NIGDY NIE BĘDZIESZ SZŁA SAMA w Siedlcach. W środę kolejny protest

NIGDY NIE BĘDZIESZ SZŁA...

Jutro (28 października) o godzinie 17.00 rozpocznie się kolejny protest...
Znana biegaczka w terytorialsach

Znana biegaczka w...

W sobotę w koszarach 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej...
Ograniczono przyjęcia na ortopedię

Ograniczono przyjęcia na...

Do dnia 9 listopada ograniczono przyjęcia na oddział Ortopedyczno-Urazowy w...
Blisko 100 osób zakażonych w ciągu jednej doby

Blisko 100 osób zakażonych...

W ciągu ostatniej doby siedlecki sanepid poinformował o 90 przypadkach...
Coraz trudniej z miejscami w szpitalu. Szpital wojewódzki przekształca oddział wewnętrzny dla chorych na Covid-19

Coraz trudniej z miejscami...

Minister Zdrowia zobowiązał Mazowiecki Szpital Wojewódzki do przekształcenia...
28
Środa
Październik 2020
Loading...
Poprzedni Październik Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Narcyza, Serafina, Wioletty
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ZNAMY NAJAKTYWNIEJSZE SOŁECTWA I LIDERKI WIEJSKIE

2020-09-23 14:36:24

Wspierają mieszkańców, organizują ciekawe wydarzenia oraz działają na rzecz województwa – takie są mazowieckie sołectwa. Podczas uroczystej gali podsumowującej dwa konkursy Krajowej Sieci Obszarów Wiejskichwyróżnione zostały najlepsze sołectwa i najaktywniejsze liderki. Nagrody wyróżnionym wręczyli marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska. W gronie najaktywniejszych liderek wiejskich województwa mazowieckiego znalazła się Dorota Jastrzębska z Helenowa, a wśród wyróżnionych sołectw - sołectwo Helenów (gm. Wiśniew). 

Najaktywniejsza liderka wiejska

Na terenie Mazowsza działają liczne organizacje zrzeszające mieszkanki obszarów wiejskich. Są to zarówno koła gospodyń wiejskich, organizacje pozarządowe, jak i lokalne grupy. Ich działanie bardzo często oparte jest na pielęgnowaniu tradycji i kultury zarówno całego Mazowsza, jak i małej ojczyzny, z której się wywodzą. Już po raz siódmy samorząd organizuje konkurs na najaktywniejszą liderkę mazowieckiej wsi. Liczy się przede wszystkim chęć i potrzeba podejmowania nowych wyzwań oraz już zdobyte osiągnięcia np. w promowaniu wsi czy gminy.

Konkurs adresowany jest do liderek społeczności wiejskiej – działaczek lokalnych, członkiń kół gospodyń wiejskich, organizacji pozarządowych, lokalnych grup działania itp. Jak zauważa marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, coraz częściej to właśnie kobiety angażują się w życie społeczne swoich wspólnot. – W tym konkursie nagradzamy panie, które są zaangażowane w pracę na rzecz innych i przyczyniają się do rozwoju „małych ojczyzn” – podkreśla marszałek.

 – Nagrodziliśmy kolejne kobiety, które bardzo mocno pracują w swoich środowiskach, kobiety które są kreatywne, kobiety, które są energetyzujące, kobiety, które zwyczajnie są coś robić wokół siebie  i walczą o te małe społeczeństwa - powiedziała Janina Ewa Orzełwska.  

Z roku na rok do rywalizacji zgłasza się coraz więcej osób, organizacji i samorządów. Do walki o tytuł najaktywniejszej liderki stanęło w tym roku 13 pań. Po ocenie kart zgłoszeniowych, komisja konkursowa przeprowadziła test wiedzy o Mazowszu i PROW/KSOW oraz indywidualne rozmowy ze wszystkimi kandydatkami.

Nagrodę główną w wysokości 7 tys. zł otrzymała Aleksandra Ziółek z Ruszkowa (gm. Nasielsk). II miejsce oraz nagroda w wysokości 6 tys. zł trafiła do Czesławy Kaim z Pustelnika (gm. Stanisławów). Podium zamknęła Krystyna Walecka ze Żdżar (gm. Kotuń), która otrzymała 5 tys. zł. Dodatkowo każda z pań otrzymała nagrodę rzeczową w wysokości 500 zł.

 

Komisja przyznała również dwa równorzędne wyróżnienia po 2,5 tys. zł każde – paniom Adeli Mańkowskiej z Górzna (gm. Górzno) i Agnieszce Gawron-Smater z Kiełpina (gm. Łomianki). Z kolei nagrody specjalne w wysokości po 2 tys. zł trafiły do Doroty Jastrzębskiej z Helenowa (gm. Wiśniew) oraz Marty Krusiewicz z Ludwinowa (gm. Jakubów).

Najaktywniejsze sołectwa

Za nami czwarta edycja konkursu „Najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Sukcesy widać po sąsiedzku”. W tym roku do konkursu przystąpiły 24 sołectwa. Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, wybierając najaktywniejszych z aktywnych. Jak podsumowuje Janina Ewa Orzełowska członek zarządu województwa mazowieckiego, sołectwa w życiu mieszkańców pełnią bardzo ważną rolę. – Dzięki tym wspólnotom realizowane są ciekawe projekty i powstają wyjątkowe inicjatywy. Co roku konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem – wskazała.

Do konkursu każda gmina z Mazowsza mogła zgłosić tylko jedno sołectwo. Osiągnięcia, wydarzenia i inicjatywy, zrealizowane inwestycje, które rozwinęły sołectwo przedstawiono w formie dokumentów: tekstów w kronice, sprawozdań, relacji w mediach czy zdjęć.

Tegorocznym laureatem konkursu zostało sołectwo Dziecinów z gm. Sobienie Jeziory. Wieś mikroregionu Urzecze z połączeniem wiejskiej starodawnej zabudowy i nowych obiektów podmiejskiej uniwersalnej stylistyki. To wieś pracowita, pomysłowa i sprawna w działaniu pod kierownictwem sołtysa – Janusza Tolaka. Tu prężnie działa OSP sięgające po zewnętrzne środki. To tu od 2010 r. funkcjonuje Stowarzyszenie Rozwoju Dziecinowa, a od 2012 r. Stowarzyszenie Wędkarskie „Czajka”. Z kolei od 2018 r. aktywizuje się Koło Gospodyń Wiejskich. Sołectwo otrzymało nagrodę w wysokości 7 tys. zł.

II miejsce w konkursie zajęło sołectwo Biskupice w podwarszawskiej gminie Brwinów. Od sześciu kadencji wspólnotą kieruje sołtyska Elżbieta Dolota. Sołectwo otrzymało nagrodę w wysokości 6 tys. zł.

Natomiast III miejsce w tym roku zajęło sołectwo Żdżar, gmina Kotuń. Wieś historyczna z XVI w. dziś wspaniale wykorzystująca fundusz sołecki, środki z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw, ale przede wszystkim ponadprzeciętną aktywność i pracowitość swoich mieszkańców. Sołectwo otrzymało nagrodę w wysokości 5 tys. zł.

 

Wyróżnienia w wysokości po 1,5 tys. zł trafiły w tym roku do sołectw: Jasienica (gm. Tłuszcz), Helenów (gm. Wiśniew), Sośninka (gm. Łaskarzew), Mistów (gm. Jakubów), Dąbrowa Chotomowska (gm. Jabłonna), Pogorzelec (gm. Maciejowice), Hornówek (gm. Izabelin) i Stare Kosiny (gm. Wiśniewo).

 

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

 W sobotę w koszarach 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przysięgę złożyło 23 nowych terytorialsów, wśród nich Lidia Chojecka – Leandro, wielokrotna medalistka biegów...

2020-10-27 18:34:51

COVID-19 przybiera na sile. Codziennie przybywa po kilkanaście tysięcy osób zakażonych, w tym znaczna część na Mazowszu. W szpitalach zaczyna brakować wszystkiego: sprzętu, środków ochrony, a...

2020-10-23 18:21:58

107 projektów z czego 26 z puli ogólnowojewódzkiej zakwalifikowało się do głosowania w BOM. Spotkanie rozwijające z ekonomistami i ludźmi sukcesu, pomiary promieniotwórczego gazu radonu w...

2020-10-27 15:46:33

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!