dnia | tygodnia | miesiaca | roku

Jak wybrać rolety do domu i na co zwracać uwagę?

2018-03-16 11:21:59

Wybór rolet do domu dla jednych może być czymś błahym, a dla innych niezwykle skomplikowanym zadaniem. Niezależnie od podejścia, dobrze jest zorientować się w możliwościach i wariantach wyboru. Dobór odpowiednich rolet to nie tylko kwestia wyboru koloru!

Na jakie okno chcę zamontować roletę?

Przede wszystkim trzeba dokładnie wymierzyć okna, na które chce się zamontować rolety. W zależności od rozmiarów okna, lepiej sprawdza się inne instalacje i inne tkaniny. Świadomość tego, z czego wykonane są ramy okna również jest istotna. Montaż może być inwazyjny (na ramę okna, lub pomiędzy listwami przyszybowymi) lub bezinwazyjny (na uchwyty), więc warto rozważyć także i sposób montażu.  Zalecamy skontaktować się z renomowanym producentem rolet przed ich zakupem - rolety na wymiar można kupić w sklepie AgataRolety.pl

Z jakiego materiału mają być zrobione?

Materiały dzielą się na kilka grup, w zależności od ich właściwości i spełnianych funkcji. Do wyboru są materiały syntetyczne i naturalne, o różnym stopniu transparentności, reflekujące, odporne na wilgoć itp. Warto mieć świadomość tego, jakie zadanie mają spełniać, by dobrać odpowiednią tkaninę. Mogą zasłonić nasze wnętrza przed ciekawskimi oczami, powstrzymać niepożądane słońce, ułatwić spokojny sen itd. Przejrzyste materiały lekko zasłonią wnętrze i ograniczą ilość wpadającego światła, a rolety blackout zupełnie zakryją i zaciemnią pomieszczenie. Dobrze zwrócić uwagę też na to czy rolety są odporne na odkształcanie i brud, a także na wilgoć – w szczególności jeśli planujemy zamontować je w łazience czy kuchni.

Jak mają wyglądać?

Wygląd rolety to nie tylko kolor materiału. Tkanina może być wzorzysta, mieć określoną gramaturę i teksturę, a także układać się w określony sposób. Duży wybór materiałów ułatwi dopasowanie rolety do stylu pomieszczenia. Co więcej, roleta wcale nie musi zwijać się w rulonik. W eleganckich aranżacjach świetnie sprawdzą się podwijające się rolety austriackie i rzymskie. Wyglądem przypominają nieco zasłony, ale są tak wygodne w użytkowaniu jak klasyczne rolety. Nie można zapomnieć o stelarzu – tutaj też można dobrać jego materiał i kolor metalu.

Czy będą dobrze się sprawować?

Ważne jest, by rolety były łatwe w obsłudze dla wszystkich domowników – by nie fatygowały osób starszych i nie były zbyt skomplikowane dla młodszych. Jednocześnie słusznie jest zwrócić uwagę na to, czy nie stanowią zagrożenia dla maluchów lub zwierząt domowych – długość sznurków można odpowiednio regulować w niektórych modelach. Kolejną istotną kwestią jest łatwość ich czyszczenia. Jeśli wybrało się odporny materiał, nie będzie to kłopotliwe. W innych przypadkach wypada zastanowić się nad modelami łatwymi do demontażu, by oddać je do czyszczenia.

Przeczytano: 421 razy

Dołącz do
swoich znajomych!