cd3b9ce9cc6e59fcb380afe026a75024.jpg
Porażka MKK w Sosnowcu

Porażka MKK w Sosnowcu

W przedostatniej kolejce Tauron Basket Ligi Kobiet koszykarki MKK Siedlce...
Porażka Ósemki na początek fazy play-off

Porażka Ósemki na początek...

W pierwszym meczu fazy play-off Ósemka Siedlce przegrała z BAS Białystok 2:3.
Już za dwa tygodnie kolejne Święto Sportów Siłowych w Siedlcach!

Już za dwa tygodnie kolejne...

6 – 8 kwietnia Siedlce będą gospodarzem kolejnej, międzynarodowej imprezy...
Nie zapomnij przestawić zegarków. Już dzisiejszej nocy zmiana czasu

Nie zapomnij przestawić...

W ostatni weekend marca tradycyjnie następuje zmiana czasu z zimowego na...
Zatrzymano zorganizowaną grupę przestępczą działającą w Siedlcach

Zatrzymano zorganizowaną...

Między 20 a 22 marca na terenie trzech województw mazowieckiego,...

Reforma oświaty

Jak oceniasz zmiany w systemie oświaty, które mają wejść w życie od września?

Historia i wyniki »

25
Niedziela
Marzec 2018
Loading...
Poprzedni Marzec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Bolka, Cezaryny, Marioli
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Powiat Siedlecki ma herb

2018-03-05 11:20:47

Nawiązania do bitwy pod Iganiami, artybuty św. Archanioła Michała i rzeka – to trzy główne symbole zawarte w herbie powiatu siedleckiego. Herb został już zaakceptowany przez Radę Powiatu, ale uroczyście ma zostać przyjęty w ramach zbliżających się obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Uchwałę w sprawie ustanowienia Insygniów Powiatu Siedleckiego Rada przyjęła 23 lutego. Wcześniej nad uchwaleniem herbu pracowali radni, heraldycy i historycy. 

To, co ostatecznie znalazło się na herbie, ma ogromne znaczenie.

To, co dla nas najważniejsze

- Szczególnie zależało nam na podkreśleniu naszych tradycji patriotycznych i religijnych – mówi starosta siedlecki Dariusz Stopa.

Jak wyjaśnia starosta, te tradycje ma podkreślać nawiązująca do postaci Świętego Michała Archanioła, srebrna waga z mieczem gorejącym o złotym ostrzu. W uzasadnieniu czytamy:„ to atrybuty świętego Michała Archanioła patrona jednej z najstarszych parafii na terenie powiatu. Święty Michał to symboliczny, duchowy patron ziemi siedleckiej. We wschodniej i północno-wschodniej części powiatu siedleckiego, duża część ludności była wyznania prawosławnego, a później unickiego. Św. Michał Archanioł jest w kościołach wschodnich otaczany wyjątkową czcią i z tego powodu często patronował także katolickim parafiom na etnicznym i religijnym pograniczu”.

Herb nawiązuje też do jednej z najważniejszych i rozegranych właśnie na terenie powiatu siedleckiego bitew Powstania Listopadowego, stoczonej 10 kwietnia 1831 r. zwycięskiej dla Polaków, Bitwy pod Iganiami. O tej ważnej bitwie przypominają skrzyżowane szable.

- Bitwa pod Iganiami była ważnym wydarzeniem i zwycięską bitwą powstańczą. Zbyt rzadko przypominamy, że została rozegrana właśnie na terenie naszego powiatu. Poza staraniami prowadzonymi przez gminę Siedlce i Stowarzyszenie Nasze Iganie, zbyt rzadko nawiązujemy do tej bitwy – mówi Dariusz Stopa.

Jak podkreśla starosta siedlecki, nawiązanie do bitwy w herbie, w sposób symboliczny jest oddaniem hołdu wszystkim Polakom, którzy przelewali swoją krew za ojczyznę na przestrzeni dziejów.

Kolejny ważny symbol to "falista srebrna rzeka – symbol granicy i pogranicza. Kilka rzek na terenie powiatu wskazuje na historyczne granice między Małopolską, Mazowszem i Podlasiem. To tu stykają się ze sobą te historyczne krainy".

Czerwone pole tarczy jest odwołaniem do najstarszej i najczęściej stosowanej barwy w heraldyce polskiej – narodowej, państwowej i regionalnej. To także barwa Mazowsza (do 1526 r. ks. mazowieckiego, później województwa mazowieckiego I RP oraz warszawskiego i mazowieckiego II i III RP, także gubernii siedleckiej, woj. siedleckiego).

Znaczenie prestiżowe

- Byliśmy jednym z nielicznych powiatów, które nie miały herbu i ten brak herbu często nam doskwierał, bo herb to także sprawa prestiżowa. Do powiatu siedleckiego przyjeżdżają delegacje zagraniczne z partnerskich niemieckiego Oberhavel, francuskiego Nevers. Odwiedzają nas też delegacje z USA, Ukrainy.  W takich sytuacjach jest niezbędny – mówi Dariusz Stopa.

Herb przyda się w promocji powiatu siedleckiego.

- O powiecie siedleckim chcemy mówić, poznawać z nim turystów, inwestorów, zachęcać gości do odwiedzania nas czy inwestowania – dodaje starosta.

Źródło: facebook/NaszPowiatSiedlecki; Nasz Powiat Siedlecki3ad70ae3690e1569adb8dff36842f5c8.jpg
Tradycyjnie w dniu Święta Kobiet 8 marca odbywa się spotkanie Starosty Siedleckiego z Powiatowa Radą Kombatancką w Siedlcach.

2018-03-09 12:20:34

Zdeterminowane, przedsiębiorcze, zaangażowane, z sukcesami. Coraz większą wagę przywiązują do zdobywania wykształcenia. – Kobiety są bardzo energiczne, kreatywne i co ważne, otwarte na zmiany –...

2018-03-08 12:31:00

Wsparcie na dofinansowanie przebudowy dróg powiatowych właśnie ruszyło. Ponad 100 mln zł z budżetu Mazowsza trafi do trzydziestu sześciu powiatów. Dziś wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska i...

2018-02-08 15:29:42

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!