VIII Sesja Rady Miasta Siedlce

VIII Sesja Rady Miasta Siedlce

29 kwietnia o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Siedlce...
Utrudnienia w ruchu pod mostem łukowskim

Utrudnienia w ruchu pod...

Od 23.04. do 27.04 przez 4 kolejne noce w godz. 21:00-6:00 będą prowadzone...
Rozpoznaj sprawce kradzieży

Rozpoznaj sprawce kradzieży

Komenda Miejska Policji w Siedlcach zwraca się prośbą o pomoc w ustaleniu...
Dokonali kradzieży perfum rożnych marek o wartości prawie 1000 zł

Dokonali kradzieży perfum...

Komenda Miejska Policji w Siedlcach zwraca się prośbą o pomoc w ustaleniu...
Kolejny triumf Pogoni. Błękitni rozbici w Siedlcach

Kolejny triumf Pogoni....

W meczu 29 kolejki II ligi Pogoń Siedlce pokonała przed własną publicznością...
25
Czwartek
Kwiecień 2019
Loading...
Poprzedni Kwiecień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Kusaki, tradycyjne zakończenie karnawału

2019-03-06 10:52:50

Białki zakończyły karnawał w tradycyjny sposób, Kusakami. Mało brakowało, żeby obchody niczym nie różniły się od tych, które setki lat temu praktykowali nasi przodkowie.

Wyjaśniła to organizatorka i pomysłodawczyni Kusaków w Białkach Elżbieta Łęczycka.

- Planowaliśmy obchodzić kolejne domy, miały to być tradycyjne Kusaki, takie, jak przed laty, ale pogoda nie pozwoliła. Dlatego wszyscy spotykamy się w świetlicy – mówiła.

Na Kusaki do Białk 5 marca, przyjechały zaprzyjaźnione zespoły – ze wsi Biała spod Radzyniem Podlaskim, Żelkowa, Zbuczyna, Radomyśli, Rakowca, Wólki, Pruszyna, Pruszyna Pieńki, Wołyńców, Chodowa i Wiśniewa.

- Zasada jest taka. Występuje każdy senior. Jeśli nie chce nic zaśpiewać, to chociaż musi się przedstawić – wyjaśniła witając gości organizatorka.

W imieniu wójta Henryka Brodowskiego wszystkich powitał Jan Osiej z Urzędu Gminy Siedlce. Przypomniał historię Kusaków:

- Ostatnie dni karnawału, czyli Kusaki w polskiej kulturze mają swoją wysoką pozycję i miejsce. W różnych częściach Polski nazywane były różnie: Kusakami, Zapustami, Ostatkami, Śledzikiem, Podkoziołkiem. Ostatnie dni karnawału obchodzono uroczyście, począwszy od Tłustego Czwartku a skończywszy na północy we wtorek. Tak było w naszej tradycji ludowej, nie tylko na wsiach ale i w dworach, karczmach, chałupach. Dlatego cieszę się że pośród nas są ludzie, którzy piękne polskie tradycje kultywują i utrzymując tym naszą polską tożsamość. Młodzi ludzie w miastach nie bardzo dziś wiedzą, co o Kusaki czy Ostatki. Cieszę się, że jest pośród nas Elżbieta Łęczycka, panie z Białk. Jesteście wy, członkowie różnych zespołów ludowych. Kultywujecie polską tożsamość – podkreślał.

Jako pierwszy wystąpił zespół z Białk. Panie przypomniały piosenki, które śpiewano kiedyś obchodząc domy. Prezentowane na scenie teksty były uszczypliwe, dokuczające gospodyni, pannie która zbyt długo nie wychodziła za mąż, ośmieszające w typowy dla ludowych piosenek, życzliwy sposób.

Po występach rozpoczęła się biesiada. Po południu w Białkach wystąpił zespół Folk Lacki. Poprzedził konkurs na oberek i poleczkę.

Imprezę sfinansowano ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego a wspierali ją: Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej Białki, Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej, Gmina Siedlce, Gminny Ośrodek Kultury w Siedlcach z siedzibą w Chodowie.

Źródło: UG Siedlce„Wielkanoc nadchodzi” - ten refren w poniedziałek 15 kwietnia rozbrzmiewał na scenie GOK w Siedlcach z siedzibą w Chodowie. Instruktorzy GOK wystąpili na scenie w roli aktorów. Premierze...

2019-04-17 10:46:55

Jak może wyglądać „Baranek Wielkanocny”? Może być wykonany z gliny, plasteliny… a nawet na słodko – z piernika. Autorzy prac nadesłanych na organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Siedlcach z...

2019-04-12 18:48:07

W poniedziałek 8 kwietnia, przy pomniku w Nowych Iganiach, odbyła się uroczystość którą zorganizowano w celu uczczenia boju, jaki w 1831 roku stoczyły w tej okolicy wojska polskie z korpusem...

2019-04-10 13:07:37

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!