1328876fc7e80932e017225f27936fa7.jpg
Seminarium nt. zatrudnienia socjalnego

Seminarium nt. zatrudnienia...

Debata na temat możliwości pomocy osobom w trudnej sytuacji i zagrożonych...
KOMUNIKAT – zaginiony Tomasz Mikus

KOMUNIKAT – zaginiony...

Komenda Miejska Policji w Siedlcach poszukuje zaginionego Tomasza Mikus lat...
Apel Policji do rodziców i opiekunów

Apel Policji do rodziców i...

Okres letni, w tym głównie wakacje, i związana z tym duża ilość czasu...
Święto Wołowiny w Mościbrodach

Święto Wołowiny w Mościbrodach

17 czerwca odbyło się „Święto Wołowiny”, pierwszy  piknik rodzinny w okolicy...
Wielki mecz - wielka sprawa (fotogaleria)

Wielki mecz - wielka sprawa...

17 czerwca na stadionie w Siedlcach, odbył się mecz piłkarski pomiędzy...
19
Wtorek
Czerwiec 2018
Loading...
Poprzedni Czerwiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Gerwazego, Protazego, Sylwii
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Powiat Siedlecki ma herb

2018-03-05 11:20:47

Nawiązania do bitwy pod Iganiami, artybuty św. Archanioła Michała i rzeka – to trzy główne symbole zawarte w herbie powiatu siedleckiego. Herb został już zaakceptowany przez Radę Powiatu, ale uroczyście ma zostać przyjęty w ramach zbliżających się obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Uchwałę w sprawie ustanowienia Insygniów Powiatu Siedleckiego Rada przyjęła 23 lutego. Wcześniej nad uchwaleniem herbu pracowali radni, heraldycy i historycy. 

To, co ostatecznie znalazło się na herbie, ma ogromne znaczenie.

To, co dla nas najważniejsze

- Szczególnie zależało nam na podkreśleniu naszych tradycji patriotycznych i religijnych – mówi starosta siedlecki Dariusz Stopa.

Jak wyjaśnia starosta, te tradycje ma podkreślać nawiązująca do postaci Świętego Michała Archanioła, srebrna waga z mieczem gorejącym o złotym ostrzu. W uzasadnieniu czytamy:„ to atrybuty świętego Michała Archanioła patrona jednej z najstarszych parafii na terenie powiatu. Święty Michał to symboliczny, duchowy patron ziemi siedleckiej. We wschodniej i północno-wschodniej części powiatu siedleckiego, duża część ludności była wyznania prawosławnego, a później unickiego. Św. Michał Archanioł jest w kościołach wschodnich otaczany wyjątkową czcią i z tego powodu często patronował także katolickim parafiom na etnicznym i religijnym pograniczu”.

Herb nawiązuje też do jednej z najważniejszych i rozegranych właśnie na terenie powiatu siedleckiego bitew Powstania Listopadowego, stoczonej 10 kwietnia 1831 r. zwycięskiej dla Polaków, Bitwy pod Iganiami. O tej ważnej bitwie przypominają skrzyżowane szable.

- Bitwa pod Iganiami była ważnym wydarzeniem i zwycięską bitwą powstańczą. Zbyt rzadko przypominamy, że została rozegrana właśnie na terenie naszego powiatu. Poza staraniami prowadzonymi przez gminę Siedlce i Stowarzyszenie Nasze Iganie, zbyt rzadko nawiązujemy do tej bitwy – mówi Dariusz Stopa.

Jak podkreśla starosta siedlecki, nawiązanie do bitwy w herbie, w sposób symboliczny jest oddaniem hołdu wszystkim Polakom, którzy przelewali swoją krew za ojczyznę na przestrzeni dziejów.

Kolejny ważny symbol to "falista srebrna rzeka – symbol granicy i pogranicza. Kilka rzek na terenie powiatu wskazuje na historyczne granice między Małopolską, Mazowszem i Podlasiem. To tu stykają się ze sobą te historyczne krainy".

Czerwone pole tarczy jest odwołaniem do najstarszej i najczęściej stosowanej barwy w heraldyce polskiej – narodowej, państwowej i regionalnej. To także barwa Mazowsza (do 1526 r. ks. mazowieckiego, później województwa mazowieckiego I RP oraz warszawskiego i mazowieckiego II i III RP, także gubernii siedleckiej, woj. siedleckiego).

Znaczenie prestiżowe

- Byliśmy jednym z nielicznych powiatów, które nie miały herbu i ten brak herbu często nam doskwierał, bo herb to także sprawa prestiżowa. Do powiatu siedleckiego przyjeżdżają delegacje zagraniczne z partnerskich niemieckiego Oberhavel, francuskiego Nevers. Odwiedzają nas też delegacje z USA, Ukrainy.  W takich sytuacjach jest niezbędny – mówi Dariusz Stopa.

Herb przyda się w promocji powiatu siedleckiego.

- O powiecie siedleckim chcemy mówić, poznawać z nim turystów, inwestorów, zachęcać gości do odwiedzania nas czy inwestowania – dodaje starosta.

Źródło: facebook/NaszPowiatSiedlecki; Nasz Powiat SiedleckiTegoroczna Majówka na Ludowo w „Reymontówce” miała charakter szczególny ponieważ odbywała się już po raz 20-ty. Podczas imprezy świętowano również XX-lecie Samorządu powiatowego w Polsce.

2018-05-25 20:41:19

Tradycyjnie 19 maja druhowie z jednostek ochotniczej straży pożarnej z terenu powiatu siedleckiego wspólnie ze strażakami PSP w Siedlcach obchodzili Dzień Strażaka w Chlewiskach.

2018-05-17 09:12:33

Czym dla Polaków jest niepodległość? Jak pokazać ją za pomocą aparatu fotograficznego? Jak przez ostatnich 20 lat zmieniało się Mazowsze? Z takimi tematami zmierzą się fotografowie-amatorzy w XIII...

2018-05-16 13:26:06

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!