a4c3392edb9bb899a2b84c1566eb9ee9.jpg
Kwatera Ł na cmentarzu wojskowym na Powązkach - wykład

Kwatera Ł na cmentarzu...

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Muzeum Regionalne w...
Kolejna sparingowa wygrana Pogoni

Kolejna sparingowa wygrana...

W spotkaniu sparigowym Pogoń Siedlce pokonała Mazovię Mińsk Mazowiecki 5:0.
Pewny triumf Ósemki

Pewny triumf Ósemki

W I meczu fazy play-off Ósemka Siedlce wygrała na wyjeździe z MUKS Tomaszów...
Płoną trawy na ul. Piaskowej

Płoną trawy na ul. Piaskowej

Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w...
Pomóżmy zidentyfikować złodzieja

Pomóżmy zidentyfikować...

Komenda Miejska Policji w Siedlcach prosi o pomoc w ustaleniu tożsamości...
20
Środa
Luty 2019
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
123
imieniny:
Anety, Lehca, Leona
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

IV Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski – w 156. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

2019-02-01 15:29:22

W nocy 25/26 stycznia 2019 r. na terenie gmin Wiśniew i Łuków odbył się IV Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski. Celem Rajdu jest przede wszystkim upamiętnienie rocznicy Powstania Styczniowego oraz ludzi, którzy wtedy walczyli o niepodległą i suwerenną Ojczyznę. W sposób szczególny uczestnicy Rajdu uczcili pamięć patrona Rajdu, Bohatera Ziemi Łukowskiej – ks. Stanisława Brzóskę.

Uczestnicy Rajdu, podzieleni są na dwie grupy – „Wiśniewską” i „Łukowską” zmierzali nocą do pomnika ks. Stanisława Brzóski w rezerwacie Jata, gdzie oddali hołd bohaterom Powstania Styczniowego i ich kapelanowi, a zarazem dowódcy oddziału powstańczego. Pieszy, nocny Rajd cieszy się coraz większą popularnością, a w tegorocznej jego edycji udział wzięło ponad 160 osób – ponad 60 osób z grupy Wiśniewskiej oraz około 100 osób z grupy Łukowskiej. 

Wymarsz na trasy Rajdu poprzedziły Msze Święte sprawowane w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Wiśniewie oraz w Łukowie, w kościele św. Rocha - na cmentarzu.

Grupa z Wiśniewa o godzinie 18.00, wspólnie z ks. kanonikiem Henrykiem Krupą, przy Pomniku Niepodległościowym w Wiśniewie zapaliła znicze, odśpiewała hymn narodowy i wyruszyła do rezerwatu Jata pod pomnik ks. Brzóski.  Orientacyjna długość trasy, to około  25 km.

Grupa zatrzymywała się na krótką modlitwę przy pomniku poświęconym zmarłym mieszkańcom „Jastrząbia” na cholerę w Śmiarach, przy pomniku poświęconym poległym za ojczyznę w Mroczkach oraz przy „Dębie Straceń” w Lesie Mroczkowskim.

Tradycyjnie grupa „Wiśniewska” skorzystała z gościnności KGW w Mroczkach, gdzie miejscowe gospodynie przyjęły gorącą stawą zmarzniętych uczestników rajdu. Serdecznie dziękujemy za gościnę.

Organizatorami IV Pieszego Rajdu były: Gmina Wiśniew, Gmina Łuków, Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju, Towarzystwo Przyrodniczo - Historyczne ORLIK, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, Nadleśnictwo Łuków i Lasy Państwowe. Mecenat nad rajdem objęli Posłowie na Sejm RP - Sławomir Skwarek i Krzysztof Głuchowski, a patronat honorowy Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda i Prezes Instytut Pamięci Narodowej, Jarosław Szarek. 

Nocne wędrówki do miejsc pamięci cieszą się coraz większą popularnością, listy osób chętnych zapełniają się z każdym rokiem coraz szybciej. Wspólnie z grupą z Łukowa w nocnej wyprawie postanowili również wziąć udział, po raz drugi, kadeci ze szkoły w Radoryżu Smolanym, którzy wspólnie z organizatorami poprowadzili apel poległych.

W grupie z Wiśniewa szli m.in.: wójt Krzysztof Kryszczuk, zastępca wójta Józef Jan Romańczuk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wiśniewie Paweł Ksionek oraz alumni z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej z ojcem duchownym  ks. Maciejem Majkiem. Wsród uczestników znalazł się również pasjonat historii pan Julian Jastrzębski z Plut.

Ostatnim punktem nocnej wyprawy było spotkanie przy ognisku w leśniczówce - Dąbrówka. Stamtąd grupa wiśniewska około 1.20 odjechała autokarem. Część grupy łukowskiej wróciła pieszo, kończąc rajd przy Pomniku Powstańców na Placu Narutowicza o godzinie 4.00 rano.

Źródło i foto: UG WiśniewNa terenie gminy Wiśniew został wytyczony czerwony szlak rowerowy na odcinku Myrcha – Lipniak – Stok Wiśniewski.

2019-02-08 15:04:29

Gmina Wiśniew zaprasza dzieci i młodzież na zajęcia sportowe, muzyczne i taneczne, warsztaty oraz seanse filmowe, organizowane w dniach od 28.01. do 08.02.2019 r. w ramach ferii zimowych.

2019-01-25 15:43:25

Zapraszamy bardzo serdecznie na X Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek "Kolędnicze Serce Polskie", który odbędzie się dnia 20 stycznia 2019 roku (niedziela) w Szkole Podstawowej im. Jana...

2019-01-14 11:49:50

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!