Dwa mecze reprezentacji Polski w Siedlcach

Dwa mecze reprezentacji...

Z powodu pandemii koronawirusa nie doszło do meczu reprezentacji Polski i...
Jak wyglądała ambulatoryjna opieka zdrowotna w Siedlcach w 2019 (infografika)

Jak wyglądała ambulatoryjna...

Urząd Statystyczny w Warszawie zachęca do lektury zestawu najnowszych...
Mazowsze wspiera Miasto Siedlce w inwestycji przebudowy ul. Poniatowskiego

Mazowsze wspiera Miasto...

Wczoraj (8.07) Miasto Siedlce  podpisało umowę o udzielenie dotacji z...
Bieżące informacje w liczbach na temat koronawirusa w Siedlcach (08.07.)

Bieżące informacje w...

Aktualizujemy na bieżąco informacje o sytuacji w mieście i na terenie...
PONAD MILION ZŁOTYCH NA ZABYTKI W SUBREGIONIE SIEDLECKIM

PONAD MILION ZŁOTYCH NA...

Blisko 7 mln zł na prace remontowe i konserwatorskie mazowieckich zabytków...
10
Piątek
Lipiec 2020
Loading...
Poprzedni Lipiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Filipa, Sylwany, Witalisa
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

RUSZA AKCJA SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA „JESTEŚ WIDOCZNY, JESTEŚ BEZPIECZNY” (film)

2019-11-15 13:18:37

Prawie 9 tys. dzieci z subregionu siedleckiego weźmie w tym roku szkolnym udział w zajęciach o bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Zakończył się też pilotażowy program szkoleń na Torze Modlin. Z subregionu siedleckiego brało w nim udział 70 osób powyżej 55. roku życia oraz 54 w wieku 18-24 lata. To tylko część z działań prowadzonych przez samorząd województwa razem z mazowieckimi WORD-ami.

od koniec sierpnia 2014 r. zmieniły się przepisy – każdy pieszy poruszający się po drodze po zmroku poza obszarem zabudowanym musi mieć elementy odblaskowe, które ułatwią jego widoczność. Aby zwiększyć bezpieczeństwo Mazowszan, samorząd województwa ruszył wówczas z akcją edukującą dorosłych i dzieci. Prowadzona była wraz z Mazowiecką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego. 

Przepisy mówią o byciu widocznym poza obszarem zabudowanym, ale tak naprawdę po zmroku również w terenie zabudowanym, nawet w dużych miastach, piesi bywają słabo widoczni. Nie zawsze oświetlenie uliczne wystarcza. Dlatego od lat chętnie przekazujemy zestawy, z których mogą korzystać i dorośli, i dzieci. Lepiej zawsze mieć na sobie jakiś odblaskowy element, niż miałoby go zabraknąć – wyjaśnia członek zarządu Janina Ewa Orzełowska. – Nasza kampania „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” to tak naprawdę kontynuacja tego, co m.in. w szkołach i przedszkolach robiliśmy wcześniej.

„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” 

Trwająca od 5 lat kampania nie ma tylko charakteru informacyjnego. Podczas spotkań mieszkańcy otrzymują różnego typu elementy odblaskowe, które mogą później wykorzystać i bezpiecznie poruszać się zarówno poza terenem zabudowanym, jak i w miastach. 

W ubiegłym roku szkolnym z zajęć na temat bezpiecznego poruszania się po drodze skorzystało w subregionie siedleckim 3 452 uczniów: 657 z Siedlec, 295 z Sulejówka (pow. miński), 390 z Cegłowa (pow. miński), 194 z Mokobodów (pow. siedlecki), 186 z Huszlewa (pow. łosicki), 130 z Rębkowa (powiat garwoliński), 216 z Jabłonny Lackiej (pow. sokołowski), 215 z Skórca (pow. siedlecki), 129 z Korczewa (pow. siedlecki), 164 z Korytnicy (pow. węgrowski), 220 ze Stoku Lackiego (pow. siedlecki), 88 z Paprotni (pow. siedlecki), 96 z Pruszyna (pow. siedlecki), 121 z Woli Rębkowskiej (pow. garwoliński), 115 z Dziewul (pow. siedlecki), 93 z Niwisk (pow. siedlecki) i 143 z Wiśniewa (pow. siedlecki). 

Podczas zajęć przeprowadzanych w szkołach podstawowych, każdy uczeń jest wyposażany w zestaw zawierający elementy odblaskowe. Spotkania to także czas nauki przez zabawę i ćwiczenia. Uczniowie mają okazję zwiększyć swoje umiejętności jazdy na rowerze, pokonując przygotowane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego tory rowerowe. Dzięki ratownikom medycznym i strażakom pogłębiają wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Próbują też swoich sił na fantomach do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Stałym elementem jest też projekcja edukacyjnego filmu „tak, chcę być bezpieczny”, który obejmuje pięć bloków tematycznych: droga, obcy, pies, fajerwerki oraz dopalacze. Po jego obejrzeniu policjanci omawiają rodzaje zagrożeń, na jakie jest narażona młodzież w codziennym życiu oraz informują, jak należy się przed tymi zagrożeniami chronić. 

Dzieci i młodzież mają także okazję skorzystać z symulatora jazdy jednośladem. Jest on zainstalowany w specjalistycznym samochodzie typu Furgon Max. To typowa nauka przez zabawę, bo symulator cieszy dzieci, ale też daje im praktyczną możliwość zweryfikowania wiedzy w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Poza tym samochód wyposażony jest w miniwarsztat rowerowy, dzięki czemu uczniowie mogą skorzystać z możliwości uzupełnienia wyposażenia roweru w elementy bezpieczeństwa (np. oświetlenie). 

Czas na pierwszaki i przedszkolaki 

W subregionie siedleckim w ubiegłym roku szkolnym spotkania odbyły się w 222 szkołach podstawowych, dzięki czemu 6 485 pierwszoklasistów otrzymało zestawy BRD

Od września 2018 r. ruszył również program „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – bezpieczny przedszkolak”. Podczas spotkań maluchy dostawały maskotki odblaskowe, a przedszkola – węże odblaskowe, poprawiające bezpieczeństwo dzieci podczas wyjść poza placówkę. Ubiegły rok szkolny w subregionie siedleckim to 4217 wyedukowanych przedszkolaków, którzy otrzymali maskotki odblaskowe, a do przedszkoli trafiło 139 węży odblaskowych. Tylko w tym roku szkolnym Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Siedlcach zorganizował już 62 spotkania, w których wzięło udział 3595 pierwszoklasistów i 2037 przedszkolaków. Do przedszkoli z subregionu siedleckiego przekazanych zostało już 75 węży odblaskowych. 

Do końca roku szkolnego planowane jest przeprowadzenie akcji w ok. 80 szkołach i przedszkolach. Ma w nich wziąć udział ok. 2000 dzieci.

Pokora przede wszystkim – szkolenia dla seniorów i młodych kierowców 

W tym roku samorząd województwa wraz z WORD-ami i Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej wprowadził pilotażowo zajęcia dla dwóch grup kierowców. Jedną z nich są osoby po 55. roku życia, drugą – młodzi kierowcy w wieku 18-24 lata. Każda z grup ma okazję brać udział w nietypowych szkoleniach zorganizowanych im na terenie Toru Modlin. W tym roku z subregionu siedleckiego swoje umiejętności doszkalało 70 osób powyżej 55. roku życia oraz 54 w wieku 18-24 lata.

 – Te szkolenia są bardzo potrzebne. Każdy z nas co jakiś czas powinien odświeżać swoją wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne. Niestety zwłaszcza kierowcom z dużym doświadczeniem trudno się przyznać, że potrzebowaliby pomocy. Podczas tych kursów chodzi przede wszystkim o to, aby pokazać kierowcom jak zachowywać się w sytuacjach nietypowych czy w trudnych warunkach pogodowych – podkreśla dyrektor WORD w Siedlcach Dariusz Napiórkowski

Sześciogodzinne spotkanie to czas zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym ćwiczenia z doświadczonymi instruktorami. Uczestnicy uczą się nie tylko oceniać sytuację w szczególnych warunkach drogowych, ale też poznają niebezpieczeństwa wpływu alkoholu i środków psychoaktywnych na sprawność kierowcy. W praktyce kierowcy sprawdzają, jak prędkość wpływa na drogę hamowania na różnych nawierzchniach, jak działają systemy wspomagające kierowcę. Przekonali się także, jak rozmowa przez telefon lub z pasażerami wpływa na koncentrację, a co za tym idzie – na bezpieczeństwo jazdy. 

Program powstał z inicjatywy samorządu województwa mazowieckiego. Sfinansowanie szkoleń to efekt porozumienia między Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej oraz Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego. Za realizację odpowiada Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy – Tor Modlin. W sumie w zajęciach dla osób powyżej 55. roku życia wzięło udział 377 kierowców, w tym 70 z subregionu siedleckiego oraz 300 młodych kierowców, w tym 54 z subregionu siedleckiego. 

Współpraca z organizacjami pozarządowymi 

Cztery wyłonione w konkursie organizacje pozarządowe – Stowarzyszenie Aktywni na Plus, OSP Skórzec, OSP Wielgolas oraz Stowarzyszenie Wspólnota Powiatowa podejmują w 2019 r. na terenie subregionu siedleckiego działania publiczne dotyczące bezpieczeństwa. Obejmą one w sumie ok. 1550 osób, w tym 175 po 55 roku życia. 

Otrzymane z samorządu Mazowsza środki organizacje pozarządowe przeznaczają m.in. na wyposażanie mieszkańców subregionu w elementy odblaskowe, organizowanie konkursów, pikników i festynów o tematyce bezpieczeństwa, warsztatów z bezpieczeństwa w ruchu drogowym (brd), ochrony przeciwpożarowej, ewakuacji i pierwszej pomocy przedmedycznej czy udostępnianie symulatorów podnoszących świadomość mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa (symulator dachowania, alkogogle, symulatory zderzeń).

Informacja prasowa

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w WarszawieBlisko 7 mln zł na prace remontowe i konserwatorskie mazowieckich zabytków – wczoraj taką decyzję podjęli radni województwa. W sumie dzięki wsparciu samorządu województwa odrestaurowanych...

2020-07-08 12:43:38

Biskup Kazimierz Gurda oraz Biskup Grzegorz Suchodolski wraz z otoczeniem odebrali dzisiaj negatywne wyniki testów na obecność koronawirusa.

2020-07-05 22:16:31

Urząd Statystyczny w Warszawie zachęca do lektury zestawu najnowszych danych statystycznych dla Siedlec.

2020-07-09 21:11:53

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!