W szpitalach rośnie liczba hospitalizowanych. Zmarły dwie osoby

W szpitalach rośnie liczba...

W siedlckich szpitalach w związku z koronawirusem przebywa 156 osób, z...
OSZUŚCI PONAWIAJĄ PRÓBY WYŁUDZENIA PIENIĘDZY OD SENIORÓW

OSZUŚCI PONAWIAJĄ PRÓBY...

Do oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach wpłynęło już...
Wyższe świadczenia po waloryzacji

Wyższe świadczenia po...

1 marca ZUS podnosi wysokość świadczeń emerytalno-rentowych. Wskaźnik...
"Żyć nam przyszło raz" Koncert Zespołu Niekompletni

"Żyć nam przyszło raz"...

„ Żyć nam przyszło raz” to tytuł najnowszego koncertu zespołu Niekompletni,...
Mazowsze wspiera strażaków

Mazowsze wspiera strażaków

20 mln zł – to środki, które samorząd Mazowsza przeznaczył na zakup lekkich...
4
Czwartek
Marzec 2021
Loading...
Poprzedni Marzec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Adrianny, Kazimierza, Wacława
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Mazowsze konsultuje Umowę Partnerstwa na lata 2021-2027

2021-02-04 19:35:20

Na Mazowszu trwają konsultacje społeczne projektu Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 – dokumentu określającego strategię wykorzystania funduszy europejskich. Dziś z  przedstawicielami gmin z mazowieckiego regionalnego rozmawiali on-line marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Wiesław Raboszuk. Temat alokacji środków unijnych dla Mazowsza zostanie poruszony podczas najbliższej sesji sejmiku Mazowsza.

 

Trwa programowanie funduszy unijnych na lata 2021-2027. Mazowsze w ramach programu regionalnego na lata 2021-2027 otrzyma 1,69 mld euro. W związku z obowiązującym od początku stycznia 2018 r. podziałem statystycznym województwa mazowieckiego, o który władze zabiegały od 2011 r., na dwie jednostki NUTS 2, alokacja została również podzielona zgodnie z kategoriami regionów. Mazowiecki regionalny otrzyma – 1 557,5 mln euro, a warszawski stołeczny, jako jedyny region lepiej rozwinięty w Polsce – 111,5 mln euro.

Region Mazowiecki regionalny może liczyć na nawet 85-procentowy poziom dofinansowania. Z kolei region Warszawski stołeczny na 50 proc. unijnego wsparcia.

W trakcie spotkania z samorządowcami marszałek Adam Struzik zaznaczał: – Integracja województwa jest niezwykle ważną sprawą. Nie można ulegać żadnym iluzjom mówiącym, że podział administracyjny sprawi, że ta część pozametropolitarna będzie jeszcze szybciej się rozwijała czy będzie miała dostęp do większych środków. To nieprawda. Rozwój regionu jest harmonijny, dlatego że mamy i stolicę, i obszar metropolitarny i te regiony, które w ostatnim czasie znacząco przyspieszyły swój rozwój, również dzięki środkom unijnym. Dla części województwa Mazowieckiej regionalnej mamy naliczoną niebagatelną kwotę 1,55 mld euro. To bezpośredni efekt i sukces podziału statystycznego, o który zabiegaliśmy od lat. Gdyby nie podział województwo mazowieckie dostałoby najmniejsze środki w kraju – dodaje marszałek.

Podczas spotkania zwracano uwagę na brak algorytmu podziału środków UE na programy regionalne dla poszczególnych województw, co podkreślił obecny na spotkaniu Marcin Wajda, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich urzędu marszałkowskiego. – Do tej pory było tak, że rząd pokazywał jakiś algorytm, starał się bronić jego zasadności. A teraz nie mamy nic. Dostaliśmy tylko tabele finansowe z informacją, kto ile dostał i nic więcej. Widzimy tylko kwoty, ale dlaczego takie, jakie zmienne zostały wzięte pod uwagę – tego już nikt nam mówi – dodaje dyrektor. Znane były jedynie bardzo ogólnikowe informacje o dwóch wskaźnikach – liczbie ludności oraz poziomie zamożności wyrażonym w PKB na mieszkańca.

Biorący udział w konsultacjach zgodnie apelowali o likwidację 7-miliardowej rezerwy w alokacji dla programów regionalnych, która zgodnie z Umową Partnerstwa ma być rozdysponowana na późniejszym etapie. Nie są jednak znane zasady i kryteria podziału tych środków. Irracjonalną decyzję rządu skomentował dyrektor Marcin Wajda:Nie może być tak, że dostajemy do konsultacji dokument, w którym nie ma rozdysponowanych 25 proc. środków na regionalne programy.

Samorządowcy postulowali również o dodatkowe wsparcie na inwestycje z budżetu państwa dla tych najbiedniejszych samorządów. Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński zaznaczał, że również miasto Ciechanów będzie zgłaszało swoje uwagi do Umowy Partnerstwa, niejednokrotnie spójne z zastrzeżeniami władz województwa. Dodatkowo poprosił o konsultacje dotyczące wdrażania RPO już po przyjęciu Umowy Partnerstwa.

Warto podkreślić, że obszar Mazowiecki regionalny, dzięki staraniom władz Mazowsza, zostanie objęty Programem Polska Wschodnia Plus. Alokacja na 6 regionów Polski Wschodniej to 2,5 mld euro, co przy równym podziale daje alokację na poziomie 418 mln euro dla każdego z województw, w tym Mazowsza.

8 lutego br. w ramach konsultacji projektu Umowy Partnerstwa odbędzie się konferencja regionalna dla Mazowsza. Będzie dostępna na kanale YouTube Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Uwagi do samego projektu Umowy Partnerstwa można zgłaszać do 22 lutego 2021 r. przez formularz interaktywny dostępny na stronie internetowej. 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie1 marca ZUS podnosi wysokość świadczeń emerytalno-rentowych. Wskaźnik waloryzacji to aż 104,24%. Dodatkowo zwiększy się kwota najniższych emerytur i rent.

2021-03-01 19:57:52

„ Żyć nam przyszło raz” to tytuł najnowszego koncertu zespołu Niekompletni, na który zaprasza MOK 5 marca do Sali Białej. Na pierwszy po długiej przerwie koncert z udziałem publiczności, zespół...

2021-03-01 19:29:46

20 mln zł – to środki, które samorząd Mazowsza przeznaczył na zakup lekkich samochodów ratownictwa technicznego z funkcją gaśniczą, sprzętu specjalistycznego, odzieży ochrony indywidualnej...

2021-03-01 19:21:54

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!