Absolutorium "Nie" dla prezydenta

Absolutorium "Nie" dla...

Podczas dzisiejszej sesji siedleccy radni nie udzielili absolutorium...
Czarne punkty wodne w subregionie siedleckim

Czarne punkty wodne w...

Samorząd Mazowsza wraz z mazowiecką policją prowadzą akcję oznaczania...
Szpital Wojewódzki w Siedlcach stawia na termomodernizację. Pomogą fundusze europejskie

Szpital Wojewódzki w...

Siedem budynków należących do siedleckiego szpitala czeka remont. Cel –...
Pogrzeb Zygmunta Wielogórskiego

Pogrzeb Zygmunta...

We czwartek (30 czerwca) o godz. 13 w siedleckiej katedrze odbędzie się...
Mazowsze uruchamia stypendia dla przyszłych medyków

Mazowsze uruchamia...

Studenci kierunku lekarskiego oraz pielęgniarstwa, położnictwa i...
3
Niedziela
Lipiec 2022
Loading...
Poprzedni Lipiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Anatola, Jacka, Mirosławy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Kurs działań rozpoznawczych w batalionie lekkiej piechoty w Komorowie

2022-01-26 19:33:51

Od 15 do 23 stycznia w 52 batalionie lekkiej piechoty w Komorowie odbył się kurs działań rozpoznawczych, w którym udział wzięli żołnierze ochotnicy służący w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Była to już druga edycja kursu działań rozpoznawczych, który odbywał się w rejonie odpowiedzialności 52 blp, a konkretniej w powiecie Ostrów Mazowiecka. Projekt został zapoczątkowany w 2021 roku by rozwijać i doskonalić umiejętności mazowieckich terytorialsów z zakresu prowadzenia działań rozpoznawczych. Po wstępnym sprawdzeniu wiedzy oraz sprawności fizycznej żołnierze zakwalifikowani na kurs mogli przejść do szkolenia teoretycznego.

 

W ramach zajęć żołnierze mieli możliwość wysłuchania wykładu doświadczonego weterana, Pana Przemysława Wójtowicza - autora książki "Snajper wchodzi pierwszy". Ponadto żołnierze doskonalili swoją wiedzę z zakresu pakowania zasobnika piechoty górskiej, planowania trasy marszu, dopasowania wyposażenia do środowiska walki oraz podstawowych zagadnień taktycznych.

- W ramach szkolenia praktycznego odbyły się dwudniowe zajęcia z czarnej taktyki, czyli działań w terenie zurbanizowanym, do którego wykorzystano nieużytkowany budynek znajdujący się na terenie jednostki w Komorowie – wyjaśnia por. Wileński Bartosz, dowódca Kursu Działań Rozpoznawczych

Podczas ponad tygodniowego szkolenia żołnierze, cztery dni spędzili na terenie Leśnictwa Orło. W ramach czterodniowego bytowania w terenie lesistym żołnierze wykonywali zadania z zakresu: zakładania bazy stałej, uzdatniania zdobytej wody, rozpalania skrytych ognisk, pozyskiwania żywności w terenie lesistym, prowadzenia zadań patrolowych w tym w warunkach nocnych, prowadzenia obserwacji, przeprowadzenia zasadzki planowej. Na zakończenie każdy uczestnik kursu musiał zaliczyć zajęcia dobowe, podczas których realizowano zagadnienia taktyczne z użyciem środków pozoracji pola walki.

- ten kurs obnażał pychę i ewentualny brak umiejętności, wiedzy i doświadczenia. Działania z okropnie ciężkich zasobnikiem, na noktowizji, w bardzo niesprzyjających warunkach terenowych i pogodowych dały dam mnóstwo lekcji na przyszłość - mówi kpr. Adrian Karłowicz, uczestnik kursu.

 

Aneta SZCZEPANIAK

Rzecznik prasowy

5. Mazowiecka Brygada Obrony TerytorialnejSiedem budynków należących do siedleckiego szpitala czeka remont. Cel – poprawa efektywności energetycznej. Inwestycja zostanie przeprowadzona dzięki wsparciu funduszy europejskich z programu...

2022-06-27 23:50:19

We czwartek (30 czerwca) o godz. 13 w siedleckiej katedrze odbędzie się pogrzeb śp. Zygmunta Wielogórskiego.

2022-06-28 00:05:01

Oba pociągi Kolei Mazowieckich – „Słoneczny” i „Słoneczny – BIS” już w trasie nad morze. Pierwszy wyjechał tuż przed godz. 6:00 a drugi kilka minut po godz. 9:00. Na pokład „Słonecznego – BIS”...

2022-06-26 18:56:39

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!