Zabójstwo w Łukowie. W poniedziałek ogólnopolski protest komorników

Zabójstwo w Łukowie. W...

Krajowa Rada Komornicza po zabójstwie komorniczki z Łukowa zapowiada na...
Mazowiecka gala aktywizacji obszarów wiejskich

Mazowiecka gala aktywizacji...

Znamy laureatów konkursów zorganizowanych w ramach aktywizacji obszarów...
"Szkło" - Spektakl Alternatywnego Teatru Tańca LUZ

"Szkło" - Spektakl...

Jutro, tj. w czwartek 10 listopada, MOK w Siedlcach zaprasza na spektakl...
601 inwestycji w regionie siedleckim ze wsparciem samorządu Mazowsza!

601 inwestycji w regionie...

Aż 601 różnych inwestycji udało się w tym roku zrealizować na terenie...
Ponad 300 dzieci zagrało w Siedlcach

Ponad 300 dzieci zagrało w...

W Siedlcach, 06 listopada br., rozegrano Altrad Cup kolejny Ogólnopolski...
27
Niedziela
Listopad 2022
Loading...
Poprzedni Listopad Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Franciszka, Kseni, Maksymiliana
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Nowoczesny budynek wystawienniczy w Treblince

2022-01-12 19:13:30

Pod koniec ubiegłego roku rozstrzygnięty został konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną na nowy obiekt wystawienniczo-architektoniczny na terenie Muzeum Treblinka. Sąd Konkursowy, któremu przewodniczył prof. dr hab. arch. Bolesław Stelmach, przyznał I nagrodę zespołowi Bujnowski Architekci Sp. z o.o. z Warszawy.

Nowy budynek o powierzchni użytkowej 1800 m2 ma powstać do 2025 r. Będzie podzielony na kilka stref. W części ekspozycyjnej znajdą się: wystawy stała i czasowa oraz sala dla rzeźb Samuela Willenberga. W strefie obsługi zwiedzających mieścić się będzie sala wielofunkcyjna dla 100 osób oraz 3 sale edukacyjne.

 

Dodatkowo w budynku znajdą się strefa modlitewna, strefa biurowo-administracyjna, w tym archiwum i biblioteka, a także strefa magazynowa oraz komunikacyjna z sanitariatami i zapleczem technicznym. – Potrzeba wzniesienia nowego budynku muzealnego, o charakterze wystawienniczo-edukacyjnym wynika m.in. z braku odpowiedniego zaplecza i warunków, by sprostać oczekiwaniom zwiedzających – wyjaśnia dyrektor Muzeum Treblinka dr Edward Kopówka. – Nowy obiekt umożliwi lepsze osiąganie celów statutowych muzeum, którego głównym zadaniem jest utrwalanie historii Obozu Zagłady i Karnego Obozu Pracy poprzez dokumentowanie, upamiętnianie i rozwijanie edukacji historycznej oraz opieka nad terenami poobozowymi. Istniejące upamiętnienie w Treblince uważane jest za jedno z najtrafniejszych upamiętnień Zagłady na świecie, ale potrzebne jest mu zaplecze. Obiekt ten będzie służył również do prowadzenia zajęć edukacyjnych, tak potrzebnych w czasie, gdy już nie ma żyjących więźniów tych obozów. Kilka dni temu zmarł ostatni więzień Karnego Obozu Pracy – dodaje dyrektor Kopówka. 

W 2022 r. nie zabraknie również środków na renowację mazowieckich zabytków, w tym także sakralnych. Na ten cel samorząd Mazowsza przeznaczy 10 mln zł. 

Blisko 8 mln zł samorząd województwa mazowieckiego przeznaczy na bieżące utrzymanie zlokalizowanych na terenie subregionu instytucji kultury.

229 mln zł na programy wsparcia

Samorząd województwa po raz kolejny przeznaczy także środki na wsparcie samorządów lokalnych. W 2022 r. będzie to ponad 229 mln zł. Największa pula środków, czyli ponad 142 mln zł zostanie przeznaczonych na instrument zadań ważnych. Dzięki temu wsparciu gminy otrzymują środki na budowę dróg, modernizacje placówek kulturalnych czy oświatowych. Poza dotychczas realizowanymi programami, pojawią się również nowe dotyczące adaptacji do zmian klimatu, wsparcia młodzieżowych rad gmin i dzielnic oraz wsparcia rad seniorów.

·                     Mazowsze dla równomiernego rozwoju – 142 mln zł;

·                     Mazowsze dla sportu – 30 mln zł;

·                     Mazowsze dla czystego powietrza– 9 mln zł;

·                     Mazowsze dla działkowców– 2 mln zł;

·                     Mazowsze dla klimatu – 6 mln zł;

·                     Mazowsze dla sołectw – 12 mln zł;

·                     Mazowsze dla zabytków – 12 mln zł;

·                     Mazowsze dla straży pożarnej – 16 mln zł

·                     Samorządowy Instrument Wsparcia Inicjatyw Młodzieżowych Rad Gmin/Dzielnic – 1 mln zł;

·                     Samorządowy Instrument Wsparcia Inicjatyw Rad Seniorów – 1 mln zł.

 

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego Znamy laureatów konkursów zorganizowanych w ramach aktywizacji obszarów wiejskich. Wiemy już m.in. który ser na Mazowszu okazał się najsmaczniejszy, która liderka wiejska jest najaktywniejsza i...

2022-11-20 17:52:49

Jutro, tj. w czwartek 10 listopada, MOK w Siedlcach zaprasza na spektakl "Szkło" w wykonaniu Alternatywnego Teatru Tańca LUZ. Scenariusz spektaklu oparty jest na wspomnieniach z życia dzieci...

2022-11-09 19:28:10

Aż 601 różnych inwestycji udało się w tym roku zrealizować na terenie subregionu siedleckiego, dzięki wsparciu z budżetu województwa mazowieckiego. Najwięcej pieniędzy sejmik przeznaczył na...

2022-11-09 19:14:39

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!