Kolejny przypadek koronawirusa (aktualizacja) (28.03)

Kolejny przypadek...

Dziś wieczorem (28.03) w Szpitalu Miejskim w Siedlcach potwierono kolejny...
Kolejny zakażony przywieziony z Warszawy. Pierwszy pacjent szpitala z Covid 19 wyleczony?

Kolejny zakażony...

Do oddziału psychiatrycznego siedleckiego Szpitala Miejskiego skierowano...
Kończy Ci się opieka nad dzieckiem? Możesz ją przedłużyć

Kończy Ci się opieka nad...

Rodzice, którzy wykorzystali dodatkowy zasiłek opiekuńczy, mogą wnioskować o...
STOP SHOP Siedlce: Biedronka, Hebe oraz Dealz oficjalnie otwarte

STOP SHOP Siedlce:...

Biedronka, jak również sieć nowoczesnych drogerii Hebe oraz debiutująca...
Koronawirus. Nowy przypadek w Siedlcach

Koronawirus. Nowy przypadek...

Kolejny potwierdzony przypadek koronawirusa w Siedlcach.
29
Niedziela
Marzec 2020
Loading...
Poprzedni Marzec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
242526272829
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

V Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski już za nami

2020-01-21 13:11:08

W nocy 17/18 stycznia z Wiśniewa i z Łukowa wyruszył jubileuszowy V Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski. Celem Rajdu jest przede wszystkim upamiętnienie rocznicy Powstania Styczniowego oraz ludzi, którzy wtedy walczyli o niepodległą i suwerenną Ojczyznę. W sposób szczególny uczestnicy uczcili pamięć patrona Rajdu, Bohatera Ziemi Podlaskiej – ks. Stanisława Brzóskę.

Od początku powstania Rajdu, uczestnicy podzieleni są na dwie grupy – „Wiśniewską” i „Łukowską”. Nocą wszyscy zmierzają do pomnika ks. Stanisława Brzóski w rezerwacie Jata, gdzie oddają hołd bohaterom Powstania Styczniowego i ich kapelanowi, a zarazem dowódcy oddziału powstańczego. Pieszy, nocny Rajd zyskał już bardzo dużą popularność, a w tegorocznej jego edycji udział wzięło ponad 200 osób – ponad 70 osób z grupy Wiśniewskiej oraz około 140 osób z grupy Łukowskiej. 

Wymarsz na trasy Rajdu poprzedziły Msze Święte sprawowane w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Wiśniewie oraz w Łukowie, w kościele św. Rocha - na cmentarzu.

Grupa z Wiśniewa o godzinie 18.00, wspólnie z ks. kanonikiem Henrykiem Krupą, przy Pomniku Niepodległościowym w Wiśniewie zapaliła znicze, odśpiewała hymn narodowy i wyruszyła do rezerwatu Jata pod pomnik ks. Brzóski.  Orientacyjna długość trasy, to około 22. km.

W tym roku grupa zatrzymywała się na krótką modlitwę przy pomniku poświęconym zmarłym mieszkańcom „Jastrząbia” na cholerę w Śmiarach, w kościele parafialnym w Śmiarach, przy pomniku poświęconym poległym za ojczyznę w Mroczkach oraz przy „Dębie Straceń” w Lesie Mroczkowskim.

Nie zabrakło również chwili przerwy i odpoczynku w świetlicy wiejskiej w Mroczkach, gdzie tradycyjnie Panie z KGW przygotowały ciepły posiłek dla zmarzniętych uczestników rajdu. Serdecznie dziękujemy za gościnę!

Organizatorami V Pieszego Rajdu były: Gmina Wiśniew, Gmina Łuków, Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju, Towarzystwo Przyrodniczo - Historyczne ORLIK, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, Nadleśnictwo Łuków, Lasy Państwowe, OSP Wiśniew i OSP Gręzówka. Patronat honorowy nad rajdem objęli Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda i Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

W grupie z Wiśniewa szli m.in.: wójt gminy Wiśniew Krzysztof Kryszczuk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wiśniewie Paweł Ksionek, alumni z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej z ojcem duchownym ks. Maciejem Majkiem, wikariusz parafii Wiśniew ks. Andrzej Kubalskitrzyosobowa delegacja z miasta Somma Vesuviana we Włoszech z Luigim Sorrentino, prezes TSK RAZEM Małgorzata Dymecka oraz pasjonat historii, mający prawie dziewięćdziesiąt lat, pan Julian Jastrzębski z Plut. Grupę zabezpieczali druhowie z OSP Wiśniew z prezesem Karolem Woźniakiem na czele.

Ostatnim punktem nocnej wyprawy było spotkanie przy ognisku – po raz pierwszy - w Klimkach. Stamtąd grupa wiśniewska około 1.20 odjechała busami. Część grupy łukowskiej wróciła pieszo, kończąc rajd przy Pomniku Powstańców na Placu Narutowicza o godzinie 4.00 rano.

Źródło i foto: UG WiśniewOd 16 marca w gminie Wiśniew uruchamiamy został system komunikacji z mieszkańcami gminy za pośrednictwem powiadomień SMS. Wiadomości będą wysyłane bezpłatnie do mieszkańców, którzy zgłoszą chęć...

2020-03-16 12:50:26

Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie zaprasza na zajęcia organizowane podczas ferii zimowych.

2020-02-18 12:29:09

W Śmiarach w gminie Wiśniew odbył się 11. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek.

2020-02-05 20:19:47

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!