2ca790170b7424f61d8a7fa08e7ade64.jpg
Pierwsza porażka Ósemki

Pierwsza porażka Ósemki

W meczu 5 kolejki II ligi Ósemka Siedlce przegrała z AZS AWF UKSW Warszawa...
Nie Karuzela a Stop Shop! Nowy park handlowy w Siedlcach

Nie Karuzela a Stop Shop!...

IMMOFINANZ, austriacka firma z sektora nieruchomości kontynuuje ekspansję w...
Włamania do mieszkań

Włamania do mieszkań

Komenda Miejska Policji w Siedlcach apeluje o odpowiednie zabezpieczenie...
Tragiczny bilans wczorajszego popołudnia

Tragiczny bilans...

Wczoraj (15.10) po południu na terenie KMP Siedlce doszło do dwóch...
Dzień otwarty z energetyką słoneczną od PGE EO w Siedlcach

Dzień otwarty z energetyką...

17 października, podczas dnia otwartego w laboratorium fotowoltaicznym,...
17
Środa
Październik 2018
Loading...
Poprzedni Październik Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Antonii, Ignacego, Wiktora
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Mazowszanie w sieci. Lokalne Centra Kompetencji zmieniają Mazowsze.

2018-08-06 11:41:28

Mają za sobą różne doświadczenia życiowe i zawodowe. Potrafią wiele, ale tego akurat nie mieli okazji dotąd spróbować. Komputery i Internet to dla nich zupełnie nowy świat, w którym powoli stawiają pierwsze kroki. Seniorzy z Ostrowi Mazowieckiej uznali, że na naukę nigdy nie jest za późno i uczą się obsługi komputerów, korzystając z możliwości, jakie daje Lokalne Centrum Kompetencji.

Utworzono je w 2016 roku, jako jedną ze 174 multimedialnych świetlic, w ramach projektu M@zowszanie, realizowanego przez samorząd województwa i Agencję Rozwoju Mazowsza. W budynku Centrum Dialogu Społecznego w Ostrowi Mazowieckiej postało 5 stanowisk komputerowych z dostępem do szerokopasmowego Internetu. Od samego początku nowa inicjatywa wzbudziła zainteresowanie mieszkańców. Za darmo mogą korzystać nie tylko z komputerów, ale również z drukarki, skanera, aparatu fotograficznego, a nawet drukarki 3D.

– Oferta „Elceku”, jak stali bywalcy nazywają Lokalne Centrum Kompetencji, to dla mieszkańców doskonała okazja do podnoszenia własnych kompetencji. I chętnie z niej korzystają. Organizowane przez nas kursy komputerowe to prawdziwy hit – mówi Dorota Goca, inicjatorka kursów. Odbyło się już kilka takich warsztatów dla seniorów. Nowe kompetencje zyskało przeszło 80 osób. – Nauczyły się obsługi komputera, wyszukiwania informacji w Internecie, drukowania, wysyłania maili – wylicza osiągnięcia podopiecznych Dorota Goca. Największe zainteresowanie budzą jednak portale społecznościowe. – Seniorzy chętnie z nich korzystają. Lubią pisać posty, komentować, publikować zdjęcia. Odkryli nowy świat, w którym poruszają się z coraz większą swobodą – dodaje.

Stali bywalcy odwiedzają LCK kilka razy w tygodniu. Chcą utrwalić wiedzę zdobytą na zajęciach, ale także pytają o nowe rzeczy. Często przychodzą, by wyszukać potrzebne informacje. – Sprawdzają rozkład autobusów, możliwości wyjazdu do sanatoriów, terminy zabiegów lekarskich. Wypełniają formularze, skanują dokumenty i wysyłają je mailem – opowiada Dorota Goca, która na co dzień obserwuje rozwój kompetencji użytkowników świetlicy. To dla niej powód do największej satysfakcji. – Robią ogromne postępy. Po osobach, które przejdą 10-dniowy kurs od razu widać, że nie zmarnowały czasu.

Wizyta w LCK to dla mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej sposób na wspólne spędzenie czasu. – Często przychodzą w małych grupkach. Widać, że wizyta w świetlicy to jeden z punktów ich bogatego planu dnia – mówi Pani Dorota. Zacieśniają przyjaźnie i dobrze się bawią. Najstarszy bywalec LCK ma ponad 80 lat, najmłodszy – 8, ale tu wiek nie gra roli, bo cel jest jeden – lepiej poznać cyfrowy świat. W planach na kolejne miesiące i lata jest rozwijanie e-learningu. – Szybkie łącze i dobre komputery pozwalają na korzystanie przez mieszkańców z kursów on-line. Będziemy to rozwijać – zapowiada Dorota Goca. Lokalne Centrum Kompetencji już okazało się strzałem w dziesiątkę, a możliwości, jakie daje świetlica internetowa, są jeszcze większe.

 

Informacja prasowa Mazowsze3ad70ae3690e1569adb8dff36842f5c8.jpg
Wkrótce strażacy ochotnicy z subregionu siedleckiego zyskają nowy sprzęt specjalistyczny. Będzie to możliwe, dzięki wsparciu z budżetu Mazowsza. Umowy na realizację projektów w tej sprawie zostały...

2018-10-08 15:13:08

Po raz dziesiąty najbardziej kreatywni naukowcy i firmy zostali nagrodzeni przez samorząd województwa tytułem „Innowator Mazowsza”. Wśród nich są m.in. nowatorskie rozwiązania z branży...

2018-10-02 12:30:39

Jak uczyć nowocześnie, ciekawie i skutecznie – ruszają konferencje dla nauczycieli i dyrektorów szkół z Mazowsza. Organizuje je urząd marszałkowski i Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań...

2018-09-24 11:36:43

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!