Rolniku, wypełnij obowiązek i weź udział w spisie!

Rolniku, wypełnij obowiązek...

Po zakończeniu żniw rolnicy z Mazowsza i z całej Polski będą mieli jeszcze...
Zmniejszyła się ilość pacjentów z covid w Siedlcach

Zmniejszyła się ilość...

Aktualizujemy na bieżąco informacje o sytuacji w mieście i na terenie...
Bonów nie wolno sprzedawać!

Bonów nie wolno sprzedawać!

Bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze...
XIV Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych "Pod Siedlcami w Wiśniewie..."

XIV Mazowiecki Festiwal...

9 sierpnia br. na Skwerze 600-lecia w Wiśniewie odbędzie się cykliczna...
MPK przypomina o obowiązku zakrywania ust i nosa

MPK przypomina o obowiązku...

MPK w Siedlcach Sp. z o.o. przypomina o obowiązku zakrywania ust oraz nosa...
7
Piątek
Sierpień 2020
Loading...
Poprzedni Sierpień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Donaty, Olechny, Kajetana
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Na ulicach gminy Paprotnia pojawią się żołnierze.

2020-02-18 12:49:34

22 lutego, na terenie gminy Paprotnia odbędzie się szkolenie mazowieckich Terytorialsów z 53 batalionu lekkiej piechoty z Siedlec.

Szkolenia poza rejonami wojskowymi są jednym z elementów programu szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, są również praktycznym wymiarem terytorialnego charakteru formacji, który z jednej strony zapewnia znajomość terenu, mieszkańców, lokalnych uwarunkowań, a z drugiej daje możliwość bezpośredniego i błyskawicznego wsparcia dla mieszkańców dotkniętych skutkami np. klęsk żywiołowych.

Tego typu szkolenie, 22 lutego, odbędzie się w gminie Paprotnia, która położona jest w Stałym Rejonie Odpowiedzialności 53 batalionu lekkiej piechoty 5 MBOT. Jedna kompania siedleckiego batalionu będzie realizowała szkolenie rotacyjne w rejonie sołectwa Trębice Dolne, Trębice Górne i Stare Trębice .

- w czasie szkolenia żołnierze będą doskonalić swoje umiejętności z zasad prowadzenia obserwacji, ochrony i izolacji terenu i obiektu – informuje ppor. Krzysztof Zembrzuski, dowódca 1. kompani lekkiej piechoty – podczas szkolenia w terenie nie będą wykorzystywane środki pozoracji pola walki – dodaje.

Szkolenie w rejonie odpowiedzialności będzie kontynuowane na Strzelnicy Garnizonowej, gdzie żołnierze będą doskonalić swoje umiejętności strzeleckie w nocy z wykorzystaniem celowników holograficznych, noktowizji i termowizji.

Szkoląca się w najbliższy weekend kompania, jest najstarszym pododdziałem siedleckiego batalionu. W październiku 2019 weszła w ostatni etap szkolenia żołnierzy OT, czyli w etap szkoleń zgrywających, który zakończy certyfikacja pododdziału. Jest to sprawdzian umiejętności zdobytych w toku trzyletniej służby.

- certyfikacja naszych pododdziałów odbędzie się we wrześniu 2020 roku podczas szkolenia zintegrowanego, realizowanego w oparciu o Ośrodek Szkolenia Wojsk Lądowych w Wędrzynie – informuje ppor. Zembrzuski. Ocena poziomu wyszkolenia odbędzie się w formie zawodów użyteczno – bojowych sekcji, plutonów – dodaje.

Po uzyskaniu certyfikacji pododdział uzyska status „combat ready” czyli „gotowy do walki” i tym samym wejdzie w okres szkolenia zaawansowanego, który również potrwa 3 lata. Szkolenie w tym etapie przygotuje żołnierzy między innymi do realizacji sprofilowanych zadań taktycznych obejmujących cztery typy środowisk: ogólny, miejski, wodny oraz górski. W tym etapie duży nacisk będzie też położony na szkolenie kryzysowe, w tym współdziałanie z innymi służbami. Szkolenia zaawansowane mają odbywać się tak jak dotychczasowe - w systemie rotacyjnym.

***

53 batalion lekkiej piechoty jest jednym z czterech pododdziałów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, działającej na terenie północnego Mazowsza. Obecnie w szeregach Brygady służy ponad 2 tysiące żołnierzy, z czego ok 500 stanowią żołnierze siedleckiego batalionu. Jest to najlepiej rozwinięty batalion 5 MBOT a dowodzi nim ppłk Dariusz Kozłowski.

 

Aneta SZCZEPANIAK

Rzecznik prasowy

5. Mazowiecka Brygada Obrony TerytorialnejPrzeczytaj również
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach serdecznie zaprasza na VIII Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze OSP, które rozegrane zostaną w niedzielę 20 września 2015 roku o godzinie...

2015-09-16 18:43:41

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!