Pięciu ozdrowieńców

Pięciu ozdrowieńców

Aktualizujemy  informacje o sytuacji w mieście i na terenie powiatu...
ZNAMY NAJAKTYWNIEJSZE SOŁECTWA I LIDERKI WIEJSKIE

ZNAMY NAJAKTYWNIEJSZE...

Wspierają mieszkańców, organizują ciekawe wydarzenia oraz działają na...
VIII Europejski Tygodzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

VIII Europejski Tygodzień...

Trwa Ogólnopolski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.
Ucz się języków z Biblioteką !!!

Ucz się języków z...

Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach zaprasza do korzystania z...
Dwóch nowych pacjentów, jeden zgon

Dwóch nowych pacjentów,...

W Szpitalu Miejskim w Siedlcach  obecnie przebywa 21 pacjentów. W ciągu...
25
Piątek
Wrzesień 2020
Loading...
Poprzedni Wrzesień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Aureli, Kamila, Kleofasa
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

V Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski już za nami

2020-01-21 13:11:08

W nocy 17/18 stycznia z Wiśniewa i z Łukowa wyruszył jubileuszowy V Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski. Celem Rajdu jest przede wszystkim upamiętnienie rocznicy Powstania Styczniowego oraz ludzi, którzy wtedy walczyli o niepodległą i suwerenną Ojczyznę. W sposób szczególny uczestnicy uczcili pamięć patrona Rajdu, Bohatera Ziemi Podlaskiej – ks. Stanisława Brzóskę.

Od początku powstania Rajdu, uczestnicy podzieleni są na dwie grupy – „Wiśniewską” i „Łukowską”. Nocą wszyscy zmierzają do pomnika ks. Stanisława Brzóski w rezerwacie Jata, gdzie oddają hołd bohaterom Powstania Styczniowego i ich kapelanowi, a zarazem dowódcy oddziału powstańczego. Pieszy, nocny Rajd zyskał już bardzo dużą popularność, a w tegorocznej jego edycji udział wzięło ponad 200 osób – ponad 70 osób z grupy Wiśniewskiej oraz około 140 osób z grupy Łukowskiej. 

Wymarsz na trasy Rajdu poprzedziły Msze Święte sprawowane w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Wiśniewie oraz w Łukowie, w kościele św. Rocha - na cmentarzu.

Grupa z Wiśniewa o godzinie 18.00, wspólnie z ks. kanonikiem Henrykiem Krupą, przy Pomniku Niepodległościowym w Wiśniewie zapaliła znicze, odśpiewała hymn narodowy i wyruszyła do rezerwatu Jata pod pomnik ks. Brzóski.  Orientacyjna długość trasy, to około 22. km.

W tym roku grupa zatrzymywała się na krótką modlitwę przy pomniku poświęconym zmarłym mieszkańcom „Jastrząbia” na cholerę w Śmiarach, w kościele parafialnym w Śmiarach, przy pomniku poświęconym poległym za ojczyznę w Mroczkach oraz przy „Dębie Straceń” w Lesie Mroczkowskim.

Nie zabrakło również chwili przerwy i odpoczynku w świetlicy wiejskiej w Mroczkach, gdzie tradycyjnie Panie z KGW przygotowały ciepły posiłek dla zmarzniętych uczestników rajdu. Serdecznie dziękujemy za gościnę!

Organizatorami V Pieszego Rajdu były: Gmina Wiśniew, Gmina Łuków, Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju, Towarzystwo Przyrodniczo - Historyczne ORLIK, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, Nadleśnictwo Łuków, Lasy Państwowe, OSP Wiśniew i OSP Gręzówka. Patronat honorowy nad rajdem objęli Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda i Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

W grupie z Wiśniewa szli m.in.: wójt gminy Wiśniew Krzysztof Kryszczuk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wiśniewie Paweł Ksionek, alumni z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej z ojcem duchownym ks. Maciejem Majkiem, wikariusz parafii Wiśniew ks. Andrzej Kubalskitrzyosobowa delegacja z miasta Somma Vesuviana we Włoszech z Luigim Sorrentino, prezes TSK RAZEM Małgorzata Dymecka oraz pasjonat historii, mający prawie dziewięćdziesiąt lat, pan Julian Jastrzębski z Plut. Grupę zabezpieczali druhowie z OSP Wiśniew z prezesem Karolem Woźniakiem na czele.

Ostatnim punktem nocnej wyprawy było spotkanie przy ognisku – po raz pierwszy - w Klimkach. Stamtąd grupa wiśniewska około 1.20 odjechała busami. Część grupy łukowskiej wróciła pieszo, kończąc rajd przy Pomniku Powstańców na Placu Narutowicza o godzinie 4.00 rano.

Źródło i foto: UG WiśniewRok 2020 jest rokiem samorządu terytorialnego. W ramach tego jubileuszu w dniu 18 września obchodzono XXX - lecie Odrodzonego Samorządu Lokalnego Wiśniew - Mościbrody. 

2020-09-18 14:57:51

Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie zaprasza dzieci na zajęcia plastyczne 25 sierpnia od godz:13:00 do świetlicy w Borkach Paduchach. Podczas zajęć dzieci będą mogły poznać techniki malowania...

2020-08-21 15:07:05

W niedzielę 9 sierpnia 2020 r. na Skwerze 600-lecia w Wiśniewie już po raz XIV odbył się Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych „Pod Siedlcami w Wiśniewie”. Tegoroczną edycję Festiwalu wsparł Urząd...

2020-08-12 11:18:11

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!