkańcom dojazd do urzędów, ośrodka zdrowia, kościoła czy placówek edukacyjnych oraz do znajdujących się tu prywatnych posesji. Na ten cel samorząd Mazowsza przekaże ponad 511 tys. zł.

Budowa Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bindudze

W gminie Sarnaki niebawem powstanie Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Wsparcie z budżetu Mazowsza umożliwi dokończenie inwestycji, której realizacja rozpoczęła się w 2019 r. Projekt zakłada budowę budynku murowanego o powierzchni użytkowej 161,41 m2, w skład którego wchodzi m.in. część świetlicowa, część socjalna, część sanitarna. Do tej pory prace budowlane prowadzone były wyłącznie ze środków funduszu sołeckiego czterech miejscowości :Klimczyce Kolonia, Klimczyce, Binduga i Kózki. Dzięki nim powstał budynek w stanie surowym. Wykonano fundamenty, wybudowano ściany, wykonano więźbę dachową, którą pokryto blachą trapezową, wstawiono również okna. Samorząd województwa mazowieckiego na realizację tej inwestycji przeznaczy ponad 285 tys. zł.

Asfaltowanie dróg na terenie gminy wraz z przebudową

Wsparcie samorządu Mazowsza trafi również do gminy Siedlce, która otrzymane środki przeznaczy na poprawę infrastruktury drogowej. W ramach projektu zmodernizowanych zostanie w sumie 6 km róg. Inwestycja będzie realizowana w miejscowościach: Chodów (ul. Spokojna), Grabianów (odcinek od ul. Poziomkowej do drogi powiatowej oraz ul. Wrzosowa od pętli do ul. Cytrynowej), Nowe Opole (ul. Seminaryjna, ul. Cicha, ul. Kwiatowa. ul. Okrężna), Osiny (droga gminna), Opole Świerczyna, Żelków-Kolonia (ul. Wiśniowa, ul. Bursztynowa, ul. Perłowa), Stok Lacki (ul. Wrzosowa, ul. Zacisze), Stok Lacki – Folwark (ul. Wiosenna), Żabokliki (ul. Tęczowa), Żytnia (droga gminna) oraz Topórek (droga gminna). Obecnie nawierzchnie tych dróg są bardzo zróżnicowane – od asfaltowych po drogi gruntowe wzmocnione kruszywem, żwirem, destruktem oraz żużlem, a ich stan techniczny oraz bezpieczeństwo są złe ze względu na liczne ubytki. Na ten cel samorząd Mazowsza przeznaczy 2 mln zł.

Modernizacja starej części ZO–W w Strzale

Kolejne środki z budżetu Mazowsza w wysokości 600 tys. zł gmina Siedlce przeznaczy naremont starej części budynku Zespołu Oświatowo-Wychowawczego w Strzale. Prace budowlane obejmą remonty: pomieszczeń socjalnych i sensorycznych, sal lekcyjnych, kuchni, korytarza, klatki schodowej oraz toalet. W  ramach inwestycji zakupione zostaną również ławki, kosze na śmieci itp., a teren wokół budynku zostanie uporządkowany i pojawią się nowe nasadzenia roślin

Rozbudowa i modernizacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Hołubli

Duże zmiany czekają też Zespół Szkolno-Przedszkolny w Hołubli, a przede wszystkim pochodzący z 1929 r. drewniany budynek, w którym mieszczą się przedszkole i stołówka. Budynek nie spełnia standardów zarówno w   zakresie bezpieczeństwa, higieny, jak i w zakresie warunków nauki. W ramach inwestycji zostanie on rozebrany, a główny budynek szkoły – rozbudowany. Powstanie obiekt, w skład którego wejdą: dwie sale przedszkolne, zaplecze sanitarne, stołówka z kuchnią, pomieszczenia magazynowe, sala lekcyjna oraz świetlica i korytarz. Na realizację inwestycji samorząd Mazowsza przeznaczy 1,2 mln zł.

Przebudowa Zespołu Oświatowego w Kotuniu z przeznaczeniem części budynku na przedszkole

Z kolei gmina Kotuń dokończy kompleksową modernizację budynku szkoły, który został wcześniej poddany pełnej termomodernizacji z wymianą źródła ciepła na ogrzewanie olejowe oraz montażem kolektorów słonecznych. W ramach zadania dotychczasowe pomieszczenia dydaktyczne szkoły podstawowej oraz pomieszczenia po dwóch mieszkaniach służbowych zostaną przystosowane na potrzeby czterooddziałowego przedszkola publicznego. Utworzone zostaną cztery sale dla dzieci o łącznej powierzchni 191,19 m2 oraz pozostałe pomieszczenia technologiczne o powierzchni 250,82 m2. W ramach prac budowlanych wydzielony zostanie wewnętrzny ciąg komunikacyjny, który umożliwi dostęp do znajdujących się na piętrze klas szkolnych. Przebudowane zostaną też pomieszczenia znajdujące się na wysokim parterze budynku oraz wewnętrzne instalacje elektryczne i sanitarne. Uruchomienie dodatkowych oddziałów przedszkolnych w przebudowanych pomieszczeniach umożliwi zapewnienie opieki dla 69 dzieci z terenu gminy. Samorząd Mazowsza przeznaczył na ten cel 600 tys. zł.

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 2 w Siedlcach (reszta budynków)

Szkoła Podstawowa nr 2 przy ul. Szkolnej 2, została wybudowana w 1930 r., a rozbudowano ją w 1976 r. Uczy się tu blisko 300 uczniów. Placówka składa się z zabytkowego, trzykondygnacyjnego budynku pokrytego blachą, częściowo podpiwniczonego, częściowo podpiwniczonego budynku dydaktycznego, sali sportowej oraz dwóch łączników pokrytych. W 2004 r. w budynku została wymieniona większość okien na energooszczędne oraz niektóre drzwi zewnętrzne. Wykonano także podjazd dla niepełnosprawnych. Konieczna jest natomiast m.in. modernizacja instalacji c.o. z grzejnikami żeliwnymi, która jest nie tylko przestarzała, ale ma też niską wydajność cieplną. Dodatkowo w ramach projektu, z uwagi na poprawę izolacyjności cieplnej stropodachów budynku dydaktycznego, sali sportowej i dwóch łączników, po wykonaniu ocieplenia przewiduje się położenie nowych warstw papy termozgrzewalnej. Wyremontowane zostaną też zniszczone ciągi pieszo-jezdne. Wykonana zostanie też wentylacja w kuchni oraz w sali gimnastycznej. Modernizację przejdzie też kanalizacja deszczowa i sanitarna. Na realizację tej inwestycji w budżecie Mazowsza przeznaczono ponad 1,8 mln zł.

Budowa centrum turystycznego z zapleczem ratownictwa wodnego, utrzymanie gotowości ratowniczej i operacyjnej na rzece Bug

W ramach zadania w Szczeglacinie, na działce, na której w obecnie znajduje się strażnica Ochotniczej Straży Pożarnej, powstanie centrum turystyczne. To element realizowanego przez gminę Korczew projektu turystycznego, z którym wiąże się powstanie nowych tras kajakowych, rejsów katamaranami oraz wieży widokowej. Inwestycja doprowadzi do zwiększenia ruchu turystów na rzece Bug oraz innych szlakach turystycznych biegnących przez teren naszej gminy. Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza już niebawem wybudowane zostanie centrum turystyczne, w którym turyści znajdą informacje na temat atrakcji turystycznych oraz producentów żywności ekologicznej. Jak zauważa wójt gminy Korczew Sławomir Wasilczuk to doskonały sposób na promocję gminy. – W naszym centrum chcielibyśmy zastosować również rozwiązania innowacyjne takie jak smart ławka, dzięki której będzie można naładować smartfon. Poza tym świadomi jesteśmy tego, iż żadna jednostka OSP z terenu naszej gminy nie dysponuje sprzętem ratowniczym z zakresu bezpieczeństwa wodnego. Najbliższa jednostka wyposażona w łódź jest oddalona od rzeki Bug o ok. 20 km, a  jak powszechnie wiadomo liczy się każda sekunda podczas ratowania ludzkiego życia. Dlatego dodatkowo w ramach projektu planujemy zakup skutera wodnego i łodzi ratowniczej, które przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa i niesienia sprawniejszej pomocy na rzece Bug. Wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego na realizację inwestycji wynosi 600 tys. zł.

Budowa i modernizacja, wraz z wyposażeniem, świetlic wiejskich na terenie gminy Łosice

Inwestycja obejmuje budowę świetlic wiejskich w Świniarowie i Biernatach Średnich oraz modernizację świetlic
w miejscowościach Woźniki, Dzięcioły, Czuchleby, Toporów, Łuzki, Meszki, Rudnik, zakup wyposażenia
i zagospodarowanie otoczenia. W 2020 r. m.in. dzięki wsparciu samorządu Mazowsza w ramach MIAS wybudowane zostały fundamenty. Tegoroczne wsparcie w ramach
Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego umożliwi dokończenie inwestycji. W Biernatach Średnich wybudowany zostanie nowy obiekt w technice kontenerowej. Natomiast w pozostałych miejscowościach planowana jest modernizacja istniejących budynków w tym min.: ocieplenie, malowanie ścian, remonty konstrukcji drewnianych dachów i pokrycia dachowego, remonty posadzek, modernizacja systemów grzewczych, wymiana stolarki okiennej itp. W każdym z budynków planowany jest również montaż instalacji OZE, co nie tylko wpłynie na poprawę walorów użytkowych tych obiektów, ale również obniży koszty ich eksploatacji i poprawi jakość powietrza. Większość istniejących świetlic posiada podstawowe wyposażenie, ale potrzeby są tak ogromne, że konieczne jest jego uzupełnienie. Dlatego w ramach projektu zakupione zostanie m.in. wyposażenie kuchni, stoliki, krzesełka itp. Ponadto planowane są prace związane z zagospodarowaniem otoczenia świetlic takie jak: nasadzenia roślin, utwardzenie placów czy montaż małej infrastruktury (np. ławek). Samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył na ten cel ponad 3,3  mln zł.

OSP Z GMINY SIEDLCE Z NOWYM SPRZĘTEM

Wsparcie od samorządu Mazowsza trafi również do trzech jednostek z gminy Siedlce. Dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 130 tys. zł strażacy z OSP Błogoszcz, OSP Nowe Opole oraz OSP Pruszyn otrzymają specjalistyczny sprzęt oraz odzież ochrony indywidualnej.

 

l.p

gmina/miasto

OSP

powiat

przedmiot dotacji

kwota dotacji

1.

Siedlce

Błogoszcz

siedlecki

sprzęt specjalistyczny, odzież ochrony indywidualnej strażaka (6 kompletów ubrań specjalnych z hełmami, latarkami, butami i rękawicami, 2 szt. ubrań przeciw owadom, 2 szt. aparatów powietrznych)

45 600,00 zł

2.

Siedlce

Nowe Opole

siedlecki

sprzęt specjalistyczny, odzież ochrony indywidualnej strażaka (6 kompletów ubrań specjalnych z hełmami, latarkami, butami i rękawicami, 2 szt. ubrań przeciw owadom, 2 szt. aparatów powietrznych)

45 600,00 zł

3.

Siedlce

Pruszyn

siedlecki

sprzęt specjalistyczny, odzież ochrony indywidualnej strażaka (4 kompletów ubrań specjalnych z hełmami, latarkami, butami i rękawicami, wentylator oddymiający, system oświetleniowy przenośny, 2 szt. aparatów powietrznych)

40 320,00 zł

 

 

Informacja PrasowaMazowieckie gminy mogą już ubiegać się o dotacje na zakup nowych autobusów do dowozu dzieci i młodzieży do szkół. Nabór trwa do 7 października br. Na realizację programu władze Mazowsza...

2022-09-19 08:43:15

By docenić pracę najlepszych nauczycieli, samorząd województwa organizuje konkurs „Opiekun Stypendysty Roku”. Wyróżniani są w nim nauczyciele, którzy opiekują się nagrodzonymi w mazowieckim...

2022-09-25 20:26:44

Radni województwa mazowieckiego zwracają uwagę na brak środków i apelują do rządu o zwiększenie finansowania na wynagrodzenia w ochronie i zdrowia, a także podjęcie pilnych działań w tym...

2022-09-14 06:47:39

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!