Ponad 250 osób w szpitalach

Ponad 250 osób w szpitalach

W siedlckich szpitalach w związku z koronawirusem przebywa 254 osoby, z...
Koniec remontu. Ulica Partyzantów już przejezdna na całej długości

Koniec remontu. Ulica...

Od dzisiaj (4 grudnia) kierowcy mogą jeżdzić ulicą Partyzantów. Droga ta, to...
Siedlecka policja zatrzymała terapeutę

Siedlecka policja...

Policjanci z Wydziału dw. z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą Komendy...
IV Turniej Matematyczny „MateMaxus”

IV Turniej Matematyczny...

1 i 2 grudnia 2021 roku w Instytucie Matematyki na Wydziale Nauk Ścisłych...
Zmarły 4 osoby

Zmarły 4 osoby

W siedlckich szpitalach w związku z koronawirusem przebywa 263osób, z tego...
8
Środa
Grudzień 2021
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Delfiny, Marii, Wirginiusza
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Ponad 200 operacji z użyciem robota „Da Vinci” w szpitalu w Siedlcach

2021-10-20 18:55:42

Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach w 2019 r. dołączył do grona placówek dysponujących światowej klasy systemem robotycznym „Da Vinci” i był pierwszą publiczną placówką na Mazowszu, wykonującą operacje z jego użyciem. Zakup sprzętu był możliwy dzięki wsparciu samorządu województwa w wysokości 9,5 mln zł. Przez ostatnie dwa lata trzy zespoły operacyjne: urologiczny, ginekologiczny i chirurgii onkologicznej, wykonały ponad 200 operacji. W konferencji prasowej podsumowującej dotychczasowe wykorzystanie robota „Da Vinci” wzięła udział Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Systemy robotyczne da Vinci to narzędzia łączące zalety niskiej inwazyjności z nieosiągalną przez człowieka precyzją, wielokrotnie przewyższającą możliwości wcześniejszych rozwiązań. Przy użyciu robota chirurg otrzymuje transmisję obrazu z wnętrza ciała. Obszar operacji jest widoczny w znacznym powiększeniu, a komputer przekłada gesty operatora na ściśle określone ruchy narzędzi chirurgicznych.

Zakup robota był dużą inwestycją, nie ma jednak wątpliwości że bardzo potrzebną. Gwarantuje on pacjentom dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia oraz sprzętu najwyższej klasy. To z kolei skraca pobyt w szpitalu i okres rekonwalescencji oraz zwiększa szansę na pełny powrót do zdrowia – podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

W siedleckim szpitalu w zakresie urologii i urologii onkologicznej, robot da Vinci jest wykorzystywany przy większości operacji, które były przeprowadzane metodą klasyczną. W ginekologii zabiegi z jego użyciem realizowane są zarówno u pacjentek z łagodnymi schorzeniami żeńskiego narządu płciowego jak i z nowotworami złośliwymi trzonu macicy. W chirurgii onkologicznej z użyciem systemu robotycznego da Vinci odbywają się operacje raka odbytnicy oraz jelita grubego. Łącznie przez dwa lata, robot był wykorzystywany ponad 200 razy.

Cieszy nas fakt, że nasi pacjenci mają coraz lepszy dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia. Nie muszą jak dotychczas wyjeżdżać za granicę, by leczyć skomplikowane schorzenia. Dzięki owocnej współpracy z naszym partnerem w obszarze chirurgii robotycznej- firmą Synektik, kadra medyczna naszego szpitala stale podnosi kwalifikacje w tym zakresie – zaznaczył Marcin Kulicki, prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach.

Pierwsza operacja przy wsparciu systemu robotycznego da Vinci została wykonana w Siedlcach w grudniu 2019 r. Był to zabieg urologiczny, zakończony sukcesem. Aktualnie w kraju jest 15 autoryzowanych systemów da Vinci zainstalowanych w większości w szpitalach publicznych.

Technologia stosowana w systemie da Vinci była rozwijana i doskonalona przez 20 lat podczas wdrożeń i wykonywanych procedur operacyjnych na całym świecie. Łącznie w tym czasie wykonano około 8,5 mln operacji na ponad 6500 systemach w 67 krajach. Używany w Siedlcach robot to najnowsza, już czwarta generacja tych systemów. Z takim doświadczeniem nie da się konkurować, trzeba tylko wykorzystywać do leczenia pacjentów. – podkreśla Artur Ostrowski, dyrektor zarządzajacy firmy Synektik SA.

System robotyczny da Vinci został zakupiony w ramach zadania Rozwój innowacyjnych technik operacyjnych w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach. Całkowity koszt zakupu wyniósł 9.789.326,46 mln zł, z czego 9.593.539,93 mln zł przekazał samorząd województwa mazowieckiego.

 

Informacja PrasowaW siedlckich szpitalach w związku z koronawirusem przebywa 263osób, z tego 25 pacjentów jeszcze oczekuje na wynik. 

2021-12-02 20:21:12

1 i 2 grudnia 2021 roku w Instytucie Matematyki na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach odbył się IV Turniej Matematyczny „MateMaxus”....

2021-12-02 20:06:16

Rozbudowa i modernizacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Hołubli, budowa studni głębinowej na stacji wodociągowej w Próchenkach, budowa i modernizacja świetlic wiejskich na terenie gminy...

2021-12-01 15:05:31

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!