MUZEUM REGIONALNE W SIEDLCACH ZAPRASZA NA WYSTAWĘ „Z GŁOWĄ W OBŁOKACH. 250 LAT RATUSZA „POD JACKIEM”

MUZEUM REGIONALNE W...

W piątek, 3 lutego 2023 r., w Muzeum Regionalnym w Siedlcach odbędzie się...
  Weź udział w konkursie i wypromuj swój produkt

Weź udział w konkursie i...

Regionalne wypieki, wyroby mięsne, miody czy nalewki domowej roboty – te i...
Rekordowa liczba projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza

Rekordowa liczba projektów...

Do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza wpłynęło aż 475...
Terytorialsi szkolą Służbę Więzienną

Terytorialsi szkolą Służbę...

W piątek 20 stycznia w Popowie odbyło się kolejne szkolenie dla...
Odrestaurowany posąg Jacka wrócił na wieżę siedleckiego muzeum

Odrestaurowany posąg Jacka...

Trudne warunki pogodowe nie udaremniły kilkakrotnie przekładanego terminu...
2
Czwartek
Luty 2023
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
12345
imieniny:
Kornela, Marii, Mirosławy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Ponad 200 operacji z użyciem robota „Da Vinci” w szpitalu w Siedlcach

2021-10-20 18:55:42

Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach w 2019 r. dołączył do grona placówek dysponujących światowej klasy systemem robotycznym „Da Vinci” i był pierwszą publiczną placówką na Mazowszu, wykonującą operacje z jego użyciem. Zakup sprzętu był możliwy dzięki wsparciu samorządu województwa w wysokości 9,5 mln zł. Przez ostatnie dwa lata trzy zespoły operacyjne: urologiczny, ginekologiczny i chirurgii onkologicznej, wykonały ponad 200 operacji. W konferencji prasowej podsumowującej dotychczasowe wykorzystanie robota „Da Vinci” wzięła udział Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Systemy robotyczne da Vinci to narzędzia łączące zalety niskiej inwazyjności z nieosiągalną przez człowieka precyzją, wielokrotnie przewyższającą możliwości wcześniejszych rozwiązań. Przy użyciu robota chirurg otrzymuje transmisję obrazu z wnętrza ciała. Obszar operacji jest widoczny w znacznym powiększeniu, a komputer przekłada gesty operatora na ściśle określone ruchy narzędzi chirurgicznych.

Zakup robota był dużą inwestycją, nie ma jednak wątpliwości że bardzo potrzebną. Gwarantuje on pacjentom dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia oraz sprzętu najwyższej klasy. To z kolei skraca pobyt w szpitalu i okres rekonwalescencji oraz zwiększa szansę na pełny powrót do zdrowia – podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

W siedleckim szpitalu w zakresie urologii i urologii onkologicznej, robot da Vinci jest wykorzystywany przy większości operacji, które były przeprowadzane metodą klasyczną. W ginekologii zabiegi z jego użyciem realizowane są zarówno u pacjentek z łagodnymi schorzeniami żeńskiego narządu płciowego jak i z nowotworami złośliwymi trzonu macicy. W chirurgii onkologicznej z użyciem systemu robotycznego da Vinci odbywają się operacje raka odbytnicy oraz jelita grubego. Łącznie przez dwa lata, robot był wykorzystywany ponad 200 razy.

Cieszy nas fakt, że nasi pacjenci mają coraz lepszy dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia. Nie muszą jak dotychczas wyjeżdżać za granicę, by leczyć skomplikowane schorzenia. Dzięki owocnej współpracy z naszym partnerem w obszarze chirurgii robotycznej- firmą Synektik, kadra medyczna naszego szpitala stale podnosi kwalifikacje w tym zakresie – zaznaczył Marcin Kulicki, prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach.

Pierwsza operacja przy wsparciu systemu robotycznego da Vinci została wykonana w Siedlcach w grudniu 2019 r. Był to zabieg urologiczny, zakończony sukcesem. Aktualnie w kraju jest 15 autoryzowanych systemów da Vinci zainstalowanych w większości w szpitalach publicznych.

Technologia stosowana w systemie da Vinci była rozwijana i doskonalona przez 20 lat podczas wdrożeń i wykonywanych procedur operacyjnych na całym świecie. Łącznie w tym czasie wykonano około 8,5 mln operacji na ponad 6500 systemach w 67 krajach. Używany w Siedlcach robot to najnowsza, już czwarta generacja tych systemów. Z takim doświadczeniem nie da się konkurować, trzeba tylko wykorzystywać do leczenia pacjentów. – podkreśla Artur Ostrowski, dyrektor zarządzajacy firmy Synektik SA.

System robotyczny da Vinci został zakupiony w ramach zadania Rozwój innowacyjnych technik operacyjnych w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach. Całkowity koszt zakupu wyniósł 9.789.326,46 mln zł, z czego 9.593.539,93 mln zł przekazał samorząd województwa mazowieckiego.

 

Informacja PrasowaW piątek, 3 lutego 2023 r., w Muzeum Regionalnym w Siedlcach odbędzie się wernisaż nowej wystawy czasowej poświęconej siedleckiemu ratuszowi. W tym roku mija 250 lat od kiedy został oddany do...

2023-01-31 20:06:34

Regionalne wypieki, wyroby mięsne, miody czy nalewki domowej roboty – te i inne produkty mogą zgłaszać producenci żywności, gospodarstwa agroturystyczne i ekologiczne czy koła gospodyń...

2023-01-29 18:41:59

Do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza wpłynęło aż 475 projektów, z czego 113 w puli ogólnowojewódzkiej. Najwięcej, bo aż 67 pomysłów zgłosili mieszkańcy subregionu siedleckiego....

2023-01-25 11:23:31

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!