14
Wtorek
Lipiec 2026
Loading...
Poprzedni Lipiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Kamili, Kamila, Marcelego
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Wystawa "Ksiądz Stanisław Brzóska - ostatni bohater Powstania Styczniowego w 150. rocznicę śmierci"

Rozrywka
Zdjęcie wydarzenia
Rozrywka
Rozrywka
data 17 Lipca 2015 (Piątek)
godzina 17:00
miejsce Biblioteka Główna UPH
ks. Jerzego Popiełuszki 9
organizator Archiwum Państwowe w Siedlcach, Archiwum Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach Biblioteka Główna Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach

Do 17 lipca w budynku biblioteki Głównej UPH czynna jest wystawa "Ksiądz Stanisław Brzóska - ostatni bohater Powstania Styczniowego w 150. rocznicę śmierci".

 

 

Ksiądz Stanisław Brzóska - ostatni bohater Powstania Styczniowego w 150. rocznicę śmierci

Ekspozycję, zorganizowaną z inicjatywy senatorów Marii Koc i Waldemara Kraski, przygotowało Archiwum Państwowe w Siedlcach we współpracy z Archiwum Państwowym w Lublinie, Archiwum Głównym Akt Dawnych, Archiwum Akt Nowych, Archiwum Diecezji Siedleckiej oraz Sokołowskim Ośrodkiem Kultury. Na wystawie ukazano unikalne archiwalne dokumenty i fotografie obrazujące drogę życiową Stanisława Brzóski – od początków edukacji, przez posługę kapłańską w Sokołowie Podlaskim i Łukowie, po powstańczą epopeję zakończoną tragiczną śmiercią na szubienicy 23 maja 1865 r. Specjalnie przygotowane mapy ukazują szczegółowo szlak bojowy oddziału ks. Brzóski w powstaniu styczniowym jak i bazę społeczną, czyli drobnoszlacheckie wsie, w których powstańczy kapelan mógł liczyć na oparcie. Osobne miejsce zajmują fotografie, przedstawiające uroczystości odsłonięcia pomnika ks. Stanisława Brzóski w Sokołowie Podlaskim w 1925 r. oraz nadania mu Orderu Orła Białego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2008 r.

Kuratorami wystawy są mgr Bogusław Niemirka i dr Grzegorz Welik.

Wystawie towarzyszą publikacje ze zbiorów Biblioteki Głównej UPH. Zakres tematyczny zebranego księgozbioru to: Powstanie Styczniowe na pograniczu Mazowsza i Podlasia w historiografii. Ekspozycję podzielono na cztery części: w pierwszej ukazano publikacje poświęcone powstaniu styczniowemu w województwie podlaskim. W drugiej zgromadzono opublikowane drukiem wspomnienia powstańców, w części trzeciej ukazano na przykładzie dwóch najbardziej znanych powstańców ks. Stanisława Brzóski i Władysława Rawicza dotychczasową biografistykę powstańczą. W części czwartej ukazano niektóre z dotychczasowych monografii miast regionu (w których zasygnalizowana jest problematyka powstania).

Ekspozycję przygotowali: dr Rafał Dmowski (Archiwum Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach), mgr Magdalena Chromińska, mgr Jowita Sobiczewska (Biblioteka Główna Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach).

Dołącz do
swoich znajomych!