6e22f5442d66f2607c4e5a56047ed26a.png
ROZPOZNAJ SPRAWCĘ USZKODZENIA MIENIA

ROZPOZNAJ SPRAWCĘ...

Komenda Miejska Policji w Siedlcach zwraca się prośbą o pomoc w ustaleniu...
Pierwsza operacja z udziałem robota da Vinci w siedleckim Szpitalu Wojewódzkim

Pierwsza operacja z...

Operacja z udziałem systemu robotycznego da Vinci po raz pierwszy odbyła...
25 km pieszo, by uczcić powstanie

25 km pieszo, by uczcić...

W nocy z 17 na 18 stycznia 2020 r. odbędzie się jubileuszowy V Pieszy rajd...
Kolejni siedlczanie w szeregach WOT

Kolejni siedlczanie w...

W minioną niedzielę na terenie jednostki wojskowej w Ciechanowie odbyła się...
Sylwester na Placu 2019

Sylwester na Placu 2019

Jak co roku, siedlczanie mogą spędzić Sylwestra na Placu im. gen. Wł....
12
Czwartek
Grudzień 2019
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Ady, Aleksandra, Dagmary
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

RUSZA AKCJA SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA „JESTEŚ WIDOCZNY, JESTEŚ BEZPIECZNY” (film)

2019-11-15 13:18:37

Prawie 9 tys. dzieci z subregionu siedleckiego weźmie w tym roku szkolnym udział w zajęciach o bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Zakończył się też pilotażowy program szkoleń na Torze Modlin. Z subregionu siedleckiego brało w nim udział 70 osób powyżej 55. roku życia oraz 54 w wieku 18-24 lata. To tylko część z działań prowadzonych przez samorząd województwa razem z mazowieckimi WORD-ami.

od koniec sierpnia 2014 r. zmieniły się przepisy – każdy pieszy poruszający się po drodze po zmroku poza obszarem zabudowanym musi mieć elementy odblaskowe, które ułatwią jego widoczność. Aby zwiększyć bezpieczeństwo Mazowszan, samorząd województwa ruszył wówczas z akcją edukującą dorosłych i dzieci. Prowadzona była wraz z Mazowiecką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego. 

Przepisy mówią o byciu widocznym poza obszarem zabudowanym, ale tak naprawdę po zmroku również w terenie zabudowanym, nawet w dużych miastach, piesi bywają słabo widoczni. Nie zawsze oświetlenie uliczne wystarcza. Dlatego od lat chętnie przekazujemy zestawy, z których mogą korzystać i dorośli, i dzieci. Lepiej zawsze mieć na sobie jakiś odblaskowy element, niż miałoby go zabraknąć – wyjaśnia członek zarządu Janina Ewa Orzełowska. – Nasza kampania „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” to tak naprawdę kontynuacja tego, co m.in. w szkołach i przedszkolach robiliśmy wcześniej.

„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” 

Trwająca od 5 lat kampania nie ma tylko charakteru informacyjnego. Podczas spotkań mieszkańcy otrzymują różnego typu elementy odblaskowe, które mogą później wykorzystać i bezpiecznie poruszać się zarówno poza terenem zabudowanym, jak i w miastach. 

W ubiegłym roku szkolnym z zajęć na temat bezpiecznego poruszania się po drodze skorzystało w subregionie siedleckim 3 452 uczniów: 657 z Siedlec, 295 z Sulejówka (pow. miński), 390 z Cegłowa (pow. miński), 194 z Mokobodów (pow. siedlecki), 186 z Huszlewa (pow. łosicki), 130 z Rębkowa (powiat garwoliński), 216 z Jabłonny Lackiej (pow. sokołowski), 215 z Skórca (pow. siedlecki), 129 z Korczewa (pow. siedlecki), 164 z Korytnicy (pow. węgrowski), 220 ze Stoku Lackiego (pow. siedlecki), 88 z Paprotni (pow. siedlecki), 96 z Pruszyna (pow. siedlecki), 121 z Woli Rębkowskiej (pow. garwoliński), 115 z Dziewul (pow. siedlecki), 93 z Niwisk (pow. siedlecki) i 143 z Wiśniewa (pow. siedlecki). 

Podczas zajęć przeprowadzanych w szkołach podstawowych, każdy uczeń jest wyposażany w zestaw zawierający elementy odblaskowe. Spotkania to także czas nauki przez zabawę i ćwiczenia. Uczniowie mają okazję zwiększyć swoje umiejętności jazdy na rowerze, pokonując przygotowane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego tory rowerowe. Dzięki ratownikom medycznym i strażakom pogłębiają wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Próbują też swoich sił na fantomach do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Stałym elementem jest też projekcja edukacyjnego filmu „tak, chcę być bezpieczny”, który obejmuje pięć bloków tematycznych: droga, obcy, pies, fajerwerki oraz dopalacze. Po jego obejrzeniu policjanci omawiają rodzaje zagrożeń, na jakie jest narażona młodzież w codziennym życiu oraz informują, jak należy się przed tymi zagrożeniami chronić. 

Dzieci i młodzież mają także okazję skorzystać z symulatora jazdy jednośladem. Jest on zainstalowany w specjalistycznym samochodzie typu Furgon Max. To typowa nauka przez zabawę, bo symulator cieszy dzieci, ale też daje im praktyczną możliwość zweryfikowania wiedzy w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Poza tym samochód wyposażony jest w miniwarsztat rowerowy, dzięki czemu uczniowie mogą skorzystać z możliwości uzupełnienia wyposażenia roweru w elementy bezpieczeństwa (np. oświetlenie). 

Czas na pierwszaki i przedszkolaki 

W subregionie siedleckim w ubiegłym roku szkolnym spotkania odbyły się w 222 szkołach podstawowych, dzięki czemu 6 485 pierwszoklasistów otrzymało zestawy BRD

Od września 2018 r. ruszył również program „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – bezpieczny przedszkolak”. Podczas spotkań maluchy dostawały maskotki odblaskowe, a przedszkola – węże odblaskowe, poprawiające bezpieczeństwo dzieci podczas wyjść poza placówkę. Ubiegły rok szkolny w subregionie siedleckim to 4217 wyedukowanych przedszkolaków, którzy otrzymali maskotki odblaskowe, a do przedszkoli trafiło 139 węży odblaskowych. Tylko w tym roku szkolnym Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Siedlcach zorganizował już 62 spotkania, w których wzięło udział 3595 pierwszoklasistów i 2037 przedszkolaków. Do przedszkoli z subregionu siedleckiego przekazanych zostało już 75 węży odblaskowych. 

Do końca roku szkolnego planowane jest przeprowadzenie akcji w ok. 80 szkołach i przedszkolach. Ma w nich wziąć udział ok. 2000 dzieci.

Pokora przede wszystkim – szkolenia dla seniorów i młodych kierowców 

W tym roku samorząd województwa wraz z WORD-ami i Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej wprowadził pilotażowo zajęcia dla dwóch grup kierowców. Jedną z nich są osoby po 55. roku życia, drugą – młodzi kierowcy w wieku 18-24 lata. Każda z grup ma okazję brać udział w nietypowych szkoleniach zorganizowanych im na terenie Toru Modlin. W tym roku z subregionu siedleckiego swoje umiejętności doszkalało 70 osób powyżej 55. roku życia oraz 54 w wieku 18-24 lata.

 – Te szkolenia są bardzo potrzebne. Każdy z nas co jakiś czas powinien odświeżać swoją wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne. Niestety zwłaszcza kierowcom z dużym doświadczeniem trudno się przyznać, że potrzebowaliby pomocy. Podczas tych kursów chodzi przede wszystkim o to, aby pokazać kierowcom jak zachowywać się w sytuacjach nietypowych czy w trudnych warunkach pogodowych – podkreśla dyrektor WORD w Siedlcach Dariusz Napiórkowski

Sześciogodzinne spotkanie to czas zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym ćwiczenia z doświadczonymi instruktorami. Uczestnicy uczą się nie tylko oceniać sytuację w szczególnych warunkach drogowych, ale też poznają niebezpieczeństwa wpływu alkoholu i środków psychoaktywnych na sprawność kierowcy. W praktyce kierowcy sprawdzają, jak prędkość wpływa na drogę hamowania na różnych nawierzchniach, jak działają systemy wspomagające kierowcę. Przekonali się także, jak rozmowa przez telefon lub z pasażerami wpływa na koncentrację, a co za tym idzie – na bezpieczeństwo jazdy. 

Program powstał z inicjatywy samorządu województwa mazowieckiego. Sfinansowanie szkoleń to efekt porozumienia między Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej oraz Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego. Za realizację odpowiada Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy – Tor Modlin. W sumie w zajęciach dla osób powyżej 55. roku życia wzięło udział 377 kierowców, w tym 70 z subregionu siedleckiego oraz 300 młodych kierowców, w tym 54 z subregionu siedleckiego. 

Współpraca z organizacjami pozarządowymi 

Cztery wyłonione w konkursie organizacje pozarządowe – Stowarzyszenie Aktywni na Plus, OSP Skórzec, OSP Wielgolas oraz Stowarzyszenie Wspólnota Powiatowa podejmują w 2019 r. na terenie subregionu siedleckiego działania publiczne dotyczące bezpieczeństwa. Obejmą one w sumie ok. 1550 osób, w tym 175 po 55 roku życia. 

Otrzymane z samorządu Mazowsza środki organizacje pozarządowe przeznaczają m.in. na wyposażanie mieszkańców subregionu w elementy odblaskowe, organizowanie konkursów, pikników i festynów o tematyce bezpieczeństwa, warsztatów z bezpieczeństwa w ruchu drogowym (brd), ochrony przeciwpożarowej, ewakuacji i pierwszej pomocy przedmedycznej czy udostępnianie symulatorów podnoszących świadomość mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa (symulator dachowania, alkogogle, symulatory zderzeń).

Informacja prasowa

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w WarszawiePrzeczytaj również
W sobotę 14 grudnia na Placu gen. Władysława Sikorskiego w Siedlcach odbędzie się MotoWigilia 2019.

2019-12-05 15:06:08

Operacja z udziałem systemu robotycznego da Vinci po raz pierwszy odbyła się w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach.

2019-12-10 12:59:35

Jak co roku, siedlczanie mogą spędzić Sylwestra na Placu im. gen. Wł. Sikorskiego. Na koncert rozpoczynający Nowy Rok zaprasza Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach.

2019-12-09 14:04:22

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!