be32c985d944e83ba7ec47bb00ea47a2.png
Bezrobocie w Siedlcach spada?

Bezrobocie w Siedlcach spada?

W końcu grudnia 2019 r. stopa bezrobocia w Siedlcach wynosiła 3,9% i była o...
Tłusty czwartek - nierówna walka tradycji z kaloriami

Tłusty czwartek - nierówna...

Pączki, faworki a może i pizza. W tłusty czwartek pozwalamy sobie na wiele....
Na ulicach gminy Paprotnia pojawią się żołnierze.

Na ulicach gminy Paprotnia...

22 lutego, na terenie gminy Paprotnia odbędzie się szkolenie mazowieckich...
Ferie zimowe w GOK Wiśniew

Ferie zimowe w GOK Wiśniew

Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie zaprasza na zajęcia organizowane podczas...
Ludność Siedlec ogółem, stopa bezrobocia w Siedlcach, średnia cena za 1 m powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego - te i inne informacje na grafice Urzędu Statystycznego

Ludność Siedlec ogółem,...

Wybrane dane o podregionie siedleckim IV kw. 2019 r., Urzędu Statystycznego...
23
Niedziela
Luty 2020
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
imieniny:
Damiana, Romana, Romany
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

V Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski już za nami

2020-01-21 13:11:08

W nocy 17/18 stycznia z Wiśniewa i z Łukowa wyruszył jubileuszowy V Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski. Celem Rajdu jest przede wszystkim upamiętnienie rocznicy Powstania Styczniowego oraz ludzi, którzy wtedy walczyli o niepodległą i suwerenną Ojczyznę. W sposób szczególny uczestnicy uczcili pamięć patrona Rajdu, Bohatera Ziemi Podlaskiej – ks. Stanisława Brzóskę.

Od początku powstania Rajdu, uczestnicy podzieleni są na dwie grupy – „Wiśniewską” i „Łukowską”. Nocą wszyscy zmierzają do pomnika ks. Stanisława Brzóski w rezerwacie Jata, gdzie oddają hołd bohaterom Powstania Styczniowego i ich kapelanowi, a zarazem dowódcy oddziału powstańczego. Pieszy, nocny Rajd zyskał już bardzo dużą popularność, a w tegorocznej jego edycji udział wzięło ponad 200 osób – ponad 70 osób z grupy Wiśniewskiej oraz około 140 osób z grupy Łukowskiej. 

Wymarsz na trasy Rajdu poprzedziły Msze Święte sprawowane w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Wiśniewie oraz w Łukowie, w kościele św. Rocha - na cmentarzu.

Grupa z Wiśniewa o godzinie 18.00, wspólnie z ks. kanonikiem Henrykiem Krupą, przy Pomniku Niepodległościowym w Wiśniewie zapaliła znicze, odśpiewała hymn narodowy i wyruszyła do rezerwatu Jata pod pomnik ks. Brzóski.  Orientacyjna długość trasy, to około 22. km.

W tym roku grupa zatrzymywała się na krótką modlitwę przy pomniku poświęconym zmarłym mieszkańcom „Jastrząbia” na cholerę w Śmiarach, w kościele parafialnym w Śmiarach, przy pomniku poświęconym poległym za ojczyznę w Mroczkach oraz przy „Dębie Straceń” w Lesie Mroczkowskim.

Nie zabrakło również chwili przerwy i odpoczynku w świetlicy wiejskiej w Mroczkach, gdzie tradycyjnie Panie z KGW przygotowały ciepły posiłek dla zmarzniętych uczestników rajdu. Serdecznie dziękujemy za gościnę!

Organizatorami V Pieszego Rajdu były: Gmina Wiśniew, Gmina Łuków, Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju, Towarzystwo Przyrodniczo - Historyczne ORLIK, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, Nadleśnictwo Łuków, Lasy Państwowe, OSP Wiśniew i OSP Gręzówka. Patronat honorowy nad rajdem objęli Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda i Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

W grupie z Wiśniewa szli m.in.: wójt gminy Wiśniew Krzysztof Kryszczuk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wiśniewie Paweł Ksionek, alumni z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej z ojcem duchownym ks. Maciejem Majkiem, wikariusz parafii Wiśniew ks. Andrzej Kubalskitrzyosobowa delegacja z miasta Somma Vesuviana we Włoszech z Luigim Sorrentino, prezes TSK RAZEM Małgorzata Dymecka oraz pasjonat historii, mający prawie dziewięćdziesiąt lat, pan Julian Jastrzębski z Plut. Grupę zabezpieczali druhowie z OSP Wiśniew z prezesem Karolem Woźniakiem na czele.

Ostatnim punktem nocnej wyprawy było spotkanie przy ognisku – po raz pierwszy - w Klimkach. Stamtąd grupa wiśniewska około 1.20 odjechała busami. Część grupy łukowskiej wróciła pieszo, kończąc rajd przy Pomniku Powstańców na Placu Narutowicza o godzinie 4.00 rano.

Źródło i foto: UG WiśniewGminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie zaprasza na zajęcia organizowane podczas ferii zimowych.

2020-02-18 12:29:09

W Śmiarach w gminie Wiśniew odbył się 11. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek.

2020-02-05 20:19:47

Dzisiaj ( 05.02) około godz. 10:00  na DK 63 w miejscowości Gostchorz doszło do wypadku samochodowego.

2020-02-05 11:51:51

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!