Nagroda Marszałka dla wybitnych Mazowszan

Nagroda Marszałka dla...

Można już zgłaszać kandydatów do 24. edycji Nagrody Marszałka Województwa...
„Słonecznym” na wakacje

„Słonecznym” na wakacje

Już w pierwszą sobotę wakacji na trasę wyruszą pociągi Kolei Mazowieckich...
  25 lat samorządu województwa mazowieckiego!

25 lat samorządu...

Tysiące przedsięwzięć i inwestycji, ogromne zmiany w każdym zakątku...
Domy kultury i świetlice wiejskie z subregionu siedleckiego i powiatu mińskiego ze wsparciem sejmiku

Domy kultury i świetlice...

Radni województwa zdecydowali o dofinansowaniu budowy bądź remontów i...
Najlepsze smakołyki nagrodzone!

Najlepsze smakołyki...

Znamy laureatów konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego na...
8
Czwartek
Czerwiec 2023
Loading...
Poprzedni Czerwiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Ady, Celii, Medarda
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Piąte Dyktando Siedleckie - napisane!

2015-04-10 15:19:17

Uczniowie  szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadpodstawowych i studenci Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego pisali dziś V Dyktando Siedleckie.

Przedstawiciele poszczególnych grup wiekowych zmierzyli się z dyktandami o różnym stopniu trudności. W tym roku zrezygnowano z dyktanda dla VIPów, jednak jak powiedział Tubie Siedlec dyrektor SP nr 4,  Przemysław Anusiewicz, niewykluczone, że już w przyszłym roku organizatorzy powrócą do formuły z lat poprzednich.

Mimo że zwycięzców poznamy 20 kwietnia, już dziś stwierdzić wypada, że wszyscy, którzy wzięli udział w szrankach ortograficznych zasługują w pełni na miano VIPów

Prezentujemy też tekst dyktanda dla studentów (najtrudniejsza wersja), opracowanego przez prof. Krystynę Wojtczuk :

W popularnym tygodniku "Po prostu" ukazał się artykuł o współczesnych rzymianach. Mają oni oczywiście związek ze starożytnymi Rzymianami, których kultura, kontynuująca dorobek cywilizacyjny Greków, legła u podstaw europejskiego humanizmu, respektującego zasadę "Człowiek jest miarą wszechrzeczy". W tej antropologicznej wizji świata Kosmos jest potraktowany jako tło dla egzystencji Ziemian.

 Autorką tego arcyciekawego felietonu, zawierającego m. in. informację o tegorocznej Nagrodzie Nobla w dziedzinie literatury, była Waleria Kwap-Kwapiszewska, pochodząca z Kalwarii, położonej nieopodal z Warszawy. 

Z Warszawy-Śródmieścia jedzie się do tej miejscowości pół godziny pociągiem InterCity. Po drodze mija sie cmentarz Powązkowski, hotel "Forum", kościół Świętych Piotra i Pawła, a także Bazylikę Świętego Pawła za Murami.

Gdy tylko nadarzy się okazja, to pojedziemy tam, żeby zwiedzić tę miejscowość i spotkać się ze znajomą ex-dziennikarką pochodzącą z Kresów Wschodnich. Jest to zatem Kresowianka, cud-dziewczyna, która pracuje w Spółdzielni Mieszkaniowej "Wspólna Sprawa" w Górze Kalwarii jako urzędniczka w biurze. Zna ona dobrze swoją prace, zwłaszcza potrafi obsługiwać komputer, bez którego na takim stanowisku ani rusz. W biurze bowiem prowadzi się dokumentację, korzystając głownie z programów Word Perfect i Exel oraz z czcionki Times New Roman,.

Najprawdopodobniej spotkamy się z naszą Kresowianką w środę popielcową i pójdziemy razem do pubu "U Trzech Panów", który mieści się przy Alejach Unii Lubelskiej 12, naprzeciwko jedynego muzeum w tej miejscowości.

Popojutrze jest właśnie Popielec, więc jedziemy na umówione spotkanie, z czego się niezmiernie cieszymy. Musiałoby sie wydarzyć coś nieoczekiwanego, co by nie pozwoliło nam na tę ekskursję, w przeciwnych razie pojedziemy na pewno.

Gdy o tym rozmyślałam, zaczęto właśnie w radiu Nokturn cis-moll Fryderyka Chopina. Chcę go wysłuchać, więc kończę.

Warianty ortograficzne: Word Perfect lub WordPerfect, Wspólna Sprawa albo "Wspólna Sprawa", Kosmos albo kosmos, nokturn albo Nokturn, środa popielcowa lub Środa Popielcowa.Już w pierwszą sobotę wakacji na trasę wyruszą pociągi Kolei Mazowieckich – „Słoneczny” do Ustki oraz „Słoneczny – BIS” do Gdyni . Dziś o letnich połączeniach mówili marszałek Adam Struzik...

2023-06-08 07:56:14

Tysiące przedsięwzięć i inwestycji, ogromne zmiany w każdym zakątku regionu, dynamiczny rozwój mazowieckich miast i wsi, a także poprawa jakości życia mieszkańców Mazowsza – 25 lat samorządu...

2023-06-08 07:48:08

Można już zgłaszać kandydatów do 24. edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. Kapituła konkursowa wybierze zwycięzców, którzy swoją działalnością artystyczną, charytatywną czy...

2023-06-08 08:09:55

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!