Bieżące informacje w liczbach na temat koronawirusa w Siedlcach (2.06)

Bieżące informacje w...

Aktualizujemy na bieżąco informacje o sytuacji w mieście i na terenie...
Miejskie place zabaw otwarte

Miejskie place zabaw otwarte

Od wczoraj (1.06) zostały otwarte miejskie place zabaw, siłownie plenerowe...
Spada stopa bezrobocia, wzrasta liczba ludności w Siedlcach

Spada stopa bezrobocia,...

Urząd Statystyczny w Warszawie zachęca do lektury zestawu najnowszych danych...
Nowe limity dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Sprawdź, ile możesz dorobić!

Nowe limity dla...

Do emerytur i rent można dorabiać. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją...
TOMOGRAF DLA SIEDLECKIEGO SZPITALA WOJEWÓDZKIEGO

TOMOGRAF DLA SIEDLECKIEGO...

Kolejny kupiony przez samorząd Mazowsza specjalistyczny sprzęt jest już w...
3
Środa
Czerwiec 2020
Loading...
Poprzedni Czerwiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Anatola, Leszka, Tamary
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Rusza pierwszy Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego

2019-10-03 13:52:13

Lubisz działać? Masz duszę samorządowca? Chcesz mieć realny wpływ na rozwój regionu i jego mieszkańców? Zgłoś swoją kandydaturę do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Nabór ruszył 1 października.

To nasza odpowiedź na prośby zgłaszane przez młodych mieszkańców Mazowsza. Dziś młodzież nie chce biernie przyglądać się temu, co dzieje się wokół nich. Chcą móc wziąć sprawy w swoje ręce i mieć realny wpływ na to, jak będzie wyglądała ich przyszłość. My z kolei chcemy poznać ich punkt widzenia i dać im szansę wprowadzenia słów w czyn – mówi marszałek Adam Struzik.

Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego będzie się składał z 51 radnych. Kandydatami na nich mogą być uczniowie szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych z Mazowsza. Wystarczy chcieć się zaangażować i wiedzieć, po co się kandyduje, a potem wypełnić formularz zgłoszeniowy, zebrać 10 głosów poparcia i wysłać go na adres Fundacji Civis Polonus, która wspólnie z samorządem Mazowsza jest organizatorem sejmiku.

Młodzi ludzie są bardzo aktywni i chcą działać na rzecz rozwoju swoich małych ojczyzn. Dajemy im możliwość podjęcia otwartej dyskusji, zaproponowania pomysłów i wypracowania sposobów ich realizacji. Zachęcam młodych mieszkańców Mazowsza do zgłaszania swoich kandydatur – dodaje Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Rekrutacja radnych prowadzona będzie przez Wojewódzką Komisję Wyborczą oraz Okręgowe Komisje Wyborcze. W ich skład wejdą przedstawiciele zarządu województwa mazowieckiego i Fundacji Civis Polonus. Wybory zostaną przeprowadzone w siedmiu okręgach wyborczych (lista w załączniku). Nabór potrwa od 1 do 25 października br. Zgłoszenia radnych oceniać będzie Wojewódzka Komisja Wyborcza. Najwyżej ocenieni kandydaci (w liczbie maksymalnie 102) przejdą do II etapu - rozmów kwalifikacyjnych z Okręgowymi Komisjami Wyborczymi Listę radnych poznamy najpóźniej 30 listopada br.

Młodzieżowy sejmik będzie pracował zgodnie z podejściem „od problemu do rozwiązania”, by dać radnym poczucie sprawczości i przekonanie, że działają w imieniu młodzieży z Mazowsza i na jej rzecz. Ponadto będzie miał charakter inicjatywny, wnioskodawczy i konsultacyjno-doradczy dla organów samorządu województwa mazowieckiego. Będzie partnerem w dostarczaniu trafnych i społecznie akceptowanych rozwiązań.

Powołanie młodzieżowego sejmiku to sposób na zaktywizowanie młodzieży i zaangażowanie jej w życie społeczne i publiczne regionu. Udział w nim to doskonała okazja dla młodych ludzi na zdobycie nowych umiejętności i doświadczeń oraz rozwój pasji i zainteresowań. Dla władz Mazowsza to szansa, aby poznać potrzeby i oczekiwania młodzieży, a także zachęcić ją do współpracy z organami samorządu terytorialnego.

Nie będziemy dawać młodym radnym gotowych rozwiązań. To oni będą musieli pochylić się nad statutem i regulaminem sejmiku i sami wypracować zasady współpracy. To od nich zależeć będzie, czy i ile będzie komisji sejmikowych, czym one będą się zajmować. Po wyłonieniu radnych całość spraw związanych z sejmikiem oddamy w ręce młodzieży. Będziemy oczywiście służyć pomocą i wsparciem, chcemy przekazywać sejmikowi do konsultacji projekty aktów prawnych – tak jak dziś przekazujemy je do Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Nie będziemy jednak niczego narzucać. Plan na dziś zakłada kadencję do końca 2021 roku, a w jej ramach pięć sesji. Co będzie dalej – to już zależeć będzie od samej młodzieży – podsumowuje Tamara Borkowska, z-ca dyrektora departamentu organizacji UMWM.

Często pojawia się pytanie – dlaczego studenci nie mogą kandydować? Zgodnie z prawem osoby, które ukończyły 18. rok życia, mają bierne prawo wyborcze do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego. Wyszliśmy więc z założenia, że kluczowe jest stworzenie możliwości reprezentowania swoich interesów i aktywności społecznej osobom, które takiego prawa jeszcze nie mają. 

Szczegółowe informacje oraz zasady rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej: http://www.dialog.mazovia.pl/mlodzi Pytania można również kierować do Fundacji Civis Polonus (tel. 509 725 536 lub 22 827 52 49, e-mail: sejmikmlodziezowy@civispolonus.org.pl)

Od początku października w miastach subregionalnych odbywać się będą spotkania informacyjne dla osób zainteresowanych kandydowaniem do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Spotkania odbędą się:

  • 3 października 2019 r. o godz. 15.30 w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach, ul. Asłanowicza 2;
  • 4 października 2019 r. o godz. 15.30 w Centrum Kultury Kadr w Warszawie, ul. Rzymowskiego 32;
  • 7 października 2019 r. o godz. 15.30 w Wolskim Centrum Kultury – Otwarta Kolonia, ul. Górczewska 15;
  • 8 października 2019 r. o godz. 15.30 w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu, ul. Kościuszki 5a;
  • 9 października 2019 r. o godz. 15.30 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie , ul. Skoczylasa 4;
  • 9 października 2019 r. o godz. 15.30 w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Ciechanowie, ul. Mleczarska 27;
  • 10 października 2019 r. o godz. 15.30 w delegaturze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Płocku , ul. Kolegialna 19;
  • 11 października 2019 r. o godz. 16.00 w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w warszawie , ul. Świętojerska 9;
  • 11 października 2019 r. o godz. 15.30 w Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Ostrołęce, ul. Rolna 30.

Informacja prasowa

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w WarszawieOd wczoraj (1.06) zostały otwarte miejskie place zabaw, siłownie plenerowe oraz boiska rekreacyjne nad siedleckim zalewem poinformował  Urząd Miasta Siedlce.

2020-06-02 11:37:39

W dniach od 1 do 3 czerwca zaplanowano remont cząstkowy nawierzchni na ul. Brzeskiej (odcinek od ul. Floriańskiej do ul. 3 Maja). 

2020-05-28 12:14:05

W sobotę, 23 maja, poznaliśmy laureatów II Międzynarodowego Festiwalu Tańca – Teatr Jednego Tancerza „Moja Kwarantanna – Laboratorium wewnętrznego dialogu Siedlce 2020.

2020-05-28 12:37:40

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!