Rada Miasta w Siedlcach odrzuciła przyjęcie Samorządowej Karty Praw Rodzin

Rada Miasta w Siedlcach...

Rada Miasta w Siedlcach nie przyjęła Samorządowej Karty Praw Rodziny. Po...
Bieżące informacje w liczbach na temat koronawirusa w Siedlcach (27.05)

Bieżące informacje w...

W Szpitalu Miejskim w Siedlcach zmarła kolejna osoba zarażona koronawirusem.
Pijany kierowca potrącł 2 dzieci. W ciężkim stanie trafiły do szpitala

Pijany kierowca potrącł 2...

Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie 60-latek, który w miejscowości...
Ćwiczenia sił zbrojnych - syreny alarmowe w jednostce wojskowej

Ćwiczenia sił zbrojnych -...

We czwartek 28 maja br. między godziną 12.00 a 12.30 na terenie jednostki...
Emerytura w czerwcu? W tym roku to korzystne

Emerytura w czerwcu? W tym...

Osoby, które myślą w tym roku o złożeniu wniosku o emeryturę w czerwcu, nie...
28
Czwartek
Maj 2020
Loading...
Poprzedni Maj Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Augustyna, Ingi, Jaromira
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

V Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski już za nami

2020-01-21 13:11:08

W nocy 17/18 stycznia z Wiśniewa i z Łukowa wyruszył jubileuszowy V Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski. Celem Rajdu jest przede wszystkim upamiętnienie rocznicy Powstania Styczniowego oraz ludzi, którzy wtedy walczyli o niepodległą i suwerenną Ojczyznę. W sposób szczególny uczestnicy uczcili pamięć patrona Rajdu, Bohatera Ziemi Podlaskiej – ks. Stanisława Brzóskę.

Od początku powstania Rajdu, uczestnicy podzieleni są na dwie grupy – „Wiśniewską” i „Łukowską”. Nocą wszyscy zmierzają do pomnika ks. Stanisława Brzóski w rezerwacie Jata, gdzie oddają hołd bohaterom Powstania Styczniowego i ich kapelanowi, a zarazem dowódcy oddziału powstańczego. Pieszy, nocny Rajd zyskał już bardzo dużą popularność, a w tegorocznej jego edycji udział wzięło ponad 200 osób – ponad 70 osób z grupy Wiśniewskiej oraz około 140 osób z grupy Łukowskiej. 

Wymarsz na trasy Rajdu poprzedziły Msze Święte sprawowane w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Wiśniewie oraz w Łukowie, w kościele św. Rocha - na cmentarzu.

Grupa z Wiśniewa o godzinie 18.00, wspólnie z ks. kanonikiem Henrykiem Krupą, przy Pomniku Niepodległościowym w Wiśniewie zapaliła znicze, odśpiewała hymn narodowy i wyruszyła do rezerwatu Jata pod pomnik ks. Brzóski.  Orientacyjna długość trasy, to około 22. km.

W tym roku grupa zatrzymywała się na krótką modlitwę przy pomniku poświęconym zmarłym mieszkańcom „Jastrząbia” na cholerę w Śmiarach, w kościele parafialnym w Śmiarach, przy pomniku poświęconym poległym za ojczyznę w Mroczkach oraz przy „Dębie Straceń” w Lesie Mroczkowskim.

Nie zabrakło również chwili przerwy i odpoczynku w świetlicy wiejskiej w Mroczkach, gdzie tradycyjnie Panie z KGW przygotowały ciepły posiłek dla zmarzniętych uczestników rajdu. Serdecznie dziękujemy za gościnę!

Organizatorami V Pieszego Rajdu były: Gmina Wiśniew, Gmina Łuków, Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju, Towarzystwo Przyrodniczo - Historyczne ORLIK, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, Nadleśnictwo Łuków, Lasy Państwowe, OSP Wiśniew i OSP Gręzówka. Patronat honorowy nad rajdem objęli Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda i Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

W grupie z Wiśniewa szli m.in.: wójt gminy Wiśniew Krzysztof Kryszczuk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wiśniewie Paweł Ksionek, alumni z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej z ojcem duchownym ks. Maciejem Majkiem, wikariusz parafii Wiśniew ks. Andrzej Kubalskitrzyosobowa delegacja z miasta Somma Vesuviana we Włoszech z Luigim Sorrentino, prezes TSK RAZEM Małgorzata Dymecka oraz pasjonat historii, mający prawie dziewięćdziesiąt lat, pan Julian Jastrzębski z Plut. Grupę zabezpieczali druhowie z OSP Wiśniew z prezesem Karolem Woźniakiem na czele.

Ostatnim punktem nocnej wyprawy było spotkanie przy ognisku – po raz pierwszy - w Klimkach. Stamtąd grupa wiśniewska około 1.20 odjechała busami. Część grupy łukowskiej wróciła pieszo, kończąc rajd przy Pomniku Powstańców na Placu Narutowicza o godzinie 4.00 rano.

Źródło i foto: UG WiśniewGmina Wiśniew otrzymała dofinansowanie ze środków Funduszu Dróg Samorządowych na przebudowę drogi gminnej Łupiny – Mroczki o długości 800 m od skrzyżowania w Łupinach do Szkoły Podstawowej w...

2020-04-27 13:10:43

W związku z wprowadzanym od czwartku (16.04) obowiązkiem noszenia maseczek oraz brakiem możliwości zakupu tychże, GOK w Wiśniewie podjął decyzję o rozpoczęciu akcji szycia maseczek ochronnych na...

2020-04-14 12:58:50

Od 16 marca w gminie Wiśniew uruchamiamy został system komunikacji z mieszkańcami gminy za pośrednictwem powiadomień SMS. Wiadomości będą wysyłane bezpłatnie do mieszkańców, którzy zgłoszą chęć...

2020-03-16 12:50:26

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!