Prezentacja nowego trenera Pogoni Siedlce (film)

Prezentacja nowego trenera...

Nowym trenerem Pogoni Siedlce został Paweł Sikora. Związał się on z klubem...
"JESTEM BEZPIECZNY W LESIE"

"JESTEM BEZPIECZNY W LESIE"

W ramach wspólnego projektu Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach i...
Paweł Sikora trenerem Pogoni Siedlce

Paweł Sikora trenerem...

Nowym trenerem Pogoni Siedlce został Paweł Sikora. Związał się on z klubem...
Oszuści znowu dzwonią

Oszuści znowu dzwonią

Do dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach dotarł właśnie sygnał o...
600 minut gry na 600 - lecie

600 minut gry na 600 - lecie

Gminni animatorzy sportu zapraszają do udziału w nocnym maratonie piłki...
22
Piątek
Czerwiec 2018
Loading...
Poprzedni Czerwiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Pauliny, Sabiny, Tomasza
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Młodzieżowy wymiar sprawiedliwości. Pierwsza w Siedlcach symulacja rozprawy

2017-06-12 19:41:17

12 czerwca mogliśmy uczestniczyć w symulacji sprawy karnej. Została ona zorganizowana z racji projektu edukacyjnego, mającego na celu współpracę sądu ze szkołami gimnazjalnymi i ponadgimnazjalnymi oraz przybliżenie wymiaru sprawiedliwości. Rozprawa była prowadzona przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach. 

Uczniowie w togach

Grupa młodych, pomysłowych ludzi, sprawa karna oraz pomoc sędzięgo zajmującego się prawem karnym - to wszystko wspólnie połączone można było zobaczyć w ławach Sądu Rejonowego w Siedlcach. Uczniowie wcielili się w rolę sędziego, prokuratora, adwokata, oskarżonego oraz świadków. Licealiści przy wsparciu merytorycznym prezes sądu Agnieszki Tomasiewicz – Celińskiej i pod opieką nauczyciela Barbary Kodzis do pokazowej rozprawy karnej przygotowywali się kilka tygodni. Sprostali zadaniu, bowiem wcale nie było wyczuwalne, iż nie jest to prawdziwa rozprawa, a jedynie jej symulacja. Na sali sądowej nie zabrakło profesjonalnej gry aktorskiej, jak i znajomości zasad postępowania karnego.

 

Goście sądu

Na rozprawę przybyli prezesi Sądu Okręgowego w Siedlcach, prokuratorzy, adwokaci i wiele innych osób, które są powiązane nie tylko z wymiarem sprawiedliwości, ale również z edukacją wiedzy o społeczeństwie. Wśród oglądających nie zabrakło też uczniów innych szkół z Siedlec i Łosic. Po ogłoszeniu wyroku i zakończeniu postępowania złożono szczerze gratulacje uczestnikom projektu oraz dyrekcji II LO im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach. Było to z pewnością przedstawienie warte uwagi. Bez wątpienia wszyscy możemy być dumni z siedleckiej młodzieży.

Aktorzy

Uczniowie biorący udział w symulacji rozprawy: Wiktoria Tryniszewska – sędzia, Martyna Zaniuk – protokolant, Karol Białecki –prokurator, Maria Najfeld – obrońca, Krzysztof Bobryk – oskarżony, Artur Maciołek – poszkodowany, Aleksandra Kudelska – biegły sądowy, Julian Maciejewski – świadek, Patryk Krasuski – świadek, Jakub Wielgórski – świadek, Dominik Wysocki – świadek, Agnieszka Bajdecka – matka oskarżonego.

 

I co dalej?

W kolejce by założyć prawnicze togi czekają już uczniowie innych szkół z Siedlec i okolic, których do symulacji procesów przygotowują sędziowie siedleckiego sądu. Kolejne rozprawy odbędą się jesienią.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. Wkrótce materiał filmowy.

 

 

Autor: Aleksander JunkZe względu na prognozowane pogorszenie pogody w najbliższy weekend, organizatorzy zmieniają termin imprezy na 30 czerwca.

2018-06-19 16:04:01

Debata na temat możliwości pomocy osobom w trudnej sytuacji i zagrożonych wykluczeniem społecznym – to główny cel seminarium, które odbędzie się 20 czerwca 2018r. w Centrum Integracji Społecznej...

2018-06-19 13:00:17

Dzisiaj Komendant Miejski Policji w Siedlcach – podinsp. Andrzej Dziewulski, policjanci i pracownicy pożegnali odchodzącego na emeryturę podinsp. Jerzego Długosza, wieloletniego oficera prasowego...

2018-06-14 15:29:10

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!