Rośnie liczba zakażonych

Rośnie liczba zakażonych

W stosunku do danych z czwartku  o ilości pacjentów hospitalizowanych w...
Od jutra zdalna nauka w "Siódemce"

Od jutra zdalna nauka w...

W związku z wynikami testów na koronawirusa przeprowadzonymi gronu...
Przybywa osób kierowynych na kwarantannę

Przybywa osób kierowynych...

W ciągu ostatniej doby w Siedlcach i powiecie siedleckim sanepid...
    Mazowiecka Lady D. 2020 – ruszyła kolejna edycja konkursu

Mazowiecka Lady D. 2020...

Po raz drugi Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej organizuje konkurs...
Przybywa zakażeń w powiecie siedleckim

Przybywa zakażeń w powiecie...

Jak podaje sanepid w ciągu ostatniej doby w Siedlcach i powiecie...
28
Poniedziałek
Wrzesień 2020
Loading...
Poprzedni Wrzesień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Libuszy, Wacławy, Wacława
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Rolniku, wypełnij obowiązek i weź udział w spisie!

2020-08-06 09:46:54

Po zakończeniu żniw rolnicy z Mazowsza i z całej Polski będą mieli jeszcze jeden bardzo ważny obowiązek do wypełnienia - udział w Powszechnym Spisie Rolnym, który potrwa od 1 września do 30 listopada. Nie trzeba czekać na wizytę rachmistrza – warto spisać się samemu przez Internet lub umówić się na spis telefoniczny.

Powszechny Spis Rolny 2020 obejmie wszystkie gospodarstwa rolne w kraju. To najważniejsze i największe badanie polskiego rolnictwa – jego ostatnia edycja odbyła się 10 lat temu. Na terenie Mazowsza zamieszkuje najwięcej użytkowników gospodarstw rolnych: ponad 250 tys. na około 1,5 mln gospodarstw ogółem w Polsce.

 

Dlaczego trzeba i WARTO się spisać?

Udział w spisie rolnym jest obowiązkowy. Osoby uchylające się od tego obowiązku zgodnie z ustawą o statystyce publicznej mogą podlegać odpowiednim sankcjom. Rolnicy nie mają zresztą powodów do unikania spisu: pytania dotyczą wyłącznie danego gospodarstwa i prowadzonej produkcji. Nie ma pytań o wysokość dochodów rolnika, tylko o ich strukturę.

Z punktu widzenia każdego rolnika warto sobie uświadomić, że Powszechny Spis Rolny - jako badanie obejmujące wszystkie gospodarstwa rolne w kraju - jest jedynym źródłem informacji pozwalającym na ocenę stanu polskiego rolnictwa. Dzięki niemu możemy zdiagnozować bieżącą sytuację, ale też zaobserwować zmiany, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich 10 lat w strukturze i działalności gospodarstw rolnych.

Zebrane podczas spisów rolnych dane są wykorzystywane przez instytucje rządowe i samorządowe oraz instytucje wspierające rozwój rolnictwa. Na ich podstawie podejmowane są najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata - zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym. Tym samym poprzez udział w spisie rolnicy pośrednio zyskują realny wpływ na zmiany zachodzące w najbliższym otoczeniu.

Nie można też zapominać o korzyściach płynących ze spisu w kontekście unijnej polityki rolnej. Jak każde państwo UE, Polska jest zobowiązana do przeprowadzenia spisu rolnego co 10 lat i w podobnym okresie, co inne państwa członkowskie. Chodzi o to, aby zebrane dane były porównywalne dla całej Unii. Jest to ważne przy kształtowaniu wspólnej polityki rolnej, czyli np. ustalaniu dopłat dla rolników.

 

Jakie będą pytania?

W spisie rolnym będą zbierane dane dotyczące m.in.: położenia i powierzchni gospodarstwa, produkcji ekologicznej, rodzaju użytkowanych gruntów, upraw, zużycia nawozów, pogłowia zwierząt gospodarskich, rodzaju budynków gospodarskich, a także wkładu pracy w gospodarstwo rolne użytkownika i członków jego gospodarstwa domowego oraz pracowników najemnych. Warto zawczasu przygotować niezbędne dokumenty i mieć je przy sobie podczas wypełniania formularza.

Formularz spisowy ma formę elektroniczną i liczba pytań będzie zależeć od działalności gospodarstwa. Jeśli dany rolnik ogranicza się do produkcji na własne potrzeby i ma niewiele upraw czy inwentarza żywego, to będzie musiał odpowiedzieć na mniej pytań niż użytkownik dużego gospodarstwa o zróżnicowanej strukturze produkcyjnej.

W razie wątpliwości co do treści czy zakresu pytań należy się skontaktować z infolinią spisową: 22 279 99 99.

 

Zachowaj list od Prezesa GUS!

Każdy użytkownik gospodarstwa rolnego, nawet ten mieszkający w mieście, otrzyma jeszcze przed rozpoczęciem Powszechnego Spisu Rolnego list podpisany przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Oprócz informacji skierowanej do odbiorcy o ciążącym na nim obowiązku spisania się, list zawiera ważne informacje potrzebne do logowania się w aplikacji spisowej. Dlatego pismo Prezesa GUS należy zachować - przynajmniej do momentu pomyślnego zakończenia samospisu internetowego.

 

Najwygodniej i najbezpieczniej przez Internet

Samospis internetowy to kluczowa metoda spisowa i o niej w pierwszej kolejności powinni pomyśleć rolnicy z Mazowsza i całej Polski. Jest to metoda wygodna, ponieważ spisać się można samodzielnie w domu przez komputer lub telefon z dostępem do Internetu, w dogodnym dla siebie momencie. W obecnej sytuacji samospis internetowy ma tę wielką przewagą nad bezpośrednią rozmową z rachmistrzem, że nie wymaga kontaktu z osobami z zewnątrz.

Dla osób, które nie posiadają komputera lub telefonu z dostępem do Internetu, w gminach planowane jest utworzenie tzw. Gminnych Punktów Spisowych, czyli pomieszczeń wyposażonych w nieodpłatne stanowisko komputerowe, w którym będzie można się spisać samodzielnie.

Jeśli rolnik z jakichś ważnych powodów nie może lub nie chce spisać się przez Internet, powinien zadzwonić na infolinię spisową i spisać się przez telefon. Jeśli nie skorzysta z żadnej z tych dwóch opcji, musi spodziewać się wizyty rachmistrza terenowego. Warto jednak wiedzieć, że jeśli do momentu wizyty rachmistrza, użytkownik gospodarstwa rolnego nie spisał się samodzielnie lub telefonicznie, nie może odmówić mu udzielenia odpowiedzi.

 

Współpraca z samorządem i organizacjami rolniczymi

Na poziomie gmin partnerem statystyki publicznej przy organizacji spisu jest samorząd terytorialny. W każdej gminie Mazowsza i całej Polski powołano Gminne Biura Spisowe, na czele których stoi prezydent miasta, burmistrz lub wójt.

Gminne Biuro Spisowe jest odpowiedzialne za szereg działań związanych z prowadzeniem spisu. Należą do nich: przeprowadzenie naboru kandydatów na rachmistrzów, organizacja gminnego punktu spisowego, współpraca z biurem wojewódzkim przy popularyzacji spisu na swoim terenie. W trakcie trwania spisu Gminne Biura Spisowe będą pierwszą linią wsparcia dla rolnika i rachmistrza.

 

Dane będą bezpieczne

Rolnicy nie powinni mieć obaw przed ujawnieniem swoich informacji. Zebrane podczas spisu dane chronione są tajemnicą statystyczną: pod żadnym pozorem, nawet na wniosek organów ścigania, nie można ujawniać jednostkowych danych podanych w trakcie badań realizowanych na rzecz statystyki publicznej.

 

PODSTAWOWE INFORMACJE O POWSZECHNYM SPISIE ROLNYM 2020

Termin trwania: 1 września – 30 listopada 2020 r., dane zbierane wg stanu na 1 czerwca 2020 r.

Metody spisowe:
1) samospis internetowy,
2) spis przez telefon,
3) wywiad bezpośredni z rachmistrzem terenowym (rachmistrze rozpoczną pracę 1 października 2020 r.).

Infolinia spisowa: 22 279 99 99 (od 17 sierpnia 2020 r.)

Więcej informacji o Powszechnym Spisie Rolnym 2020: https://spisrolny.gov.pl/

Żródło: MazowszeW Szpitalu Miejskim w Siedlcach  obecnie przebywa 21 pacjentów. W ciągu ostatniej doby przyjęto 2 pacjentów, 1 osoba zmarła.

2020-09-23 09:47:12

Po raz drugi Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej organizuje konkurs Mazowiecka Lady D. im. Krystyny Bochenek, w którym nagrodzone zostaną kobiety z niepełnosprawnościami lub te...

2020-09-26 17:02:13

Aktualizujemy  informacje o sytuacji w mieście i na terenie powiatu siedleckiego w związku z koronawirusem.       

2020-09-24 10:12:25

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!