Dwa mecze reprezentacji Polski w Siedlcach

Dwa mecze reprezentacji...

Z powodu pandemii koronawirusa nie doszło do meczu reprezentacji Polski i...
Jak wyglądała ambulatoryjna opieka zdrowotna w Siedlcach w 2019 (infografika)

Jak wyglądała ambulatoryjna...

Urząd Statystyczny w Warszawie zachęca do lektury zestawu najnowszych...
Mazowsze wspiera Miasto Siedlce w inwestycji przebudowy ul. Poniatowskiego

Mazowsze wspiera Miasto...

Wczoraj (8.07) Miasto Siedlce  podpisało umowę o udzielenie dotacji z...
Bieżące informacje w liczbach na temat koronawirusa w Siedlcach (08.07.)

Bieżące informacje w...

Aktualizujemy na bieżąco informacje o sytuacji w mieście i na terenie...
PONAD MILION ZŁOTYCH NA ZABYTKI W SUBREGIONIE SIEDLECKIM

PONAD MILION ZŁOTYCH NA...

Blisko 7 mln zł na prace remontowe i konserwatorskie mazowieckich zabytków...
10
Piątek
Lipiec 2020
Loading...
Poprzedni Lipiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Filipa, Sylwany, Witalisa
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Siedleccy terytorialsi kończą rok intensywnymi szkoleniami

2019-11-25 14:34:44

Najbliższe dni to czas intensywnych szkoleń dla pododdziałów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jedni szkolą się rotacyjnie, inni podsumowują rok szkolenia na poligonie a jeszcze inni dopiero rozpoczynają przygodę z wojskiem.

Żołnierze mazowieckiej Brygady nie zwalniają tępa, końcówka roku jest dla nich szczególnie intensywnym szkoleniowo okresem. W minioną sobotę, w naszej Brygadzie, przygodę z wojskiem rozpoczęło 131 ochotników,którzy od dziś, przez kolejnych 13 dni będą poznawali tajniki żołnierskiego rzemiosła. Podczas szkolenia podstawowego nauczą się elementów zielonej taktyki, topografii, udzielania pierwszej pomocy czy zachowania na polu walki, jednakże najistotniejszym elementem tego szkolenia będzie nabycie umiejętności bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Ostatniego dnia szkolenia, czeka ich sprawdzian w postaci tzw. „pętli taktycznej”. Kiedy pozytywnie zaliczą wszystkie elementy pętli, pozostanie już tylko złożenie przysięgi wojskowej, które odbędzie się 8 grudnia na terenie jednostki wojskowej w Ciechanowie.

Kiedy nowi ochotnicy dopiero stawiają pierwsze kroki na poligonie, żołnierze pozostałych pododdziałów intensywnie się szkolą. Terytorialsi z batalionu w Ciechanowie i Komorowie od 18 listopada realizują szkolenie zintegrowane, na poligonie OSPWL Dęba. Jest ono dwutygodniowym podsumowaniem szkolenia indywidualnego, które żołnierze - ochotnicy odbywają w pierwszym roku szkolenia. Szkolenie zintegrowane jest jednocześnie przepustką do drugiego etapu szkolenia Terytorialsa, tzw. etapu specjalistycznego, które od czerwca realizują pozostałe kompanie obu batalionów.

Nowym a zarazem cennym doświadczeniem dla żołnierzy szkolących się na poligonie w Nowej Dębie jest ćwiczenie pk. GEPARD 19, w ramach którego pododdziały WOT ćwiczą z żołnierzami 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza.

 

- Przede wszystkim realizujemy zadania zawarte w doktrynie szkolenia, takie jak zabezpieczenie przemieszczenia pododdziałów 17 WBZ, zajęcie rejonu operacyjnego przeznaczenia, ochrona i obrona mostu na rzece SAN a także zabezpieczenie forsowania rzeki przez 17 WBZ – relacjonuje ppłk Karol Szczepaniak, dowódca zgrupowania poligonowego na OSPWL Dęba.

 

Żołnierze 5 MBOT, będący najdłużej w służbie, czyli Terytorialsi szkolący się w szeregach 53 blp z Siedlec, we wrześniu podsumowali już drugi etap szkolenia i obecnie podczas szkoleń rotacyjnych prowadzą zajęcia mające na celu zgrywanie pododdziału, jest to tzw. etap zgrywający, który jest jednocześnie ostatnim w całym trzy letnim cyklu szkolenia żołnierza Obrony Terytorialnej

- Podczas szkoleń rotacyjnych przewidzianych w trzecim roku szkolenia, nasi żołnierze realizują zajęcia ogniowe i taktyczne wykorzystując wiedzę i umiejętności zdobyte w pierwszych dwóch etapach szkolenia. Podstawowymi umiejętnościami jakie rozwijają w trzecim etapie jest współpraca i działanie w ramach sekcji, plutonu dlatego nazwano ten etap etapem zgrywającym pododdział – wyjaśnia kpt. Robert Borkowski, pełniący obowiązki zastępcy dowódcy 53 blp.

Na zakończenie trzyletniego systemu szkolenia żołnierza WOT nastąpi certyfikacja pododdziału, która stanowi ocenę stopnia wyszkolenia.

 

- Certyfikacje przeprowadzana będzie w formie zawodów użyteczno – bojowych jako sprawdzenie wyszkolenia indywidualnego i zespołowego do realizacji zadań bojowych oraz w ramach reagowania kryzysowego – tłumaczy kpt. Borkowski.

Obecnie w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza służy ponad 2 tysiące żołnierzy, z czego ok 1,8 tys. stanowią żołnierze – ochotnicy, w tym 215 kobiet. Najliczniejszym pododdziałem jest batalion stacjonujący w Siedlcach.

Aneta SZCZEPANIAK

Rzecznik prasowy

5. Mazowiecka Brygada Obrony TerytorialnejAktualizujemy na bieżąco informacje o sytuacji w mieście i na terenie powiatu siedleckiego w związku z koronawirusem.

2020-07-06 10:22:58

Samorząd Mazowsza wesprze przedsiębiorców z branży turystycznej. Na bezzwrotne dotacje planuje przeznaczyć blisko 67 mln zł z RPO WM 2014-2020. Dodatkowo władze regionu zachęcają do wypoczynku w...

2020-07-08 13:45:21

Pandemia COVID-19 sprawiła, że wiele wakacyjnych planów trzeba zmienić. Władze województwa zachęcają, aby przynajmniej część urlopu zaplanować blisko, czyli na Mazowszu. To nie...

2020-07-05 21:48:23

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!