III Siedlecki Maraton Pływacki

III Siedlecki Maraton Pływacki

W sobotę 17 lutego w Parku Wodnym Siedlce odbył się trzeci Siedlecki Maraton...
E-recepty pilotażowo w Siedlcach

E-recepty pilotażowo w...

Od kwietnia siedlczanie zamiast recept papierowych - otrzymają...
Przed wyruszeniem w drogę można sprawdzić stan trzeźwości

Przed wyruszeniem w drogę...

Od dwóch dni każdy, kto chce sprawdzić ilość alkoholu w wydychanym...
Złote Gody w Skórcu

Złote Gody w Skórcu

12 lutego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Skórcu odbył się Gminny...
Emerytury i renty w górę

Emerytury i renty w górę

1 marca wzrosną emerytury i renty. Wskaźnik waloryzacji jest dość wysoki –...

Reforma oświaty

Jak oceniasz zmiany w systemie oświaty, które mają wejść w życie od września?

Historia i wyniki »

19
Poniedziałek
Luty 2018
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1234
imieniny:
Bettiny, Konrada, Mirosława
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Młodzieżowy wymiar sprawiedliwości. Pierwsza w Siedlcach symulacja rozprawy

2017-06-12 19:41:17

12 czerwca mogliśmy uczestniczyć w symulacji sprawy karnej. Została ona zorganizowana z racji projektu edukacyjnego, mającego na celu współpracę sądu ze szkołami gimnazjalnymi i ponadgimnazjalnymi oraz przybliżenie wymiaru sprawiedliwości. Rozprawa była prowadzona przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach. 

Uczniowie w togach

Grupa młodych, pomysłowych ludzi, sprawa karna oraz pomoc sędzięgo zajmującego się prawem karnym - to wszystko wspólnie połączone można było zobaczyć w ławach Sądu Rejonowego w Siedlcach. Uczniowie wcielili się w rolę sędziego, prokuratora, adwokata, oskarżonego oraz świadków. Licealiści przy wsparciu merytorycznym prezes sądu Agnieszki Tomasiewicz – Celińskiej i pod opieką nauczyciela Barbary Kodzis do pokazowej rozprawy karnej przygotowywali się kilka tygodni. Sprostali zadaniu, bowiem wcale nie było wyczuwalne, iż nie jest to prawdziwa rozprawa, a jedynie jej symulacja. Na sali sądowej nie zabrakło profesjonalnej gry aktorskiej, jak i znajomości zasad postępowania karnego.

 

Goście sądu

Na rozprawę przybyli prezesi Sądu Okręgowego w Siedlcach, prokuratorzy, adwokaci i wiele innych osób, które są powiązane nie tylko z wymiarem sprawiedliwości, ale również z edukacją wiedzy o społeczeństwie. Wśród oglądających nie zabrakło też uczniów innych szkół z Siedlec i Łosic. Po ogłoszeniu wyroku i zakończeniu postępowania złożono szczerze gratulacje uczestnikom projektu oraz dyrekcji II LO im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach. Było to z pewnością przedstawienie warte uwagi. Bez wątpienia wszyscy możemy być dumni z siedleckiej młodzieży.

Aktorzy

Uczniowie biorący udział w symulacji rozprawy: Wiktoria Tryniszewska – sędzia, Martyna Zaniuk – protokolant, Karol Białecki –prokurator, Maria Najfeld – obrońca, Krzysztof Bobryk – oskarżony, Artur Maciołek – poszkodowany, Aleksandra Kudelska – biegły sądowy, Julian Maciejewski – świadek, Patryk Krasuski – świadek, Jakub Wielgórski – świadek, Dominik Wysocki – świadek, Agnieszka Bajdecka – matka oskarżonego.

 

I co dalej?

W kolejce by założyć prawnicze togi czekają już uczniowie innych szkół z Siedlec i okolic, których do symulacji procesów przygotowują sędziowie siedleckiego sądu. Kolejne rozprawy odbędą się jesienią.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. Wkrótce materiał filmowy.

 

 

Autor: Aleksander Junk1 marca wzrosną emerytury i renty. Wskaźnik waloryzacji jest dość wysoki – wynosi 102,98%. Nie musisz składać wniosku, ponieważ ZUS podwyższy świadczenie z urzędu.

2018-02-15 13:56:22

Zakończył się drugi etap modernizacji Oddziału Położniczo – Ginekologicznego. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich kobiet, szczególnie dla tych, które już są w ciąży lub ją planują w...

2018-02-14 15:16:58

Od kwietnia siedlczanie zamiast recept papierowych - otrzymają elektroniczne. Na razie tylko w kilku placówkach.

2018-02-16 20:43:27

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!