Akcja znakowania rowerów!

Akcja znakowania rowerów!

Policja w Siedlcach zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w akcji...
"Muzyka w blasku zorzy – romantyczne dźwięki Północy" Koncert Orkiestry Kameralnej Aleksandria

"Muzyka w blasku zorzy –...

6 kwietnia  (niedziela) o godz. 17:00 w sali widowiskowej „Podlasie” MOK...
Wernisaż wystawy Mikołaja Bielugi

Wernisaż wystawy Mikołaja...

W piątek 21 marca o godz. 18.00 w Muzeum Regionalnym w Siedlcach,  odbędzie...
XVII Siedleckie Targi Edukacyjne Wyższych Uczelni i Szkół Ponadpodstawowych „Ku przyszłości zawodowej"

XVII Siedleckie Targi...

3 kwietnia    2025 r. w godz. 10.00-14.00 w Zespole Szkół...
PONAD 5,7 MLN ZŁ NA INTEGRACJĘ MIESZKAŃCÓW

PONAD 5,7 MLN ZŁ NA...

Jest decyzja sejmiku województwa. Budowa nowych świetlic wiejskich i...
26
Środa
Marzec 2025
Loading...
Poprzedni Marzec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2425262728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Dory, Olgi, Teodora
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

XIV Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych „Pod Siedlcami w Wiśniewie”

2020-08-12 11:18:11

W niedzielę 9 sierpnia 2020 r. na Skwerze 600-lecia w Wiśniewie już po raz XIV odbył się Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych „Pod Siedlcami w Wiśniewie”. Tegoroczną edycję Festiwalu wsparł Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Honorowy patronat nad Festiwalem - od jego powstania - sprawuje Krzysztof Kryszczuk, wójt gminy Wiśniew.

Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych „Pod Siedlcami w Wiśniewie” to prezentacja najlepszych kapel ludowych z naszego regionu. W niedzielne popołudnie miłośnicy folkloru Mazowsza i Podlasia mieli okazję przeżyć prawdziwą ucztę dla ducha.

Festiwal zapoczątkowany w 2006 roku przez Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie, to rodzaj konkursu, w którym rywalizują między sobą kapele ludowe i soliści z naszego regionu grający na tradycyjnych instrumentach, których repertuar jest zgodny z tradycjami regionu.

W tym roku na scenie zaprezentowały się kapele z Mazowsza i Lubelszczyzny. Festiwal poprowadził Wojciech Ostrowski; tradycyjnie otworzył go wójt gminy Wiśniew Krzysztof Kryszczuk wraz z dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury Pawłem Ksionkiem. Na początku wystąpił Zespół Ludowy „Wiśniewiacy” im. Zbigniewa Myrchy - od lat ich występ stanowi oficjalne rozpoczęcie festiwalu i konkursu.

Przed widownią i komisją konkursową zaprezentowało się 10 zespołów oraz 3 solistów:

Kapela Janka Muzykanta – Borki Kosy
Kapela Podlasiaki – Leśna Podlaska
Kapela VENUS – Łuków
Ryszard Boruc – Domanice Kolonie
Ryszard Czupryna z rekwizytami – Ryżki k. Łukowa
Szwagry BEND – Łuków
Kapela Folkowa BOCIANISKO – Garwolin
Zespół FORTE – Łuków
Duet Tomka i Tadka – Krzywda k. Łukowa
Kapela Rodzinna MROCZKOWIACY – Jeleniec k. Łukow
Folk Lacki – Stok Lacki
Kapela Wiśniewska – Tworki k. Wiśniewa
Wiesław Iwanowski – Radzików-Kornica

Komisja konkursowa w składzie: Tomasz Piros – przewodniczący, Stanisław Wróblewski oraz Tomasz Radomyski, dokonała oceny wg następujących kryteriów:

- Propagowanie tradycyjnego i autentycznego muzykowania ludowego w formie zespołowej oraz popularyzacja tej tradycji w społeczeństwie.
- Ochrona przed zapomnieniem dawnych melodii ludowych charakterystycznych dla regionu Mazowsza i Podlasia.
- Prezentacja tradycyjnego grania ludowego.
- Zgodność z regulaminem konkursu.

Po długich obradach postanowiła przyznać następujące miejsca:

W kategorii kapele:

Grand Prix Festiwalu oraz I miejsce
– Kapela Rodzinna „Mroczkowiacy”

II miejsce ex aequo
– Zespół FORTE
– Szwagry BEND

III miejsce
– Kapela „Podlasiaki”

WYRÓŻNIENIE
– Kapela Wiśniewska
– Kapela Bocianisko oraz FOLK LACKI

W kategorii solista:
I miejsce – Ryszard Bouc
II miejsce – Ryszard Czupryna
III miejsce – komisja nie przyznała

WYRÓŻNIONYM solista został Wiesław Iwanowski

W tym roku również widownia miała wpływ na konkurs i mogła wybrać swojego faworyta. Nagroda Publiczności ufundowana została dzięki uprzejmości sklepu SZARACZEK z Wiśniewa i pań Teresy Zając oraz Agnieszki Bożek. Nagroda Publiczności kosz słodkości otrzymał FOLK LACKI.

Wszyscy uczestnicy otrzymali statuetki i pamiątkowe dyplomy, które wręczyli: przewodnicząca Rady Gminy Wiśniew Elżbieta Wysokińska, wójt gminy Wiśniew Krzysztof Kryszczuk, dyrektor GOK Wiśniew Paweł Ksionek, oraz członkowie jury Stanisław WróblewskiTomasz Piros oraz Tomasz Radomyski.

Na zakończenie Festiwalu zaprezentowała się Kapela Podwórkowa „Z Kopyta”, prezentując skoczne utwory porywające publiczność do tańca i wspólnej zabawy.

Żródło: UG Wiśniew



Dożynki to święto rolników, którego celem jest dziękczynienie za zebrane plony i  uroczyste zakończenie sezonu prac polowych. Tegoroczne święto odbędzie się w niedziele 3 września na placu przy...

2023-08-25 14:11:32

XV Festiwal Kuchni Regionalnej w Wiśniewie przepełniony był wiśniowym smakiem.

2023-07-17 20:09:51

Rok 2020 jest rokiem samorządu terytorialnego. W ramach tego jubileuszu w dniu 18 września obchodzono XXX - lecie Odrodzonego Samorządu Lokalnego Wiśniew - Mościbrody. 

2020-09-18 14:57:51

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!