9890d4e533c35d288029cdf74af88ff5.jpg
Nowe centrum handlowe otwarte w grudniu?

Nowe centrum handlowe...

Nowoczesna fasada, pasaż z salonami, to efekt dobiegającej końca budowy...
 Szpital Wojewódzki oddaje do użytku odnowioną ortopedię (fotogaleria)

Szpital Wojewódzki oddaje...

Innowacyjny wygląd sal, wysoki standard wyposażenia medycznego, przestrzenne...
Warsztaty kreatywnego gotowania

Warsztaty kreatywnego...

Już w grudniu w Siedlcach i okolicach odbędą się warsztaty programu...
Czy będzie nowy zarząd w MKP Pogoń Siedlce?

Czy będzie nowy zarząd w...

MKP Pogoń Siedlce informuje o zmianach w strukturach klubu. Z pracy w...
Pracownicy walczą o podwyżki przed Sądem Okręgowym w Siedlcach

Pracownicy walczą o...

Pracownicy administracyjni Sądu Okręgowego w Siedlcach zebrali się w samo...
15
Sobota
Grudzień 2018
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Celiny, Ireneusza, Niny
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Powiat Siedlecki ma herb

2018-03-05 11:20:47

Nawiązania do bitwy pod Iganiami, artybuty św. Archanioła Michała i rzeka – to trzy główne symbole zawarte w herbie powiatu siedleckiego. Herb został już zaakceptowany przez Radę Powiatu, ale uroczyście ma zostać przyjęty w ramach zbliżających się obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Uchwałę w sprawie ustanowienia Insygniów Powiatu Siedleckiego Rada przyjęła 23 lutego. Wcześniej nad uchwaleniem herbu pracowali radni, heraldycy i historycy. 

To, co ostatecznie znalazło się na herbie, ma ogromne znaczenie.

To, co dla nas najważniejsze

- Szczególnie zależało nam na podkreśleniu naszych tradycji patriotycznych i religijnych – mówi starosta siedlecki Dariusz Stopa.

Jak wyjaśnia starosta, te tradycje ma podkreślać nawiązująca do postaci Świętego Michała Archanioła, srebrna waga z mieczem gorejącym o złotym ostrzu. W uzasadnieniu czytamy:„ to atrybuty świętego Michała Archanioła patrona jednej z najstarszych parafii na terenie powiatu. Święty Michał to symboliczny, duchowy patron ziemi siedleckiej. We wschodniej i północno-wschodniej części powiatu siedleckiego, duża część ludności była wyznania prawosławnego, a później unickiego. Św. Michał Archanioł jest w kościołach wschodnich otaczany wyjątkową czcią i z tego powodu często patronował także katolickim parafiom na etnicznym i religijnym pograniczu”.

Herb nawiązuje też do jednej z najważniejszych i rozegranych właśnie na terenie powiatu siedleckiego bitew Powstania Listopadowego, stoczonej 10 kwietnia 1831 r. zwycięskiej dla Polaków, Bitwy pod Iganiami. O tej ważnej bitwie przypominają skrzyżowane szable.

- Bitwa pod Iganiami była ważnym wydarzeniem i zwycięską bitwą powstańczą. Zbyt rzadko przypominamy, że została rozegrana właśnie na terenie naszego powiatu. Poza staraniami prowadzonymi przez gminę Siedlce i Stowarzyszenie Nasze Iganie, zbyt rzadko nawiązujemy do tej bitwy – mówi Dariusz Stopa.

Jak podkreśla starosta siedlecki, nawiązanie do bitwy w herbie, w sposób symboliczny jest oddaniem hołdu wszystkim Polakom, którzy przelewali swoją krew za ojczyznę na przestrzeni dziejów.

Kolejny ważny symbol to "falista srebrna rzeka – symbol granicy i pogranicza. Kilka rzek na terenie powiatu wskazuje na historyczne granice między Małopolską, Mazowszem i Podlasiem. To tu stykają się ze sobą te historyczne krainy".

Czerwone pole tarczy jest odwołaniem do najstarszej i najczęściej stosowanej barwy w heraldyce polskiej – narodowej, państwowej i regionalnej. To także barwa Mazowsza (do 1526 r. ks. mazowieckiego, później województwa mazowieckiego I RP oraz warszawskiego i mazowieckiego II i III RP, także gubernii siedleckiej, woj. siedleckiego).

Znaczenie prestiżowe

- Byliśmy jednym z nielicznych powiatów, które nie miały herbu i ten brak herbu często nam doskwierał, bo herb to także sprawa prestiżowa. Do powiatu siedleckiego przyjeżdżają delegacje zagraniczne z partnerskich niemieckiego Oberhavel, francuskiego Nevers. Odwiedzają nas też delegacje z USA, Ukrainy.  W takich sytuacjach jest niezbędny – mówi Dariusz Stopa.

Herb przyda się w promocji powiatu siedleckiego.

- O powiecie siedleckim chcemy mówić, poznawać z nim turystów, inwestorów, zachęcać gości do odwiedzania nas czy inwestowania – dodaje starosta.

Źródło: facebook/NaszPowiatSiedlecki; Nasz Powiat SiedleckiW głosowaniu tajnym radni Rady Powiatu Siedleckiego większością głosów wybrali Karola Tchórzewskiego starostą siedleckim, wicestarostą została Pani Małgorzata Cepek.

2018-12-03 13:06:30

Ponad 80 nauczycieli wzięło udział w warsztatach „Nauka poprzez zabawę – skuteczne wspieranie procesu edukacji dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym”.

2018-11-13 10:35:29

180 uczniów z siedleckich szkół podstawowych i liceum uczestniczyło w spotkaniu z Michałem Zawadką. Tematem warsztatów było m.in. odkrywanie własnej wartości, a zorganizowano je w Bibliotece...

2018-11-05 14:23:33

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!