Rada Miasta w Siedlcach odrzuciła przyjęcie Samorządowej Karty Praw Rodzin

Rada Miasta w Siedlcach...

Rada Miasta w Siedlcach nie przyjęła Samorządowej Karty Praw Rodziny. Po...
Bieżące informacje w liczbach na temat koronawirusa w Siedlcach (27.05)

Bieżące informacje w...

W Szpitalu Miejskim w Siedlcach zmarła kolejna osoba zarażona koronawirusem.
Pijany kierowca potrącł 2 dzieci. W ciężkim stanie trafiły do szpitala

Pijany kierowca potrącł 2...

Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie 60-latek, który w miejscowości...
Ćwiczenia sił zbrojnych - syreny alarmowe w jednostce wojskowej

Ćwiczenia sił zbrojnych -...

We czwartek 28 maja br. między godziną 12.00 a 12.30 na terenie jednostki...
Emerytura w czerwcu? W tym roku to korzystne

Emerytura w czerwcu? W tym...

Osoby, które myślą w tym roku o złożeniu wniosku o emeryturę w czerwcu, nie...
28
Czwartek
Maj 2020
Loading...
Poprzedni Maj Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Augustyna, Ingi, Jaromira
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Na ulicach gminy Paprotnia pojawią się żołnierze.

2020-02-18 12:49:34

22 lutego, na terenie gminy Paprotnia odbędzie się szkolenie mazowieckich Terytorialsów z 53 batalionu lekkiej piechoty z Siedlec.

Szkolenia poza rejonami wojskowymi są jednym z elementów programu szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, są również praktycznym wymiarem terytorialnego charakteru formacji, który z jednej strony zapewnia znajomość terenu, mieszkańców, lokalnych uwarunkowań, a z drugiej daje możliwość bezpośredniego i błyskawicznego wsparcia dla mieszkańców dotkniętych skutkami np. klęsk żywiołowych.

Tego typu szkolenie, 22 lutego, odbędzie się w gminie Paprotnia, która położona jest w Stałym Rejonie Odpowiedzialności 53 batalionu lekkiej piechoty 5 MBOT. Jedna kompania siedleckiego batalionu będzie realizowała szkolenie rotacyjne w rejonie sołectwa Trębice Dolne, Trębice Górne i Stare Trębice .

- w czasie szkolenia żołnierze będą doskonalić swoje umiejętności z zasad prowadzenia obserwacji, ochrony i izolacji terenu i obiektu – informuje ppor. Krzysztof Zembrzuski, dowódca 1. kompani lekkiej piechoty – podczas szkolenia w terenie nie będą wykorzystywane środki pozoracji pola walki – dodaje.

Szkolenie w rejonie odpowiedzialności będzie kontynuowane na Strzelnicy Garnizonowej, gdzie żołnierze będą doskonalić swoje umiejętności strzeleckie w nocy z wykorzystaniem celowników holograficznych, noktowizji i termowizji.

Szkoląca się w najbliższy weekend kompania, jest najstarszym pododdziałem siedleckiego batalionu. W październiku 2019 weszła w ostatni etap szkolenia żołnierzy OT, czyli w etap szkoleń zgrywających, który zakończy certyfikacja pododdziału. Jest to sprawdzian umiejętności zdobytych w toku trzyletniej służby.

- certyfikacja naszych pododdziałów odbędzie się we wrześniu 2020 roku podczas szkolenia zintegrowanego, realizowanego w oparciu o Ośrodek Szkolenia Wojsk Lądowych w Wędrzynie – informuje ppor. Zembrzuski. Ocena poziomu wyszkolenia odbędzie się w formie zawodów użyteczno – bojowych sekcji, plutonów – dodaje.

Po uzyskaniu certyfikacji pododdział uzyska status „combat ready” czyli „gotowy do walki” i tym samym wejdzie w okres szkolenia zaawansowanego, który również potrwa 3 lata. Szkolenie w tym etapie przygotuje żołnierzy między innymi do realizacji sprofilowanych zadań taktycznych obejmujących cztery typy środowisk: ogólny, miejski, wodny oraz górski. W tym etapie duży nacisk będzie też położony na szkolenie kryzysowe, w tym współdziałanie z innymi służbami. Szkolenia zaawansowane mają odbywać się tak jak dotychczasowe - w systemie rotacyjnym.

***

53 batalion lekkiej piechoty jest jednym z czterech pododdziałów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, działającej na terenie północnego Mazowsza. Obecnie w szeregach Brygady służy ponad 2 tysiące żołnierzy, z czego ok 500 stanowią żołnierze siedleckiego batalionu. Jest to najlepiej rozwinięty batalion 5 MBOT a dowodzi nim ppłk Dariusz Kozłowski.

 

Aneta SZCZEPANIAK

Rzecznik prasowy

5. Mazowiecka Brygada Obrony TerytorialnejPrzeczytaj również
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach serdecznie zaprasza na VIII Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze OSP, które rozegrane zostaną w niedzielę 20 września 2015 roku o godzinie...

2015-09-16 18:43:41

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!