c8fcd0d9b9492876edb9539f95ddf7ae.jpg
Policja szkoli seniorów

Policja szkoli seniorów

Policjanci Komendy Miejskiej w Siedlcach w ramach projektu „Akademia...
Autobusy we środę jadą inaczej

Autobusy we środę jadą inaczej

Uwaga pasażerowie autobusów linii 3, 4, 20, 25, 35 i 27 jutro zmienią...
W weekend ul. Kaczorowskiego nieprzejezdna

W weekend ul....

25 i 26 listopada (sobota, niedziela) zamknięta dla ruchu pojazdów zostanie...
V Zaduszki Literackie w Siedleckiej Książnicy

V Zaduszki Literackie w...

Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach zaprasza na V Zaduszki Literackie.
ZAPROSZENIE NA DEBATĘ SPOŁECZNĄ

ZAPROSZENIE NA DEBATĘ...

Komenda Miejska Policji w Siedlcach zaprasza mieszkańców miasta i powiatu...
22
Środa
Listopad 2017
Loading...
Poprzedni Listopad Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Cecylii, Jonatana, Marka
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz
Strona główna » Policja

Działania „Mój rower - moje życie”

2017-07-11 15:43:50

Zapewnienie bezpieczeństwa niechronionym uczestnikom ruchu drogowego to jedno z priorytetowych zadań Policji. Do grupy tej zaliczamy pieszych, rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów czyli osoby, które w czasie wypadku nie są chronione przez karoserię pojazdu. Przed uczestnictwem w wypadku ochronić nas może własny rozsądek oraz przepisy prawa, które nakładają na nas zarówno obowiązki jak i nadają nam określone uprawnienia. Bezpieczeństwo na drodze to suma zachowań wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Siedleccy policjanci od 22 kwietnia b.r. prowadzą działania pn. „Mój rower - moje życie”, które potrwają do 22 września b.r. Jedno z działań dotyczących tej akcji realizowanych w ramach ogólnopolskiej kampanii MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo” przeprowadzono na terenie działania KMP w Siedlcach dzisiaj (11.07). W ich trakcie funkcjonariusze mieli pod szczególnym nadzorem zachowanie rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów. Natomiast kierowcy samochodów, którzy w sposób nieprawidłowy zachowywali się w stosunku do rowerzystów i motocyklistów musieli liczyć się z poniesieniem konsekwencji prawnych swego zachowania. Oczywiście u wszystkich kontrolowanych sprawdzany był stan trzeźwości. Podczas przeprowadzanych kontroli policjanci sprawdzali oświetlenie i wyposażenie jednośladu oraz to czy młody rowerzysta posiada kartę rowerową a rowerzysta do lat 10 znajduje się pod opieką dorosłych.

W związku z prowadzonymi działaniami chcielibyśmy przypomnieć, że uprawnione do prowadzenia roweru bez posiadania specjalnego dokumenty są osoby, które ukończyły 18 lat. Poniżej tego wieku należy zdać specjalny egzamin, dzięki któremu otrzymamy kartę uprawniającą nas do jazdy rowerem.

Dzieci do 10 roku życia mogą jeździć rowerem jedynie pod opieką dorosłych. Do 7 roku życia dzieci powinny być przewożone rowerami w specjalnie do tego przystosowanych fotelikach.

Obowiązkiem rowerzysty jest korzystanie ze ścieżek rowerowych. W przypadku braku ścieżki dla rowerów bądź pobocza (lub jego niedostosowania do jazdy rowerem) można wjechać na jezdnię i trzymać się prawej strony pasa ruchu. Dopiero szykując się do skrętu w lewo, można zjechać do osi jezdni.

Jazda po chodniku jest zasadniczo zabroniona. Prawo dopuszcza jednak sytuacje, kiedy możliwe jest warunkowe z niego korzystanie. Z chodnika zatem skorzystać można gdy:

• towarzyszy nam młodsze niż 10 lat dziecko;

• znajdujemy się na drodze, na której dopuszczalna prędkość przekracza 50 km/h, nie ma wydzielonej ścieżki dla rowerzystów, a chodnik ma szerokość przynajmniej dwóch metrów;

• występują złe warunki atmosferyczne (deszcz, śnieg, mgła).

Jednak w tych przypadkach należy pamiętać, iż pieszy na chodniku ma zawsze pierwszeństwo!

Przepisy dają rowerzyście pierwszeństwo na przejazdach rowerowych w momencie, gdy prowadzący samochód skręca z drogi głównej w prawo bądź w lewo. Należy pamiętać, że na drodze należy stosować zasadę ograniczonego zaufania, dlatego podczas każdego manewru powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

Jeśli jesteś kierowcą roweru masz prawo wyprzedzać wolno jadące bądź stojące w korku pojazdy zarówno z lewej, jak i prawej strony.

Każda zmiana pasa bądź skręt w lewo, czy w prawo powinna być sygnalizowana w odpowiedni, wyraźny sposób. Najczęściej jest to po prostu ruch ręki.

• Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

• Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.

• Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.

• Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

• Zabrania się wjeżdżania między jadące w kolumnie rowery lub wózki rowerowe.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia rower powinien posiadać:

• co najmniej jeden sprawnie działający dzwonek lub inny sygnał do ostrzegania o stonowanym dźwięku Dodatkowo jeżeli poruszamy się naszym rowerem po zmroku powinniśmy

mieć:

• elementy świecące ciągle lub migające o kształcie innym niż trójkąt.

Ponadto, jeżeli chcemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo na rowerze (choć nie jest to prawnie nakazane), dobrze wyposażyć nasz jednoślad w:

• dowolną ilość odblasków w szprychach,

• odblaski w pedałach,

• pasek odblaskowy na oponach,

• kask,

• kamizelkę odblaskową.

Źródło: KMP SiedlceW niedzielę 19 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Jest to wyraz pamięci o wszystkich poszkodowanych na drogach oraz ich najbliższych, a zarazem okazja by po...

2017-11-18 08:18:45

Komenda Miejska Policji w Siedlcach zaprasza mieszkańców miasta i powiatu siedleckiego na debatę społeczną poświęconą bezpieczeństwu. Przedmiotowa debata odbędzie się 23 listopada 2017 o godz....

2017-11-21 13:25:07

Policjanci Komendy Miejskiej w Siedlcach w ramach projektu „Akademia dzielnicowego – Razem dla lokalnego bezpieczeństwa” będą organizować spotkania z różnymi grupami lokalnych społeczności.

2017-11-22 13:35:40

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!